25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

Budou volby, co vy na to?

Tento slogan stojí v záhlaví letáku, který mi vrazili milí mladí lidé do ruky. Pak se tam konstatuje, že žádná strana není ideální. S tím se dokážu ztotožnit. Ale druhá část věty je problematičtější: tentokrát je snadnější si vybrat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Varadinková 1.7.2021 18:38

Do Jugoslávie pak zavedli extra pasy platné jen pro Jugoslávii, aby jim lidi přes Jugoslávii nezdrhali na Západ. A pas platný pro všechny země musel předtím každý odevzdat.

R. Tesařík 1.7.2021 18:37

To je za pětset let.

V. Novák 1.7.2021 18:36

V 88. to už šlo. Ještě v 87. by vás hnali od policajtů svinským krokem. Nějaká kamarádka... Ani teta neplatila!

M. Varadinková 1.7.2021 18:36

...Poslední pracovní den před cestou někteří agilní pracovníci zvláštního oddělení šli odpoledne nebo večer zkontrolovat pracoviště dotyčného, zda nemá příliš uklizeno. Jsou známy případy,[zdroj?] že byli lidé vráceni z československé hranice a byla jim zabavena výjezdní doložka při cestě do Jugoslávie, protože pracovník zvláštního oddělení při kontrole zjistil prázdné šuplíky, z toho odvodil, že se dotyčný nemíní z cesty vrátit a ihned podnikl příslušná opatření. Jestliže se dotyčný člověk z cesty do zahraničí nevrátil ve stanoveném termínu, zvláštní oddělení ihned všechny osobní dokumenty provinilého předávalo Státní bezpečnosti k zahájení trestního řízení pro trestný čin opuštění republiky a také nejbližší spolupracovníci byli zpravidla předvoláni k „pohovoru“ na zvláštní oddělení.

Výjezdní doložka obsahovala mj. kolonku statistika, ve které byly zakódovány údaje o cestující osobě a zejména o tom, jakému režimu kontroly má být podrobena při překročení státní hranice.[zdroj?] Tyto údaje si vlastně cestující nesl s sebou a bylo jedno, přes který přechod překročí hranice. Obvyklý postup byl ten, že na hranicích převzala policie pas a výjezdní doložku, po prověření dokladů, které trvalo i půl hodiny, byly rozkódovány tyto údaje a teprve potom následovala celní kontrola, což pro agenty znamenalo zvednutou závoru a pro jiné v podstatě demontáž auta spojenou s osobní prohlídkou...

F. Doušek 1.7.2021 18:35

Boleloucký, tebe nosil soudruh fotřík ještě v šourku.

P. Boleloucký 1.7.2021 18:34

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D!

F. Doušek 1.7.2021 18:34

Budou volby - volte!

Nebo vás čeká taková budoucnost:

https://www.youtube.com/watch?v=zKQfxi8V5FA

M. Varadinková 1.7.2021 18:34

Paměť Vám evidentně moc neslouží. Viz wiki:

...K restrikcím pro soukromé cesty do kapitalistických států se přikročilo v letech 1970-1971. Soukromou cestu do kapitalistických států bylo možné uskutečnit v zásadě jen jednou za rok (ze zotavovacích důvodů a minimálně jednou za tři roky) a to na základě individuálního posouzení na základě vydané jednorázové výjezdní doložky.[18] Vyřídit žádost trvalo dlouhé týdny. I v případě, že osoba měla k dispozici výjezdní doložku, neznamenalo to ještě, že skutečně vycestuje.

Pro vycestování do kapitalistických států bylo bezpodmínečně potřeba:

platný pas,

platné vízum,

platná výjezdní doložka,

platné potvrzení o odevzdání vojenské knížky,

platné potvrzení banky o přidělení devíz,

platné okolkované celní a devizové prohlášení.[19]

Vydání výjezdní doložky byl složitý byrokratický proces, kterým mohlo být kdykoliv zabráněno vycestovat nepohodlným osobám za hranice i přesto, že měla platný pas. Žádost o vydání výjezdní doložky musela být schválena celou řadou různých osob. Počínaje výborem komunistické strany na pracovišti, ředitelem školy, uličním výborem KSČ apod. Ve velkých podnicích schválení žádosti o výjezdní doložku zajišťovalo tzv. Oddělení pro zvláštní úkoly, hovorově zvláštní oddělení, což byla v podstatě rezidentura StB....

