12.7.2020 | Svátek má Bořek


Babiš bude prosit Zemana

9.7.2019

Viceprezident Jiří Ovčáček sdělil občanstvu, že pan prezident přijme ve čtvrtek předsedu vlády Andreje Babiše na jeho žádost. Ve viceprezidentově sdělení nebylo určeno, zda bude Babišovi dovoleno přijet autem, nebo zda se má dostavit pěšky anebo dokonce se přišourat po kolenou.

Ať to bude provedeno jakkoli, efekt bude odpovídat třetí variantě.

Babiš se zjevně takto podbízí, aby si udržel Zemanovu podporu. Nabíledni je teorie, že spoléhá na prezidentskou milost, pokud bude skutečně kvůli Čapímu hnízdu postaven před soud. Což o to, prezident mu může udělit milost, když omilostnil vraha Kajínka, proč by se nemohl usmát na Babiše. Nicméně pro další Babišovo politické fungování by to přece jenom bylo příliš silné kafe.

To ovšem je středně vzdálená budoucnost, k zahájení procesu podle všeho má dojít na podzim. Otázka je, co se stane v příštích dnech. Sebedestrukce sociální demokracie je ta nejpravděpodobnější varianta. Bude následovat obměna Babišovy vlády. Ministr Staněk zůstane a to bude dobře, protože rezort kultury bude mít koho nenávidět a jak známo, kultura kvete v prostředí nelikvidační nemilosti. Kultura nejlíp zívá s botou na krku, ale ten stisk nesmí přerušit průchod vzduchu – to je ten princip. Takže, v tomto směru, Staněk dobrý. Bude živo. Jan Hamáček si bude moci oddychnout, že aspoň tahle ostuda nebude na jeho triku, pokud ovšem Staňka ze strany socdemáci vyhodí: ODS jim dala příklad, že to jde.

Včera jsem tu nadhodil hypotézu, že by bylo dobře uvažovat o návratu k parlamentní volbě prezidenta. Je to opravdu náhoda, že podobně uvažuje předseda ODS Petr Fiala a v médiích je citován i Václav Klaus, který před přímou volbou varoval. Neviditelný pes také, stejně jako teď varuje před vládnutím skrze referenda. Dvoutřetinová většina v dolní sněmovně, to je 134 hlasů. A jsme u toho. Proti 78 křeslům poslanců ANO nedají všechny ostatní partaje dostatečný počet hlasů, aby změna ústavy prošla, i kdyby se spojily. Kdyby si ale Andrej Babiš uvědomil, že mu Zeman stejně nepomůže, a Zemanovi nepodlézal, nýbrž se mu mužně postavil, pak by součet hlasů bez SPD a komunistů bohatě stačil na zbavení Zemana funkce za předpokladu, že by se přidal i senát se svým dnešním složením.

Což je krásná pohádka na dobrou noc. Nicméně, že se aspoň začalo mluvit o návratu k rozumným poměrům, je dobré znamení.

Aston Ondřej Neff


SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.