28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Babiš a státní zájem

5.10.2021

Není co kontrolovat, komentuje Babišovu aféru s nemovitostmi ministryně spravedlnosti Marie Benešová. To, co se v souvislosti s Pandora Papers dostalo na titulní strany předních světových deníků, se událo před Babišovým vstupem do politiky, tudíž s jeho politickým angažmá to nesouvisí, taková je logika věci. 

Benešová k tomu ještě poukazuje na to, že aféra vypukla pět dní před volbami. Na to poukazuje i Babiš a odvolává se na rok 2017, kdy před volbami média propírala otázku, kde vzal půl druhé miliardy na nákup korunových dluhopisů. Dluhopisy mu zaručily nezdaněný výnos devadesát milionů ročně. Tehdy se ukázalo, že je to zákonem posvěcený trik.

Což ovšem neznamená, že z principu mravního je v pořádku, že se vyhnul placení daní muž vymítající korupci a daňové úniky, duchovní otec EET.

Věcně, respektive právně to s posledním odhalením možná dopadne stejně. Machinaci poradila podle Babišových slov realitní kancelář. Jako politik by si ji nemohl dovolit, ale tenkrát nebyl politikem, říká doslova. Jenže je jím dnes, a jeho jméno je citováno v temných souvislostech ve světovém tisku. Jméno ministerského předsedy České republiky.

Co s tím prakticky

Babišův volič už toho musel skousnut tolik, že s ním nejspíš nehne ani poslední aféra, další účelovka v řadě. Pondělní výsledky průzkumů potvrdily, že ANO vede před Spolu a Pirstanem. Do voleb zbývá už jen příliš krátká doba, aby se rozložení sil v rozdělené společnosti změnilo.

Což ale neznamená, že se nic nestalo a hlavně, že se nic nestane.

Andrej Babiš už nemá jen nulový koaliční potenciál, on má záporný koaliční potenciál. Jestliže hejtman Martin Kuba anebo europoslanec Alexandr Vondra doposud mohli uvažovat o podmínkách, za jakých by bylo možné jednat o eventuálním vládním propojení, po zveřejnění Pandora Papers by měli o svých záměrech přemýšlet. Bude také zajímavé sledovat, co to udělá s předáky hnutí ANO. Nejsou tam jen kejvalové, ANO má i osobnosti, třeba Patrik Nacher, copak on na to všechno říká? Ministři Alena Schillerová a Karel Havlíček budou muset hájit neobhajitelné, pokud budou ochotni šéfa podržet. Budou ochotni? 

Na webu ANO dosud visí text Babišova sněmovního projevu z 27. května 2015, v němž oslovil opoziční poslance i těmito slovy: Nemám žádné offshory jak vaši kámoši a vy taky někteří držíte firmy na offshorech (viz zde). Babišova hanba padne i na ně. Mají to zapotřebí? Jak k tomu přijde Karel Havliček, který své podnikání před vstupem do politiky opravdu opustil a teď je po kolena ve valící se břečce, kterou zavinil jeho šéf? Nebude to nakonec žinantní i Okamurovi, aby šel s Babišem do koalice, i kdyby mu Babiš slíbil referendum o odchodu z EU a NATO? Pamatujete na Stanislava Grosse, na jeho aférku s bytem a ostudou se strýcem Vikem? Byla to prkotina ve srovnání s tímto skandálem.

Vyjádřit by se měl i Miloš Zeman, kdysi autor humbuku s akcí Čisté ruce. Bude skutečně ochoten dávat premiérský úřad do rukou člověka, který je teď opravdu jako kůl v plotě? Pokud ho podpoří, vskutku vznikne velmi nesvatá aliance, která bude nucena čelit trvajícímu tlaku pohrdání. A to v době, kdy se stahují opravdu temná mračna. V nedělní premiérské debatě na Primě opakovaně zaznělo, že na příštím premiérovi bude úkol vyjednat v Bruselu takové podmínky, aby nás Zelený úděl nezničil.

Dovedete si představit, že za daných okolností tam Andrej Babiš něco vyjedná?

Je mnoho otázek, ale převládá jedna drsná skutečnost. Je třeba se podívat realitě do tváře: Andrej Babiš pokračující v čele vlády vážně ohrozí základní zájmy českého státu, protože mu okolnosti nedovolí je hájit..

Aston Ondřej Neff


TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.