Černá jízda a politika
Obrátil se na mne čtenář Neviditelného psa, co říkám tomu, že představitelé Pirátů jezdí hromadnou dopravou zadarmo. Když jsem mu odepsal, že na to neříkám nic, jelikož především nevím, zdali Piráti jezdí načerno, nejsem revizor a nechytil jsem žádného při činu a pokud jezdí, že je to věc Dopravního podniku a ať se týž postará o to, aby se zadarmo nejezdilo. Vyvolal jsme hluboké zklamání a asi má NP o jednoho čtenáře míň.
Piráti jsou mi osobně sympatičtí. Zúčastnil jsem se jejich demonstrace na Karlově mostě, kde jsme protestovali proti zákazu focení ze stativu (leda po zaplacení jakési stotisícové částky pražskému magistrátu), a sympatická je mi jejich snaha o zprůhlednění veřejných transakcí. Osobně jsem pro naprostou transparentnost ve smyslu skleněné společnosti: zrušit papírové a kovové peníze a nechť se vše děje bezhotovostně a pod veřejným dohledem. To je ale pirátský nápad!
Ale to zadarmo?
Ono není zadarmo nic, protože cokoli, co je, dá nějakou práci a práce, to je něčí vklad. MHD zadarmo, budiž, ale je třeba brát v úvahu, že provoz veřejné dopravy stojí šílené peníze a ty musí někdo zaplatit, ať už průhledně nebo neprůhledně. Což je možno konstatovat o jakékoli bezplatně nabízené komoditě nebo službě.
Internet je takzvaně zadarmo a to je jeho principiální neštěstí od samého prvopočátku. Aplikace na mobilech, pokud jsou plně funkční, bývají za peníze - a to je naprosto v pořádku, tvůrce aplikace taky musí jíst a musí se šatit a musí někde bydlet.
Takže úhrnem - transparentní finanční hospodářství je dostatečně pirátská politika, abych ji podporoval. Jízda načerno je prapouhá zlodějna.