19.5.2021 | Svátek má Ivo


Bělorusko a Kypr

23.9.2020

Bělorusko není členem Evropské unie, kdežto Kypr ano. Otázka pro chytré hlavičky: v čí prospěch upíná vedení unie svaly, ve prospěch protestujících Bělorusů, nebo ve prospěch Kypru ohrožovaného tureckou rozpínavostí?

Odpověď je nabíledni.

Je to dokonce horší, než jenom to, že Bělorusko je ve středu zájmu, kdežto Kypr jde stranou. On je Kypr dokonce na ošklivci, protože v zoufalé snaze upozornit na svoji situaci blokuje sankce proti konkrétním osobám z běloruské vrchnosti, které jsou odpovědné za nestoudné zfalšování voleb a policejní masakry. Nic mu to samozřejmě nebude platné, protože se unie Turecka bojí a turecký diktátor Erdogan to moc dobře ví. Drží nás všechny pod krkem, protože když dá pokyn, milion uprchlíků se vydá zase na pochod západním směrem. Uprchlíků především ze Sýrie. Tedy ze země zmítané válkou, kterou týž Erdogan pomohl rozpoutat a podporuje ji.

Případ utiskovaného Kypru, ponechaného bruselským vedením na holičkách, ukazuje ubohost tohoto vedení. Zároveň zesměšňuje nedávné velkohubé prohlášení paní von Leyen o tom, jak má Evropa být respektovaná. Dokud v jejím čele budou stát lidé jejího typu, bude respektovaná asi jako rohožka, na kterou si může každý Erdogan šlápnout.

To bohužel vůbec není o evropských institucích. Ty jsou nebo nejsou tak v pořádku, jak už instituce bývají. Rozhodující jsou lidé, kteří je uvádějí v život. A zase, ty lidi si nevymyslel žádný „Brusel“. Ti do institucí nalezli, protože politika v největších zemích unie je taková, jaká je. Vymete je až totální ekonomický krach a o ten se svým úsilím o „zelený úděl“ vehementně snaží.

A ten Kypr? Ten bude dál zoufale doufat v nějakou pomoc, jako doufalo Československo v roce 1938 a 1968. S výsledkem předvídatelným.

Pokud jde o Bělorusko, tak samozřejmě jsou sankce na místě. Bylo by správné, kdyby byl vyloučen z členství v OSN každý stát, který neumožní svobodné volby za přítomnosti nezávislých pozorovatelů. Jenže kdyby se tohle zavedlo, tak by se z OSN stala stolní společnost, která by se mohla scházet v hostinci na rohu. I to je důvod, proč je svět takový, jaký je.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.