F. Doušek 1.7.2021 18:33

V r. ́72 jsem vlezl za plentu a od té doby jsem to měl v kádrových materiálech. Nelžu. Vydávali nám je v roce 1990 a dodnes to mám schované.

E. Novotny 1.7.2021 18:33

Ja si pamatuju strasne pomoc dik sve mimoradne dobre pameti. Tak si sipamatuju, ze jsme Budapesti jen projizdeli a tudiz jsme z ni moc nemeli. Proste jsme byli na uprku, na uteku, pomohli nam potom nasi zagrebstci pratele. To razitko fakt byl hlavni duvod, proc jsme utekli tak rychle. Doslo nam, ze ted uz jsme v tom trapu definitivne a vice mene jsme i propadli panice, zejmena ja k tomu mam sklon. Ale ten maly boj jsme vyhrali, bylo to o fous.

J. Krásenský 1.7.2021 18:33

Když už narážíte na vládu jedné strany, tak ta nebyla způsobena většinovým systémem - Od 1. republiky volíme v poměrném systému. Vláda jedné strany byla zakotvena v ústavě (1960) - tuším ve čtvrtém článku.

R. Sorge 1.7.2021 18:32

Do Jugoslávie - pro individuální turistiku - byla potřeba výjezdní doložka. S tím razítkem to máte nějaké popletené.

V. Novák 1.7.2021 18:32

Už jsem to dával do článku o kulturních válkách, ale nedá mi to - jak mě na lidovkách zabanovali:

Článek s titulkem "Maďarsko: Stát hodlá finančně pomoci rodinám s dětmi" jsem si dovolil okomentovat slovy "Rodinám s dětmi a pracujícími rodiči... Tak to bude další lidskoprávnický řev o dyžgrymynácy."

A víte proč?

Důvod smazání: Reklama, spam ;-D

To nevymyslíš...

R. Toman 1.7.2021 18:32

Také jsem o tom nikdy neslyšel. Pokud tomu tak bylo tak to zřejmě dostávali do pasu jenom disidenti apod. Jinak do Jugošky platil jednu dobu zvláštní pas, šedivý.

M. Němec 1.7.2021 18:31

Ved ́ je černý cikán , ňákej Viktor Orbán...

P. Boleloucký 1.7.2021 18:30

Tady se toho vypráví ! Doporučuji koukat na sobotní týdeníky uváděné ČT z minulosti. Tam ten odpor k režimu je vidět v celé nahotě.

M. Varadinková 1.7.2021 18:28

Přesně tak. A nepředpokládám, že v roce 1981 to bylo volnější, spíš naopak. Volnost konce 60. let vystřídala tvrdost let 70. a až ve druhé polovině 80. let se to začalo postupně uvolňovat.

E. Novotny 1.7.2021 18:28

To zacali davat presne v lete 1981, kdy jsme utekli. Taky pred rakouskym konzulatem v Zagreby byla prave kvuli tomu velka fronta, nekteri uz utekli s tim razitkem. Spolehejte na moji pamet, tu mam porad svelou. Byl to vlastne hlavni duvod, proc jsme se tak prekotne sbalili a utikali ze zeme. Co se delo potom nevim, po trech mesicich v Rakousku jsme byli v UF na Reaganuv program.

V. Novák 1.7.2021 18:28

Před časem jsem byl na Hutkově koncertu, kde on taky vykládal, jak ho v Barťáku vyslýchali kvůli "Havlíčku Havle". A jak ho úplně nemusím, řekl tam něco, s čím můžu souhlasit - "Nemyslel jsem si, že při výslechu na StB musím říkat pravdu, jinak jsem nemorální".

Takže předstírat loajalitu a držet hubu a krok - taky jsem si nemyslel, že musím Husákovi vykládat, že ho nemám rád.

A komu se to nelíbí ať mi...

R. Toman 1.7.2021 18:25

Dost dobře nechápu co myslíte finanční průchodností ? Vycestovat individuálně šlo buď na plný devizový příslib, nebo byly u nějaké krátké devizáky na pohřeb apod. Myslím na čtyři dny. Já jsem znovu vycestoval už s manželkou až v roce 1988, kdy komouši umožnili cestování tomu kdo měl devizové konto. Kamarádka ženy ze Švýcarska nám ho zřídila u Živnostenské banky když tam poslala tisíc franků, které jsme jí hned vrátili když jsme za ní přijeli. Zároveň jsme měli od ŽB i Visa Card. A pak jsme ještě za komoušů vycestovali v létě 89.

M. Ilsner 1.7.2021 18:24

Péťa Šabach kdysi vymyslel takovouto říkanku:

Blízko Pešti na stráni, váleli se cikáni...

a dál si to už nepamatuju, je to přes 50 let ;-D

F. De Winter 1.7.2021 18:23

A proč by nekřtil, pane Zachu? Problémem nejsou homosexuálové, ale LGBT ideologie.

P. Jirkovský 1.7.2021 18:23

Pořád.

R. Sorge 1.7.2021 18:23

Razitko 'plati jen pro socialisticke staty' jsem v pasu nikdy neměl a ani neznám nikoho, kdo by ho měl. Pro vycestovaní mimo socialisticke staty byla potřeba výjezdní doložka.

V. Novák 1.7.2021 18:23

Bylo to jak kdy.

V roce 1987 bylo k žádosti o výjezdní doložku potřeba vyjádření Závodní organizace KSČ, u mladých do 30 let ZO SSM (bez ohledu na členství), ROH (dtto), zvláštního oddělení, u mužů OVS (i u modrokněžníků), přímého nadřízeného a jeho nadřízeného a na něco jsem zapomněl, protože těch doporučení bylo 8. V konečné štaci rozhodovala StB.

Ale třeba v 81. to bylo mírnější, ač o tom silně pochybuji.

V 88. už bylo možné využít místo Devizového příslibu peněz, které někdo ze zahraničí složil na zvláštní konto. Do té doby to mohl být jen příbuzný v řadě přímé (rodič, dítě), který byl "venku" legálně, tedy v nejhorším případě tzv. "upravenec"; v 88. už kdokoli.

A před létem 89 mi nadřízený sliboval, že mě bude moct poslat na nějakou IT konferenci do Hamburku, že už to schvaluje jen šéfstvo. No, a v prosinci téhož roku jsme se ženou jeli do Berlína a dostali se do obou Berlínů, i když přes enderáký šaltr na Friedrichstrasse.

F. Šimek 1.7.2021 18:22

si dobrej.....já do r 89 nikdá nevolil. Už se opravdu, ale ooopravdu opakuju. Když knán S. přišli s urnou, tak táta pustil BOJARA. To byl pes. Osdešli a nikdá nás za to nešíbovali. Naopak. Po r 89 nás chválili. Taková blbost-titééž, co s urnou tehdá přišli. Později jejich děti byli PRAVIČÁCI!!;-DEU!!

P. Jirkovský 1.7.2021 18:21

;-D

Jste rafinovanej!

M. Varadinková 1.7.2021 18:20

V tom případě, že někoho zajímala jen hra na klavír a komunistický režimu mu ani trochu nevadil, tak samozřejmě nic předstírat nemusel.

Většina lidí to ale měla tak, že komunistický režim jim vadil, ale přesto předstírali loajalitu. Protože jim bylo jasné, že když se budou vzpěčovat, tak nebudou moci ani cestovat (to sice nemohli stejně, ale aspoň měli naději, že třeba někdy na ně ten devizový příslib zbude - každý neměl v bance protekci jako paní Novotná), děti se nedostanou na žádanou školu, nepovýší je v práci, nebo rovnou sesadí na horší místo atd. atd. A vůbec budou mít problémy. Tak raději všichni (až na hrstku disidentů) tu loajalitu předstírali.

P. Jirkovský 1.7.2021 18:19

Ale to se svobodou slova nemá nic společnýho.

E. Novotny 1.7.2021 18:18

V Budapesti, ale mi Prazane mi rozumi. :-)