Neviditelný pes

Bizár po česku

20.4.2022

Slovo „bizár“ zdomácnělo v českém slovníku. Pochází z francouzštiny,přičemž francouzské bizzare je prostě divný. V češtině ale má přídech exotičnosti, výstřednosti, provokativnosti. Série fotek exministryně financí Schillerové na instagramu naprosto souhlasí s takto cílenou definicí bizáru.

Až jednou bude založena katedra bizarologie na filosofické fakultě (jistě se už na tom pracuje – je to obvyklý postup, vynalézt obor a založit na tom profesní kariéru), budoucí profesor nám už dokáže na tvrdých faktech, zdali multiplikace bizáru je specifická pro naši politickou kulturu, anebo je to širší jev.

Co je ta multiplikace bizáru? Když Schillerová začala třeštit před objektivem, je divné (bizarní) že se nenašel nikdo, kdo by jí řekl: Álo, to sis nevšimla, že si z tebe celý Česko dělá srandu? No vidíte, nikdo to neřekl a pokud řekl, asi měl slabý hlásek, anebo je hluchá.

Jenže ten bizár multiplikuje dál. Nový ministr financí Stanjura zadal audit procesu pořízení fotek s pávem, zkoumá se platová třída najatých fotografů, už se rýsuje půdorys škodní komise a uvažuje se o tom, z koho vymáhat škody, pokud bude škoda konstatována.

To se děje za situace, kdy máme dvoucifernou inflaci, na příští zimu si chystáme do obýváku palčáky a kulicha a když slyšíme, že lhář Lavrov ujišťuje, že Rusko nehodí atomovku, zajímáme se, kde je nejbližší protiletecký kryt.

To je bizár po česku. S ohledem na zjevný úspěch ukrajinské známky na téma „jděte do prdele“ je to nápověda na adekvátní českou reakci. Známku ale s tímto tématem Česká pošta asi nevydá. Musela by nějakou takovou vydávat týden co týden.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek