Neviditelný pes

Babiš si přeje zázrak

26.10.2020

Premiér Andrej Babiš znovu oslovil v neděli veřejnost. Připustil, že přijatá opatření nefungují a bylo by třeba zázraku, aby nastal obrat k lepšímu. Podle Ústavu zdravotnických informací křivka úmrtí na covid dramaticky roste. Aktuálně jsme na 100 obětí denně, k začátku listopadu lze čekat 230 mrtvých, o týden dál 400 mrtvých a kolem 15. listopadu se čeká 700 mrtvých denně. 

Jsou názory, že v půli listopadu dojde k vrcholu epidemie a že bude následovat zlom a pokles. Nicméně podle toho, co Babiš naznačoval v televizi, se zároveň dají čekat tužší restrikce. Premiér si opakovaně stěžuje, že 10 % občanů opatření programově neuznává a dalších 20 % je bagatelizuje a obchází. Kdo ale bude nová drastická opatření manažovat? Babiš tím pověřil profesora Romana Prymulu, jenže jeho postavení je zatíženo pátečním skandálem a těžko se dá čekat, že dojde nějaké milosti: i to by byl zázrak.

Politická otázka

Za Prymulu se postavily dvě významné mravní autority, filosof Jan Sokol a socioložka Jiřina Šiklová. Zdá se ale, že se oba soustředili jen na okrajový problém – Prymula bez roušky. To by byla věru prkotina. Konec konců, bez roušky byl Prymula a ředitelé nemocnic načapán při natáčení provolání k národu, a načapání bez roušky se dá svou závažností přirovnat k tomu, že Andrej Babiš oslovil národ „zůstaňte doma“, načež odjel na Krétu. 

Podstatný je spiklenecký charakter schůzky v zavřené restauraci, potajmu beze svědků před půlnocí. Spolu s Prymulou a Faltýnkem zde figuroval doktor Jiří Havrlant, muž širší veřejnosti dosud nepříliš známý. Působil jako ředitel pro zdravotnictví v Revírní bratrské pokladně, což je největší regionální zaměstnanecká pojišťovna s více než čtyrmi sty tisíci pojištěnci. Jeho pověst je vynikající po všech stránkách, v neposlední řadě pověst chirurga i skvělého manažera. 

Je politováníhodné, že byl přizván k jednání na místě, které očividně k oficiálním jednáním není určeno. Týkalo se snad plošného testování. To je nepochybně nákladná záležitost, třebaže se – neoficiálně – má cena testu snížit na 230 Kč. Na severní Moravě se už provozují testy na přístrojích jihokorejské výroby, které dokáží detekovat koronavirus, ale také jsou schopné zajistit i další analýzy a vyšetření. Kolik budou přístroje stát, jaké budou částky za vyšetření a jak se budou hradit, to je bezpochyby předmětem intenzivního zájmu zainteresovaných.

Dnes je pravděpodobné, že schůzku za podivných okolností svolanou odskáče profesor Prymula. Jak to ale bude s Jaroslavem Faltýnkem? Andrej Babiš založil svůj obraz na tvrzení, že nemá zapotřebí krást a že zatočí s korupcí. Jakmile se něco nekalého začalo v jeho okolí dít, zpravidla v tom hrál nějakou roli Jaroslav Faltýnek. Zdá se, že jako měl Mirek Topolánek svého Dalíka, má Andrej Babiš svého Faltýnka. K prosazení věcí je u nás zřejmě nezbytný muž, který se vyzná v tlačenici. Stejnou vlastností je ostatně známý i Roman Prymula. Andrej Babiš se zatím na veřejnosti diví, co tam Faltýnek pohledával. Od divení by měl přejít k důkladnému vyšetření – a informování veřejnosti. Figury typu Dalíka a Nagyové stahují své premiéry do politických pekel, toho by si měl být Babiš vědom. Odklizením Prymuly aféra nekončí – skončila by až vyjasněním nejasností.

Což by byl v našich poměrech stejný zázrak, jako kdyby se koronavirus sebral a odešel ke všem čertům.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek