Cenzura na obzoru a co na to Piráti
Pro mě příjemné překvapení: můj nápad zrušit Radu pro rozhlasové a televizní vysílání nebyl zdaleka tak pitomý, jak jsem si myslel. Jak to tak vypadá, je to naopak skvělý podnět pro vládu Petra Fialy. Tento orgán státní správy totiž navezl současnou vládní reprezentaci do krajně nepříjemné situace.
Tedy, navezl. Fialův tým ztrácí jeden argumentační trumf za druhým. Chce dál označovat své protivníky jako populisty? Poté, co nabídl výměnou za zvolení platy na německé úrovni, je to trochu směšné. Slábne i jeho další jeho trumf, strašení slovenskou, případně maďarskou cestou. Na Slovensku i v Maďarsku skutečně berou svobodná média u huby. Jenže tady v Česku vyrostl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání orgán, který má ambici stát se cenzurní institucí, jakou jsme měli v podobě ČÚTI respektive FÚTI za Husákova režimu. Po třiceti letech nenápadné existence se tato Rada vzpamatovala a začala obesílat instituce působící na internetu výzvou k registraci pod hrozbou likvidačních pokut. Kdo se zaregistruje, podléhá zákonu z roku 2010, který lze gumově vykládat ve prospěch toho, kdo momentálně Radu ovládá.
Poprvé jsem tu o tom psal o víkendu. Ministr kultury Baxa se v tu dobu trapně vykrucoval, že o ničem neví a později plácal nesmysly o tom, že se to týká jen malé skupiny. Ukazuje se, že Rada je v tomto smyslu aktivní už rok, aniž to vyvolalo pozornost. Teď se to provalilo, bezpochyby na příkladu amerických prezidentských voleb, jak velkou sílu mají svobodná média. Přestože tlak zavedených médií ve prospěch Harrisové tam byl drtivý, přesvědčivě vyhrál Trump. To samozřejmě bylo jak zazvonění budíku. O výsledku voleb budou napříště rozhodovat podcasteři a blogeři a influenceři, místo ctihodných novin a rozhlasových a televizních stanic? Nic takového nebude, koukejte se zaregistrovat, tím spadnete pod hodnotové zákonodárství a kdo nebude dost hodnotový, s ním dozorový orgán zatočí.
Pokud s tím Fiala něco neudělá, strašení Ficem ztratí smysl. Pro internetovou komunitu Fiala prostě bude Fico, a ať se s tím rok před volbami vyrovná sám. Ano, technicky za to nemůže, podobně jako pan Baxa nejspíš o ničem neví, nebo donedávna nevěděl. Ale je předseda a Baxa místopředseda v preferencích momentálně třetí nejsilnější strany u nás a jejich stranou vedená koalice má převahu ve sněmovně. Ať s tím koukají něco udělat. Dopředu je jim třeba říct, že výmluva na Brusel jim tentokrát nevyjde. Původní bruselská regulace z doby před dvaceti lety se týkala videopůjčoven a vysílané pornografie, respektive ochrany mládeže. Teď jde o čisté politikum, o pokus ovládnout doposud svobodný prostor internetu.
Mimochodem, proč k tomu ještě mlčí Piráti? Toto je absolutně a bezvýhradně jejich platforma. Angažmá v této kauze by mohlo být jejich návratem ke kořenům. Začíná boj a mohl by na ně zapůsobit jako živá voda. Pokud ovšem se z nich nestali definitivně hofráti, srostlí se zavedeným establishmentem.
Což si myslím že to tak je, ale nechám se příjemně překvapit.