30.1.2023 | Svátek má Robin


Babiš po soudu a před volbami

10.1.2023

Osvobozující rozsudek předvídal v sobotním vydání náš spolupracovník Zdeněk Jemelík, když napsal: Nemění to nic na mém laickém názoru, že obž. Andreje Babiše by měl soud zprostit obžaloby. V případě obž. Jany Nagyové si nejsem tak jistý, i když mi je jí líto: do pekla ji přivedly dobré úmysly. Nebojím se, že tímto názorem ovlivním rozsudek, i kdyby snad můj článek četl někdo z členů senátu, protože soudce Jan Šott má určitě již dnes jasno.

Já sám jsem v úvodníku 15. srpna loňského roku napsal:

Ono to asi dopadne tak, že před soudem obstojí (jako předpokládám, že to dopadne s Čapím hnízdem), ale ta jeho vychcanost z toho čouhá jako šídlo z pytle. Všimli jste si, že v průběhu francouzské transakce zase půjčoval peníze sám sobě a na 24 hodin měl nemovitosti napsané na manželku? Trvale účinná kampaň proti tomuto člověku by měla tedy být postavena na následující ideji:
BABIŠ OČURÁVÁ STÁT PŘI SVÉM PODNIKÁNÍ. OPRAVDU VĚŘÍTE, ŽE NEOČURÁ VÁS, KDYŽ MU DÁTE STÁT DO RUKOU?

K tomu nemám v podstatě moc co dodat. Nás systém je tak nastavený, že lidé Babišova typu jsou při zachování opatrnosti nepostižitelní. Správně k věci během pondělních debat kdosi podotkl, že před soudem by měl stát sám princip dotací: proč sakra by měl stát (respektive Unie) dotovat stavbu jakéhosi kongresového centra? Pokud je podnikatelský záměr zdravý, podporu nepotřebuje a pokud není zdravý, ať chcípne. Nač tedy dotace?

V pondělí byly zveřejněny prognózy výsledků prvního kola prezidentské volby, podle nich mají Babiš a Pavel malý náskok před Nerudovou. Nikdo ale netuší, jaký dopad bude mít Babišovo zproštění obžaloby na nerozhodnuté voliče, tedy celé třetiny voličské obce. Tady je prostor jen pro spekulace, tohle nikdo neví a do pátku to nikdo nezjistí, takže odpověď, zcela přesnou, budeme znát v sobotu odpoledne.

Ve specifické pozici jsou Pavel Fischer a Marek Hilšer. Pořád je zde totiž šance, že by se Andrej Babiš nemusel do druhého kola dostat. Pak ovšem by souboj Danuše Nerudové a Petra Pavla byl zajímavý, vyprofilovaly by se dvě osobnosti, každá s klady a zápory. Teď to obraťme: Babiš se do druhého kola dostane… a volby vyhraje. Děkovné dopisy budižte adresovány pánům Pavlu Fischerovi a Marku Hilšerovi…

Úplně specifickou roli sehrává tragéd kandidátské sestavy Jaroslav Bašta, posunul se na čtvrté místo v žebříčku a mohutně užírá Babišovi jeho voliče. Babišovi protivníci by měli rychle vylepovat billboardy VOLTE BAŠTU, ODVOLÁ FIALU. Moc času na to ale nemají.

Aston Ondřej Neff