25.2.2021 | Svátek má Liliana


Blackout na nečisto

26.2.2014

Na pražském magistrátu zhasnou. Nebude to akce zaměřená k likvidaci účtů, které by mohly zajímat protikorupční policii. Bude to nácvik či prověrka či příprava na situaci, že přestane fungovat dodávka elektřiny.

Je to velmi správné, že magistrát k takové prověrce přistoupil. Můžeme mít tisíc a jednu výhradu a můžeme do nekonečna namítat, že se průběh a následky katastrof předvídat nedají. Ano, nedají se předvídat stoprocentně, ale včasná příprava sníží škody. Jakpak by asi dopadla Praha v roce 2002, nebýt včas nakoupených a instalovaných protipovodňových zábran?

Je to srovnání kulhající na obě nohy. To, na co se Praha připravuje, není přebytek, ale nedostatek. Bez elektřiny se doslova zastaví život města a zásadně se ztíží existence jeho obyvatel. Je zde metro, jsou zde výtahy, jsou zde nemocní v nemocnicích závislí na elektrických přístrojích. Je tu komunikace, telefon, internet. Chod toho všeho bude vážně ohrožen.

Odhaduje se, že jednodenní výpadek neboli blackout způsobí diskomfort, po třech dnech to už bude vážné a po pěti dnech dojde k rozkladu státního stroje s dlouhodobými následky – i za předpokladu, že po pěti dnech začne elektrika fungovat.

Přitom odborníci upozorňují, že otázka nezní, zdali blackout nastane. Otázka zní, jak brzy. Obrovské riziko plyne z ideologického fanatismu zaměřeného na takzvané obnovitelné zdroje. V Česku se hovoří v této souvislosti o zločinu století, kdy především sociální demokraté v parlamentu uvolnili cestu k miliardovým ziskům ze solární elektřiny dotované daněmi. Obdobnou cestou se šlo v Německu, kde na severu země vnikly solární a větrné parky s obrovskou kapacitou. Chaoticky vyrobená elektřina se pak přelévá rozvodnou sítí. Němci uvažují o výstavbě tisíců kilometrů vysokonapěťových vedení, stavba by měla začít snad někdy v roce 2030. Přitom ty větrné a solární parky stojí už dnes. Přívaly nespotřebovatelné energie mohou snadno vyvolat výpadky, tedy blackout, se všemi myslitelnými negativními dopady.

Praha si dnes prověří, zda dokáže vydolovat z metra uvázlé cestující a jak dlouho vydrží záložní generátory v nemocnicích. Damoklův meč v podobě energetické smršti však zůstane nad našimi hlavami viset dál.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.