19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Byl první máj

2.5.2019

Jestli to byl lásky čas, to záleží na osobním nasazení. Odehrál se seriál více méně politických mítinků, pozornost vyvolalo brněnské utkání levých a pravých extrémistů v duchu hesla Antifa je taky fa. 

Na pražském mítinku se objevil i stařičký Milouš Jakeš. Podpořil myšlenku Evropské unie, avšak podle jeho názoru zaslouží reformu. Což je více méně to, co mezi našimi politiky s pár výjimkami říkají všichni.

Ve Varšavě se potkali předáci deseti států, které do Unie před patnácti lety vstoupily. Přijel je tam sprdnout místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen a připomněl jim, že Evropská unie není stroj na peníze ani dojná kráva. Naopak Andrej Babiš tam prosazoval reformní koncept, podle něhož by hlavní slovo měla mít Evropská rada, tedy kolektivní orgán vrcholných představitelů členských států, a Evropská komise by se měla chovat tak, jak to původně bylo zamýšleno, jako výkonný orgán. Ten by pak realizoval to, na čem se Evropská rada jednomyslně shodne. Ono je to zatím tak, že Evropská komise exekutivně vykoná to, na čem se shodnou Němci s Francouzi. To je pro ně uspořádání pohodlné a jistě se ho nebudou chtít vzdát. Proud nařízení z Bruselu tedy bude pokračovat, za těch patnáct let jich přišlo 4500.

Jsou to otázky ekonomické a politické a když už i Jean-Claude Juncker se veřejně vyslovuje proti ideji evropského superstátu, je jasné, že to stoupenci unifikace nebudou mít snadné. S Macronovým plátem panevropské minimální mzdy souhlasí opravdu jen málokdo. Je ale kupodivu, jak málo hlasů poukazuje na deficity i oproti původnímu unijnímu konceptu. Volný pohyb osob je vítaný s tou výhradou, že předpokládá ochranu vnějších hranic. Ale co je nedostatečné, je vnitřní trh. Ukázalo se to v souvislosti s dvojí kvalitou potravin. Český obchodník si nemůže volně nakoupit zboží, kde chce a jak chce, pořád jsou tu bariéry a restrikce. Ty samozřejmě přetrvávají, protože někomu vyhovují. To je konkrétní úkol k řešení, zatímco přesuny kompetencí mezi Komisí a Radou narazí na odpor kaprů bránících vypuštění svého rybníku.

Na okraj

Na komunistické demonstraci na Jiřího náměstí soudruzi zmasili jednoho chlapíka, postříkali ho pepřovým sprejem a musel být lékařsky ošetřen. Jestlipak z toho vypukne celonárodní vřava takového rozměru, jako byla nedávno kolem strkanice na moravském koštu vína?

Aston Ondřej Neff


Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.