21.1.2021 | Svátek má Běla


Armáda je připravena

27.7.2020

Lépe by bylo říci – zkusme to s armádou. Dokud se to nezkusí, nelze hodnotit, zda je armáda skutečně na chytrou karanténu připravena. Spíš to vypadá, že na ni není připravena veřejnost.

Důvody jsou mnohé, po ruce dva: především jde o zcela novou situaci. Jde o něco jiného než požáry a povodně a vichřice a bouračky. Epidemii v tomto rozsahu jsme nikdo nezažili – a je vcelku jedno, zda je to epidemie smrtící nebo skoro smrtící nebo neškodná. Prostě tu je a funguje jako společenský a ekonomický fenomen. Z toho samozřejmě vzniká tápání a směřování do slepých uliček.

Odpovědnost leží na vládě a na agenturách na vládu navázaných. A tady jsme u druhého problému. Chytrá karanténa má svoji podstatu v evidenci a dosažitelnosti osob. To je politicky citlivé téma. Bohužel, podařilo se vyvolat zásadní nenáladu a podezíravost. Chytrá karanténa je pokládána velkou částí veřejnosti za jakýsi předvoj Orwellova státu.

Na strach z Orwella samozřejmě nelze vše svádět, Jsou tu i problémy čistě technické a jestli do nich vstoupí armáda a pomůže je řešit, bude jen dobře. Armáda získala u veřejnosti více bodů při povodních než hrdinstvím v Afghánistánu, to je třeba mít na paměti. Je to disciplinované organizované těleso vycvičených motivovaných lidí a jako takové by mohlo přispět ke prospěch věci.

Ještě drobnost na závěr.

V Praze zase o víkendu hořelo, nějaký sklad na okraji města. Hasí se to, jeden hasič má problémy.

Mysleme na tyto lidi. To jsou vojáci v nikdy nekončící válce proti chaosu. Požár je chaos. I pes, který spadl do kanálu, je příznak chaosu. A naši hasiči jdou do plamenů anebo se nechají uvázat za nohy a spustit do šachty a zachraňují psa. Buďme šťastni, že máme takové lidi za zády. A buďme rádi, že máme armádu, která do toho půjde, když to civil podělá. Což, jak to vypadá, se stalo.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.