16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ĆÍNA: Poučení ze spálení loďstva admirála Chea

Čínské akcie padají. Během posledních několika dnů ztratily firmy zaměřené na výuku a vzdělávání desítky procent, indexy pak šly po několik dnů dolů o pět a více procent. Akcie obchodované v USA jsou na tom podobně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 2.8.2021 17:53

Obávám se, že Čína již je v situaci, kdy žádné cizí investice nepotřebuje; sama neví co s prachama.

K tomu, aby opráskla zahraniční technologie, už je nepotřebuje dostat domů, to mnohem efektivněji zvládnou čínští studenti a stážisti na západních univerzitách a výzkumných centrech.

K tomu navíc - rozvinuté informační technologie a tudíž i ne oficiální informace dostupné široké společnosti jsou pro režim nebezpečné, to známe i z dění u nás v 80. letech.

M. Pivoda 2.8.2021 15:44

Cituji z článku: "... naprostá většina regulací je namířená proti informačním firmám a dynamickým odvětvím, o kterých před dvaceti lety ještě psali autoři sci-fi. ..."

Připomenu, že před cca 30 lety Jeho Magnificence Jiří Zlatuška (z Masarykovy Univerzity v Brně) nenávratně potopil nadějný český projekt umělé inteligence doc. Václava Poláka. Tehdy v Brně ani nebyla dovolena oponentura toho Polákova výzkumného projektu. Proč?

Ve srovnání s někdejším Zlatuškovým svinstvem, je současné čínské opatření jen neškodné, politicky zcela průhledné, opatření.

Potopení čínských lodí je také docela srozumitelné v době středověku. Proč? Technologicky špičkoví Číňané tehdy na planetě Zemi nenašli žádného partnera, se kterým by mohli racionálně komunikovat. K čemu tedy udržovat loďstvo?

V. Bok 2.8.2021 23:42

Cesty admirála Čen Che byly impozantní, ale velice nákladné a ekonomický význam minimální, objevné cesty nebylo možno tehdy zcela využít. Prostě ani obrovská Čína, tehdy daleko největší mocnost světa, si je v takovém rozsahu nemohla dovolit. Nový císař se těchto nákladů zhrozil a hned reagoval.

No, jak to už často bývá, úspory "poněkud" přehnal. Dokonce nařídil spálit všechny lodě a také všechny mapy a záznamy. -naštěstí se nějaké zbytky či odkazy zachovaly a tak bylo možno tyto úžasné výpravy znovuobjevit a rekonstruovat. Tehdy posmalu začalo pro Čínu období stagnace, končící těžkým zaostáním a bezmoci, zejména v devatenáctém století. Ale taková období nejsou v dějinách Číny ničím neobvyklé. i ty kulturní revoluce se s periodicitou sto až 200 let opakují už několik tisíc let.

J. Dobrý 2.8.2021 11:44

Na otazku "co vlastně vedlo císaře z dynastie Ming k rozhodnutí vzdát se možnosti ovládnout oceány" je zcela zrejma odpoved.

Zacalo jim byt jasne, ze tento krok by vedl na obrovske zmeny. I zmeny v Cine. A cisar byl vladcem "rise stredu" a chtel aby to tak zustalo = zadne zmeny. Z tohoto pohledu slo o zcela logicky krok, i kdyz kratkozraky.

Ostatne se staci podivat jak se zmenila pozice evropskych vladcu po objeveni Ameriky. Priliv bohatstvi znicil inovace ve Spanelsku a tim umoznil ovladnuti mori vice inovujici a motivovane Britanii. Soutezeneni o ovladnuti zamorskych uzemi mezi Francii a Britanii umozilo vznik Spojenych statu a podpora francouzke kolonizace zruinovala Francii a vedla na revoluci.

P. Milan 2.8.2021 11:55

U těch Frantíků to nebyla podpora kolonizace, ale neefektivní systém státní správy.

J. Dobrý 2.8.2021 12:35

Ono toho bylo vic. Take neuroda, ale podpora vzniku spojenych statu a americkych kolonii (dnesni Kanada) byla dira v rozpoctu, kterou si nemohli dovolit.

Celkem se asi nema cenu hadat jesli byl problem na strane prijmu, nebo vydaju, ale faktem je, ze F hospodarsky krachovala a to dalo do pohybu nespokojenost, ktera tam byla.

M. Valenta 2.8.2021 11:15

Číňanům rozumí asi jen Zeman.

P. Vébr 2.8.2021 14:00

Tentokrát jste z nacvičených reakcí nevybral tu správnou a odpovídající...

P. Hák 2.8.2021 11:13

Já bych počkal, co se z toho vyvrbí. Zatím máme jen jakousi zprávu o nějakém správně-ekonomickém kroku. Ovšem o praktických důsledcích (což fakt není aktuální pokles cen akcií) nevíme zatím nic.

Mimochodem kdyby např. společnost Scio přestala provozovat svůj byznys ve školství jako ziskový, vzdělanost českého obyvatelstva by tím nepoklesla patrně vůbec.

P. Kubáč 2.8.2021 9:32

Mám obavu že Čína přávě teď před našima očima přehazuje výhybku od venkovany hnaného výrobce šmejdu - k pokusu o ekonomiku západního střihu - než se západ vrhnul na EKO a další blbosti.

Problém je v tom, že industrializace, která v Evropě trvala 200 let začala v Číně v roce 1978 - to jest před 43 lety a podle toho ten rachot při "přehazování výhybky" bude vypadat. Včetně populační, bytové krize ve městech, krize vzdělávacího systému, korupce, svérázného řízení místními komunisty atd....

Na druhé straně vzhledem k jejich pracovitosti, inteligenci a počtu - to rozhodně není důvod Číňany podceňovat, spíše bedlivě pozorovat a hodnotit co by se dalo použít v Evropě. Zatím se však Brusel shlídl spíše v tom horším - jako je regulace každého prdu, elektronické fízlování, omezování hotovosti a "sociální kredity".

F. Navrátil 2.8.2021 9:01

Čína dělá to, co ostatní mocnosti. Rozdíl je pouze v tom, že média to v případě Číny nazývají izolacionismus, v případě západu pak obrana proti hybridním hrozbám.

P. Hák 2.8.2021 11:07

;-D R^

A. Pakosta 2.8.2021 8:52

Pane Smrčko, Váš článek naprosto ignoruje jeden fakt, a to ten, že Čína je už dnes největší námořní mocností.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/americke-namorni-lodstvo-uz-neni-nejvetsi-cina-stavi-lode-rychleji-40353322

To nevypadá na nějaké "stahování se za scény". Spíš se obávám, že má Čína našlápnuto k té expanzi, kterou vzdala v XV. století

V. Bok 2.8.2021 14:14

No, rychlost by tam byla, kvalita nových lodi také, ale v kategoriích velkých lodi ještě za USA zaostává a to ještě dost. Ovšem obranné možnosti jsou uz vic jak dostatečné. A na to se Čína zaměřuje, ona s útokem na druhé země spočítá, je to drahé a neefektivní a nepopulární. Vitezit se da i jinak, že...

J. Jurax 2.8.2021 15:19

No, a kde se dnes staví obchodní lodě, obrovské tankery a kontejnerové lodě? V jihovýchodní Asii. Z loděnic v Evropě jsou skanzeny.

V. Bok 2.8.2021 16:04

Myslím ze se tady mluvi o vojenských lodích. V oblasti civilních mate jiste pravdu, ale i docela malá Jizni Korea je v tom docela úspěšná.

V každém případě je Čína druha největší námořní velmoc na světě, s velkým náskokem. Abych nezapomněl, dost ještě zaostává v počtech i kvalitě ponorek a má jen asi 10% jaderných zbraní než USA či Rusko. No, už na tom pracuje. Ve výstavbě ma asi 120 sil strategických raket a oni staví proklatě rychle.

Osobne se utoku Činy neobab

V. Bok 2.8.2021 16:07

neobávám, neni to pro ně výhodné znicit si trhy. A Ruska také ne, nic by mu to nepřineslo. Spise toho, že USA náhle zešílí. Maji k tomu docela nakročeno.

J. Pokoutný 2.8.2021 7:57

Nic proti admirálovi (a kleštěnci) mongolského původu, panu Che. Ovšem na rozdíl od Kolumba nebo Cabrala on nic moc neobjevoval - obchod na trasách, jimiž se jeho flotily plavily, probíhal už min. 1000 let před ním, takže měl dokonce lodivody. Nic takového na západ od Iberského poloostrova, resp. Azor, nefungovalo (a na severní vikingskou cestu do Grónska už sedal prach).

P. Hatina 2.8.2021 9:56

Popřípadě, tedy zjistili, že se jim to prostě nevyplatí, jako státu, kolonizovat, popřípadě i spravovat tak vzdálené oblasti, Stejně jako se třeba Rusku nevyplatilo v 19.století spravovat "jejich" Aljašku, takže jí prodali USA:..

R. Vacek 2.8.2021 6:59

Přitom Čína tímto krokem sleduje něco jiného - stačí, kdyby se autor seznámil s oficiálním zdůvodněním.

Čína odstupuje od úspěšné politiky jednoho (dvou) dětí a potřebuje povzbudit porodnost. Náklady na vzdělání se stávají ale tak vysokými, že se mnozí rodiče spokojí s jedináčkem, kterému jsou schopni kvalitní (a drahé) vzdělání zajistit.

https://supchina.com/2021/07/23/chinas-after-school-tutoring-crackdown-goes-nuclear/

M. Grundmann 2.8.2021 9:19

Ne každá ekonomická aktivita je užitečná a produkuje něco užitečného. Řada ekonomických aktivit vede pouze k přerozdělování existujícího bohatství nebo různých jiných výhod. Protože však tyto aktivity mají své vlastní náklady jako každá aktivita a přitom nic nového netvoří, výsledkem je globální ztráta.

Takových aktivit je velmi mnoho. Většina současných finančních aktivit spadá do této kategorie. Britové si po Brexitu mysleli, že Evropská unie otevře své dveře dobrovolně londýnské City. Ve skutečnosti londýnskou City nikdo v Evropě nepotřebuje a není žádný důvod, proč by Evropská unie měla v této oblasti dávat Velké Británii jakoukoliv výhodu.

Všeobecně se dá říci, že jsou všechny soukromé ekonomické aktivity spočívající ve spekulaci nebo pouze pomáhající jedněm proti druhým globálně škodlivé.

R. Vacek 2.8.2021 10:00

To jste narazil na obecnější trend. Kdysi dávno bylo výhodné dělat něco užitečného - pokácet les, ulovit medvěda.

Dnes je všude okolo nás spousta bohatství, které patří někomu jinému. A ten jiný se o něj někdy špatně stará, špatně si ho hlídá. Proto je výhodnější napřít své úsilí tak, abych se tohoto bohatství zmocnil. Proto na západě přibývá právníků - vyznat se v zákonech znamená, že se cizího majetku můžu zmocnit beztrestně.

M. Grundmann 2.8.2021 10:20

Takto bych to neformuloval. Žijeme v době vyčerpání zdrojů a příležitostí, na vše si někdo jiný činí nějaký nárok. Lidé stále více bojují mezi sebou a méně dělají užitečné věci. Cílem vzdělání dnes často není ani tak se něco užitečného naučit, ale pouze získat výhodu před ostatními pro vstup na nějakou profesi nebo pracovní místo. Čínské úřady mají pravdu, pokud se staví proti tomuto trendu.

Škodlivých profesí je však velmi hodně. Příkladem je právní systém v USA, kde se lidé mezi sebou zcela nesmyslně a nákladně bijí. A to má globální negativní vliv na celou společnost.

Ale to není ještě to nejhorší. Celý Západ se pomalu stává ekonomickým systémem založeným na dědictví a předávání různých práv z jedné generace na druhou. Je to návrat před rok 1914, který skončil revolucemi a pádem tehdejšího politického systému. Bolševici se dostali k moci příslibem pozemkové reformy a nacisté zase příslibem zabavení židovského majetku. Čeká nás pravděpodobně něco podobného.

J. Krásenský 2.8.2021 5:15

Pokud se Číňané vzdali zámořských cest a bohatství z nich plynoucich, aby zachranili svou kulturu a tradice, pak to byl mimořádně moudrý krok. Dnes možná vidíme podobný vyvoj, kdy po zločinech a tragédiích importované germánské ideologie marxismu, po "kulturní" revoluci, se vracejí ke svým kořenům a marxismus zůstává jen slupkou, která má houby co spolecneho s Marxem, leninem nebo západním marxismem, který - aby neodrazoval - sám sebe nazývá lieralismem s destruktivnimi plody multikulturaismu, cancel culture, woke, gender a pod...

A. Pakosta 2.8.2021 8:56

Zajímalo by mne, pane Krásenský, proč píšete Marxe s velkým písmenem a Lenina s malým. Lenin byl přece mnohem větší gauner než Marx....

J. Jurax 2.8.2021 15:22

Inovativní přístup k pravopisu, no ...

J. Krásenský 2.8.2021 18:47

Asi proto, že to upravuje chytrý mobil a ten to musí vědět lépe, vyrobili jej totiž v Číně.

P. Hatina 2.8.2021 2:12

Že o tom tak přemýšlím, podle toho co se dnes považuje v UeSeJ za liberální hodnoty, udělala Čína jenom dobře, a měli by jsme jí v tom i moudře následovat. ;-)

J. Ganaur 2.8.2021 8:09

Slovy Trpajzlíka: "Dobře diskutuješ!". A já dodám: "Bolševiku!".;-D:-P:-PKde se jen ti staronoví Bilakové neustále berou?8-o

P. Hatina 2.8.2021 8:13

Ne že bych k nim patřil, ale jako že i bolševici viděj, co se v USA děje, tak z toho musej mít velkou radost. Takovej bordel by tam neudělal ani Lenin..