Sobota 6. června 2026, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Budeme slavit výročí konce války v Evropě

diskuse (1094)

Na tom se shodnou všichni, 8. května 1945 válka v Evropě skončila a dál pokračovala v Pacifiku, kde ji ukončily atomové bomby, takže nemuselo dojít k dlouhým masakrům, při kterých odhady mrtvých jdou do miliónů. V Plzni oslavují americké osvobození, na východ od demarkační čáry je o s oslavami vachrlaté. Dějiny, to jsou fakta a jejich interpretace a ta se bude vždycky lišit dobově i podle osobního založení. Přepisování dějin jaksi k dějinám patří, jako příklad si připomeňme, co se u nás provádělo a provádí s husitstvím a Žižkou.

Jak se na to dívám? Bagatelizace role Rudé armády je směšná a hloupá zároveň. Zbavila nás německé okupace a ta byla doslova vražedná. Takže osvobození to bylo. Diskutovat lze, protože lze všechno. Co bylo potom? To je jiná otázka. Čtu, jak skupina morálních majáků žádá „vysvětlující tabulku‟ na pomník Edvarda Beneše. Za komunistický režim si můžeme sami: Rakušany taky Sověti dobyli a obsadili a Vídeň byla okupované město do roku 1955. Dokázali se jich zbavit. Proč jsme to neuskutečnili my? O tom ať bádají interpreti, pardon, historici. Faktem zůstává, že Sověti přišli a Němce porazili. U nás komunistickou diktaturu instalovali, také proto, že ve volbách KSČ dostala celostátně 37,9 %, kdežto v Rakousku komunisti dostali ve volbách v roce 1945 5,4 procent hlasů. To jsou fakta. Zachovali jsme se jako idioti a doplatili na to, jeďte se do Rakouska podívat, kde jsou oni a kde my. Tak to zůstane, ať vyhraje Fiala nebo Babiš. Taková je skutečnost, a čím hlasitější žvásty kolem jsou, tím jsou směšnější. Boření pomníků, to nám jde dobře.

Závěrem přidám vzpomínku ze začátku sedmdesátých let. Můj kamarád Vladimír Kovářík chystal svatbu. Chtěl se ženit ve Velharticích, protože tam na radnici měli mramorovou desku s poděkováním americké armádě za osvobození. Přijeli jsme do Velhartic a zaparkovali před radnicí zrovna ve chvíli, kdy kameníci sundavali děkovnou desku a chystali alternativní s protestem proti americkému barbarskému bombardování Vietnamu.

Takové je Česko, bylo a bude.

Sledujte mě na Twitteru

Jan Kovanic
6. 6. 2026

Bývaly časy, kdy každá politická strana měla svůj vlastní tiskový orgán.

Aston Ondřej Neff
6. 6. 2026

Stávka je v jistém smyslu extrémní krok.

Kateřina Lhotská
6. 6. 2026

Evropská vrchnost chce akcelerovat EU. K jejímu úpadku…

Daniela Kovářová
6. 6. 2026

Vymíráme. A přeme se, kdo za to může.

Hyena Neff
6. 6. 2026

Gari se nikdy nemá k žádné práci, zato Nora pomáhá.

Martin Zvěřina
6. 6. 2026

Průzkumy zjišťující, kdo by mohl být favoritem v zápase o hlavu státu, budou jen hojnější. Nastává...

ČTK, Lidovky.cz
5. 6. 2026

Pro české basketbalisty i basketbalistky skončilo mistrovství světa 3x3 ve Varšavě v osmifinále....

hvl Václav Havlíček
5. 6. 2026

V pořádku dorazili na místo určení. Česká fotbalová reprezentace se v pátek večer středoevropského...

ČTK, Lidovky.cz
5. 6. 2026

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam extremistických organizací hnutí na ochranu...

ČTK, Lidovky.cz
5. 6. 2026

Španělská policie oznámila zadržení muže, jenž do země dovážel z České republiky zbraně, které...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz