Neviditelný pes

Čekání na (Godota) Ústavní soud

3.2.2021

V úterý zamítl Ústavní soud stížnost skupiny senátorů na termín sněmovních voleb. Teprve ve středu se dozvíme to podstatné, jak tedy vlastně budeme volit v těch volbách, které se konati budou, mimo jiné i díky výše uvedenému zamítnutí.

V reakci na úterní úvodník připomíná náš spolupracovník Vojtěch Kment, že d’Hondtova metoda není na vině zvýhodňování. Je to až její kombinace s některými příliš malými volebními obvody. Je to i nerovnost v rámci občanů ČR podle bydliště vůči sobě navzájem. V 10 obvodech jsou mandáty ještě přijatelně reprezentativní, ve 4 nikoli, podotýká. V těch 4 se vyrábí ono „zvýhodnění“ tzv. větších politických stran. Znění bylo přijato za Zemanovy vlády, s Rychetským jako ministrem spravedlnosti, v čase opo-smlouvy! A nyní je Rychetský předsedou ÚS… Jakpak je to s podjatostí? ptá se Vojtěch Kment.

Na výnos soudu si tedy počkáme do středečních dopoledních hodin. Ale už teď můžeme opakovat podivení, že se volebním zákonem zabývá až po třech letech, poté, co byly volby vyhlášeny a zahájena volební kampaň a ustaveny koalice. Vojtěch Kment soudí, že ze strany ÚS jde o zdrženlivost soudu, který svým eventuálním rozsudkem by vyvolal stav nelegitimity stávající reprezentace, zvolené podle metody prohlášené pak za neústavní. To je argument závažný, nicméně zůstává zde problém nadcházejících voleb, které byly již vyhlášeny.

Selský rozum napovídá, že by se výnos Ústavního soudu měl týkat až následujícího období, tedy že by se eventuální novou verzí volebního zákona měl zabývat parlament vzešlý z letošních podzimních voleb. Takto napovídá selský rozum. Ale kde je rozum, a kde je politika?

Navalnyj na tři a půl roku do vězení

Je to bezesporu obdivuhodně statečný člověk, ten Alexej Navalnyj, který dobrovolně odjel do jámy lvové, aby se tam nechal zavřít. Nicméně, jedna otázka asi napadne nezaujatého pozorovatele: Má tohle Rusko zapotřebí? Měl by Navalnyj proti Putinovi nějakou šanci, kdyby ho nechali na pokoji? 

Ale to je zbytečný povzdech. Rusko je Rusko, má své vynikající jedince a dokáže neobyčejné výkony. Kriminály a vyhnanství a perzekuce k němu patří, ono to jinak neumí. Nedovede vyrobit budík, ale dokáže vyvinout vakcínu proti covidu. To všechno je Rusko. Škoda, že je takové, a hlavně škoda, že nikdy jiné nebude.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek