28.9.2020 | Den české státnosti


Benzín za čtyři pětky

16.9.2019

Přiletěl dron a odpálil… kolik? Pětinu dodávek ropy pro celý svět? Zprávy se v tomto smyslu liší, v jednom nepříjemném odhadu se ale shodují: zdraží se benzín, u nás snad až na čtyřicet korun.

Ona by to nebyla zase tak moc velká katastrofa, když uvážíme, že ceny oproti cenám za totality jsou střízlivě o nulu větší a čtyři koruny litr benzínu opravdu nestál v roce 1989, kdy se režim zhroutil, protože ho koloniální mocnost nechtěla nadále mocensky držet. Každopádně by to ale byla pěkná otrava, jako každé zdražení.

Hlavně je to připomenutí, jak šílený je svět, ve kterém žijeme: pod krkem nás drží islámská oblast, kde si dávají repete třicetileté války. V Evropě jsme se vzájemně masakrovali před 350 lety kvůli rozdílnému názoru na Pannu Marii, kdežto na Středním východě se řežou kvůli tomu, která rodinná větev drží autentický Prorokův odkaz. Útok na saúdskoarabská ropná pole podnikly drony a pořádně se neví, jaké. Připomeňme tichomořskou válku a japonské kamikadze. Drony jsou taky kamikadze, ale bez lidské posádky. Budeme teď skuhrat nad cenou benzínu, ale nadávání si proložíme úvahami o tom, že nastupují robotické války. Přicházejí vzduchem, pak přijde moře a robotický voják přijde naposled. V počtu hojném.

Příjemné překvapení

Prezident Miloš Zeman zapálil v parku v Lánech vatru na připomínku 82. výročí úmrtí T.G.M. Spolu s ním ji zapalovali i Karel Schwarzenberg, lánský starosta Karel Sklenčka a kardinál Dominik Duka. Přítomnost Karla Schwarzenberga vedle Zemana a Duky je, dejme tomu, nečekaná, a vzhledem k situaci vítaná. Je to důkaz, že je možné komunikovat i přes ideové bariéry. Není to výhra ani jedné, ani druhé strany, je to prostě důkaz kultivovaného soužití. Což je ta výhra nejvyšší.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.