Neviditelný pes

Biden vyhrál, Trump se chce bránit

7.11.2020

V některých státech se nadále sčítá, nicméně Joe Biden získal 273 volitelů a to je rozhodující hranice pro vstup do Bílého domu. Donald Trump je rozhodnutý zpochybnit právní cestou regulérnost voleb zvláště v oboru korespondenčních hlasů. Světoví státníci už gratulují Bidenovi. Blahopřál mu i prezident Miloš Zeman. Tato podpora - myslím tím všeobecnou podporu - je důležitá v situaci, kdy hrozí ústavní nejistota. Ta není v ničím zájmu a bohužel, v dané chvíli ji vyvolává Donald Trump.

Směšné by byly rady zpoza oceánu, co by dosavadní prezident USA měl nebo neměl dělat. Máme ale právo konstatovat, že hrozí nebezpečí trvalého, až snad lepkavého stínu, který padne na jeho vcelku úspěšné prezidentské období. Trumpova administrativa za sebou zanechává markantní úspěchy, především v oblasti ekonomiky a zahraniční politiky. Snahy znejistět průběh voleb, zpochybnit ho a výsledky napadnout jsou nedůstojné a v důsledcích významně škodlivé. Demokracie stojí na jednoduchých principech a ten nejdůležitější zní: poražená strana uznává soupeřovo vítězství a nadále vynaloží snahu zvítězit příště. Ke klidnému vyčkání oficiálního výsledku vyzval ve svém projevu Američany dnes ráno našeho času Joe Biden.

Co k tomu dodat? Dnes si to udělám jednoduché. Poslechněte si Rozstřel Vladimíra Vokála na iDnes (zde) , jeho hostem byl náš velvyslanec v Americe Hynek Kmoníček. Náš ambasador vyniká břitkým důvtipem, smyslem pro humor, schopností analýzy a absolutní věcností úsudku. Situaci nevnímá dramaticky, jakkoli připouští, že se Trump pokusí volby zpochybnit. Bude to otřes, ale americký domeček je tak postaven, že nespadne, konstatuje Kmoníček. Pochybuje, že se Trumpovi podaří kauzu dotlačit před Nejvyšší soud, protože žádná kauza zde není. Nevěří ani, že vypukne nějaká občanská válka. Podstata je podle něho jinde, cituji:

„Co teď v USA zažíváme, to je ideový spor,“ myslí si ambasador. „Republikáni se pokoušejí vrátit Ameriku do stavu, v jakém byla před krizí v 60. letech, do období, kdy tady bylo 89,5 procenta bílého obyvatelstva a jejich centrálním psychologickým problémem bylo to, jak smířit Ježíše s Elvisem. Tahle Amerika už ale neexistuje a demograficky už nikdy existovat nebude. V roce 2007 se totiž v Americe začala rodit nová generace. Generace, které říkají Z+.“

„V ní nejenom že bílé děti nejsou většinou,“ říká Kmoníček, „ve věku do roku, do dvou, tří, čtyř nebo pěti let, v žádném z nich jich není více než 35 procent. Amerika se tedy stává zemí, kde nejpozději v roce 2032 budou poprvé v její historii ex-evropští bílí obyvatelé menšinou. To zcela změní volební mapu, což jsme viděli už teď.“

Z toho Kmoníček usuzuje, že typický Američan se bude jmenovat John Rodriguez – což podle něj naprosto neznamená, že to bude obdivovatel Che Guevary. Připomíná, že Hispánci jsou nábožensky založení, vůči sexuálním minoritám nemají vřelý vztah a mnozí mají za sebou zkušenost s bolševickými režimy na Kubě a ve Venezuele.

Kmoníček se vyjádřil i ke štěpení demokratické strany. K tomu ale má co říct i ten, kdo není takový inside-znalec americké politiky, jako je on. Stačí vnímat určité principy, které se v dějinách pravidelně opakují.

Biden tedy zřejmě vyhraje. Podle Kmoníčka bude hrát dál stejného Shakespeara, ale už to nebude Hamlet, ale Veselé paničky windsorské. To je milý bonmot, ale jak se prakticky naplní, je obsah příštích čtyř let a možná i déle. Dějiny nabízejí vizi Alexandra Fjodoroviče Kerenského, to byl muž, který svrhl nenáviděného cara Nikolaje II. v roce 1917. Ano, Joe Biden je zkušený politik středního proudu, vyhraje s odřeným vším, co se odřít dá, je to sedmdesátník na té smutnější straně škály. Zde je třeba zvolat, chvála bohu, že se republikánům zřejmě daří udržet zákonodárný sbor a mají oporu v soudnictví. Ta zásadní politická bitva neskončila volební nocí, naopak: tou byla odstartována. S Bidenem v Bílém domě nastoupí progresivistická levice do útoku. To je hrozba velmi blízké doby. Hynek Kmoníček o tom nemluvil, ale zatím… to tak vždycky bylo.

Ostatně soudím, že Hynek Kmoníček by byl skvělý kandidát do prezidentských voleb, až se Miloš Zeman vrátí k objímání stromů.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek