Neviditelný pes

Bude to generálka na alternativu

5.2.2021

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vystoupil před veřejnost s prohlášením, že protiepidemická opatření přestala fungovat. Jiná jobovka: Do republiky směřuje zásilka vakcíny AstraZeneca, ale nemá ji kdo odvézt a kdyby se někdo našel, tak nikdo neví, kam by se vakcína měla rozvézt. Zdá se, že selhání je totální.

Nic se ale nejí tak horké, jak se uvaří. Jisté ovšem je, že situace na zásadní změnu nastává. Chaos pravděpodobně poroste, a tak by se dalo říct, že ty volby přijdou na podzim v ten pravý čas. Přinesou změnu.

To je pravděpodobné, ne-li rovnou jisté. Co ale je velmi nejisté je to, zda to bude změna k lepšímu.

To se samozřejmě dopředu říct nedá. Nicméně osud nám přihrál do cesty dosti hodnověrné vodítko: Ústavní soud přiměl sněmovnu, obě její komory, aby volbám připravily nový volební zákon, nic menšího, nic lepšího.

Podle toho, jak bude tento proces probíhat, do jaké míry kooperativně poslanci a senátoři nový zákon připraví, budeme moci usuzovat, zdali se na obzoru rýsuje naděje, že přijde alternativa schopná, výkonná, produktivní, koncepční, neřkuli rovnou vizionářská, anebo zda to bude rozhašená banda malicherných egoistů rozhádaných o čtvrťák na dvorku.

Nebudu tady rozvádět, která alternativa mi připadá pravděpodobnější: uvidíme, jak obě komory budou schopné spolupráce a rozumné dohody na volebním zákonu, tečka. Další komentář není nutný.

Jenom závěrem připojím okrajovou poznámku.

Tak třeba ten šokující skandál kolem vakcíny, která se bude válet někde ve skladu a pak se někým bude kamsi posílat. Jistě že v konečných důsledcích je za to odpovědný ministr Blatný, nicméně tuším, že na vině je ta spleť předpisů, regulací a direktiv. V ne moc přeneseném smyslu jsme ve válce… a oni se mažou s vypsáním výběrového řízení. To je ilustrace stavu, a pro mě vysvětlení, proč opatření nefungují.

Nemohou fungovat.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek