Budeme volit prezidenta
Dolní komorou prošla změna ústavy, takže bychom měli příštího prezidenta volit sami, jaksi osobně. Novelu musí schválit i senát. Je velká pravděpodobnost, že se to stane. Je to dobře nebo špatně?
Novela vznikla pod tlakem iluzivní představy, že přímá volba prezidenta je demokratičtější než volba zákonodárnými sbory. Obě formy jsou demokratické. Proti té druhé u nás vznikla nevole, protože zatím volby prezidenta byly provázené nechutnými výjevy. Snad nejhorší podraz byl při jedné z voleb Václava Havla, kdy bylo nutno Miroslava Sládka po dobu volby zavřít (za politický projev, sice stupidní, opovrženíhodný, nicméně politický, z úst poslance, tudíž osoby chráněné imunitou - šlo o jeden z nejhorších přešlapů "naší mladé demokracie") a pak pustit, protože nebylo proč ho zavřít. Jenže ty nechutnosti byly důsledek parity, tedy rovnováhy v parlamentu, kde výrazně nepřevažoval ani jeden, ani druhý proud.
Přímá volba prezidenta má jednu nespornou výhodu, posílí v občanech pocit sounáležitosti s veřejným děním. V parlamentních volbách volíme partaje, jedna je horší než druhá a volíme menší zlo – z našeho soukromého hlediska. V senátních volbách sice volíme osobu, jenže senát má okleštěné pravomoci a je vcelku k ničemu a kdyby byl zrušen, málokomu by chyběl, přinejmenším výzkumy veřejného mínění na to ukazují. Takže prezidentské volby mají šanci být především mediálním střetnutím. Dnes si těžko představíme, co se stane v roce 2013, až se prvních veřejných voleb prezidenta dočkáme. Dopady na veřejné dění si lze dnes jen těžko představit. Politika se dnes dělí na zákulisní čachry, v kterých rozdělení na opozici a vládní koalici hraje jen dílčí roli a rozhodující jsou jen osobní a finanční zájmy, a na veřejnou, spíš zveřejňovanou pranici a tahanici, která má primární úkol tu zákulisní část krýt. Kdežto veřejně zvolený prezident více méně automaticky dostane vážnost, s kterou současná ústava nepočítá. Možná, že se budeme divit, jakou Pandořinu skřínku dnes poslanecká sněmovna pootevřela.
Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby se Babiš stal prezidentem? Jestli senát stvrdí to, co dnes načala poslanecká sněmovna, je to velmi dobře představitelná varianta.