27.7.2021 | Svátek má Věroslav


Bilak zemřel

7.2.2014

Rozhodně to není zpráva dne, protože to nikoho moc nevzrušuje a nezajímá. Zemřel Vasil Bilak, šedá eminence Husákova režimu. Měl pověst nepříčetného fundamentalisty. Historici potvrdí nebo vyvrátí představu, která se o Bilakovi vytvořila: jeho temná bytost byla tím karabáčem, který hnal Husáka do extrémů a nutil ho vytvořit odporný režim založený na servilitě vedoucích kádrů na všech stupních. Když nebudeš sekat dobrotu, nahradí tě Bilak, to bylo Husákovo Mene tekel.

Na husákovsko-bilakovském režimu bylo pozoruhodné, že si ho nechala česká část komunistického establishmentu líbit. Jistě, byl to systém vymyšlený komunistickými Asiaty v Kremlu. Rozděl a panuj, to byla zásada, kterou přivedli k dokonalosti. Velmi šikovně rozehráli partii Čechů proti Slovákům. V roce 1968 se Češi provinili tím, že tíhli k demokracii, kdežto Slováci ohřívali nacionalistickou polívku. Naplno se to pak opakovalo po roce 1989, kdy se Češi pokoušeli vybudovat demokratické instituce, kdežto Slováci stát prostě roztrhli. Těchto tendencí využili Rusové. Pomocí klínů rozervali i komunistické vedení. Slováci v něm hráli vrch, stali se panským národem a s oblibou opakovali slogan "vy budětě robiť a my buděme vládnuť". Češi si to nechali líbit.

Historie? Ne tak dalece. Vasil Bilak se dožil 96 let v podstatě v klidu. Nestanul před soudem, natož aby byl nějak potrestán. I to je součást absurdity polistopadového režimu. Bolševičtí předáci a profesionálové tajné policie dožívají v klidu, kdežto propírány jsou jejich oběti.

Vasil Bilak zemřel a nikoho to nevzrušuje. Mladá generace nezná jeho jméno vůbec anebo jen jako pouhý zvuk, ti se smyslem pro moderní dějiny vědí, že nějaký Bilak byl. Mrazení v zádech při vyslovení jeho jména nepocítí. To je vyhrazeno generaci starší, která vnímala, že Vasil Bilak byl jeden z hlavních předavačů mrazu, který přicházel z Kremlu.

Teď přichází z Kremlu jiný mráz, v podobě už ne komunistického mámení, ale v podobě nacionalismu, xenofobie a náboženské bigotnosti prohlašující se za ochránce tradičních hodnot.

Na nové Bilaky se čeká. Nemusíme se bát, že se nenajdou.

Aston Ondřej Neff


LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.