19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

BREXIT: Bez mrtvoly

Britští konzervativci vedení Borisem Johnsonem dokráčeli k přesvědčivému vítězství. V Dolní sněmovně mají po čtvrtečních volbách pohodlnou většinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Sidlichovsky 21.12.2019 8:35

Boris Johnson včera oznámil, že UK po Brexitu skoncuje se všemi EU pravidly.

https://www.telegraph.co.uk/politics/2019/12/20/boris-johnson-insists-will-no-alignment-eu-brexit/

Boris Johnson insisted that Britain would not follow any EU rules after Brexit as he set up a showdown with Brussels over a trade deal.

The Prime Minister made clear that he would pursue a hard Brexit by saying there would be "no alignment" between two sides, defying EU claim that it was "a must" for any future relationship.

S. Sidlichovsky 21.12.2019 9:06

Vypadá to, že věštba většiny komentátorů, kteří předpokládali, že přesvědčivé vítězství umožní Borisovi hodit ERG (to jsou stoupenci "tvrdého" Brexitu) přes palubu, se nenaplní. Naopak, zdá se, že UK pojede dle jejich not. Ono jich nikdy nebylo 30 (jak opakovaně tvrdil p. Jůn, ale 60-80 a po těchto volbách jejich počet vzrostl).

D. Šimáček 21.12.2019 4:18

cisla hovori jasne 46 vs 53 eu vs VB, Boris vede, a nebudel chtít byt po přechodné období vazalem tak odejde bez dohody

Z. Rychlý 20.12.2019 17:41

Typické pro EUfederalisty. Starají se dojemně o ty chudáčky Brity, ale že by ukázali, jak moc to bude výhodné pro zbytek EU, o tom ani řádka! Zboží z Britanie teď bude asi za babku a naopak o naše výrobky se v Albionu budou prát!

Opravdu si vy k*k*ti myslíte, že na tom teď bez Britanie bude EU líp!?? I kdybyste jim házeli co nejvíc klacků pod nohy, nám to nic dobrého nepřinese. A vy si v tom lebedíte, troubové eurofilští a zajímá vás jen pomsta, i kdyby to mělo nás ostatní stát majlant.

My méněcení východňári s Británií nebudeme smět podepsat ani smlouvu o znovupoužití již použitých WC papírků, kdežto firmám německým a francouzským uzavírání lukrativních smluv projde hladce bez ztráty kytičky. Inu já vím, jak říkal otec zakladatel Chirac, propásl jsem příležitost držet hubu. Tak to je s tou júropskou demográcií ve všem.

J. Vala 20.12.2019 19:42

pokud si jeste pamatujete, tak clo na zbozi je vnitrni zalezitosti dovazejici zeme. Exportni cla jsou naprosto vyjimecna a vzacna. Cili poku si UK nebude chtit proclivat zbozi z EU, tak bude mit nulove clo. Neznamena to ovsem, ze procleni s nulovym clem bude zadarmo, to je relativne draha procedura a britky urednik bude chtit byt dobre zaplacen, jinak vstoupi do Trade Union.

Masivni problem nastane britskym vyrobcum-dovozcum do EU- protoze jejich zbozi bude okamzite o 20-30% drazsi ( =clo plus DPH) Tim padem se na misto britskych strojirenskych a automotive firem nacpou firmy z EU, ktere budou podstatne levnejsi. Tam je i misto prospoustu CZ firem.

Libra klesne tak 0 15 %, aby zdrazeni exportnich vyrobku vyrovnala.

Jinak dosazeni obchodni dohody s EU v ramci mesicu je naprosto nemyslitelna zalezitost, s tak malou zemi jako Kanada to trvalodosazeni obchodni dohody asi 5 let a mnohem dele to trvalo s Japonskem.

Takze pro par pristich let celni rezim britske zbozi nemine.

Z. Rychlý 20.12.2019 20:22

Ok, s něčím nelze než souhlasit, a jak na tom budou EU vývozci? Zase popisujete jen jednu stranu mince. Ano, mnozí britští exportéři budou vytlačeni z EU. Ano, britské zboží bude zatíženo clem a umím si představit, že jednání o clech se povlečou ne 5, ale při ochotě EU k jednání možná i 50 let. Jenže EU je také vývozcem, ale vývozci asi jsou pro komisaře nezajímaví. Aby se náhodou evropští vývozci do GB nesetkali s faktem, že jejich zboží bude na britském trhu nějak podstatně dražší o clo, a zda jim nebude konkurovat třeba levnější zboží z USA, nebo jiných států. Dovoz do EU z jiných částí byl a je totiž zatížený EU clem pane! A s tím může GP mimo EU něco dělat.

Ale oni evropští vývozci do toho nemají co kecat, žejo. Ti jistě podporují svou politickou reprezentaci, (která hanebně selhala v jednání s Brity, jen si vzpomeňte na J.C.Ožungra a jeho kydy) a tito jim jistě budou tleskat za ráznost, se kterou se připravili o významného zákazníka a čistého přispěvateledo pokladny EU. Ale třeba to trhy v Albánii a Makedonii vyrovnají, co já vím. Nebo se zvýší dotační toky o nové Ojra z ECB a bude zase nirvána, ale myslím si (a není to jen můj názor, mají ho i významní představitelé EU států), že chovat se k GB jako k Turecku, či hůř, byla chyba bruselských uražených jelit. Nějakou sebereflexi u nich nevidím.

J. Vala 20.12.2019 21:03

evropsti vyvozci bud budou muset snizit ceny, aby vyrovnali narust ceny clem, nebo si budou muset najit jiny trh. Vzhledem k tomu, ze EU trh je podstatne vetsi (zhruba 8x vice obyvatel v EU nez v UK) tak se ty ztraty na UK trhu rychleji rozlozi nez ty u UK firem.

F. Houžňák 20.12.2019 13:12

Po vystoupení GB z EU k 31. lednu dojde k tomu, čemu Němci říkají Normative Kraft des Faktischen neboli "normativní síla skutečnosti". Věrchuška EU zjistí, že dělat na GB ramena se jí nevyplatí, což jí budou důrazně připomínat všechny EU-firmy, vyvážející do Británie. A tak se bude celý rok psát, jak Britové padnou na hubu, a pak EU potichu uzavře smlouvy velmi podobné tomu, co bude chtít Británie.

J. Vala 20.12.2019 19:48

dovoz z EU do UK je zhruba stejny jako vyvoz. . Zrejme nebude tak slozite predat dovozove polozky firmam uvnitr EU . Skotska whisky stejne bude za chvili EU produkt, protoze se skoti trhnou a urychlene vstoupi do EU

S. Pavuk 20.12.2019 11:21

Politika sa už dávno premenila na show. Kto vie pobaviť, vyhráva. Boris to umenie ovláda. Čokolvek čo slúbil dodrží, ale len ak sa to náhodou bude hodiť. No a ako to bude, nevie ani on sám.

M. Valenta 20.12.2019 9:19

To číslo 11:53 je hodně vypovídající a naznačuje, jak to celé asi dopadne. Pro Británii, pakliže zůstane celá, bude i nadále hlavním obchodním partnerem EU, akorát s tím rozdílem, že vliv na pravidla už mít nebude a nebude mít ani ty výjimky co se jim za tu dobu členství podařilo nasbírat. Ale třeba se to Britům bude přesto líbit.

A také by mě zajímalo co vlastně chtějí Britové těm Amíkům nabídnout. Těch pár Land-Roverů co jsem zahlídl letos v LA mezi tím mořem "géček" od Mercedesu to nevytrhne nebo snad více skotské a bankovních služeb?

P. Zinga 20.12.2019 11:42

Dopadne to dobře, pane Valento, přes Vaše sýčkování. Takže radost mít nebudete.

A ty výjimky jsou hrubě zneváženy "dobrodiním Bruselu" v otázce migrace a klima hysterie.

P. Lenc 20.12.2019 11:45

Také to vidím poněkud jinak než EUValenta.

M. Valenta 20.12.2019 12:54

"Klima hysterie" v Británii je ještě o stupínek vyšší než ta bruselská. A migrace? To máte pravdu, už dosáhla díky snadnému přístupu z bývalých kolonií a občanům V4 a Poláků zvlášť, neúnosní výše. Není od věci připomenout, že u přistěhovalců s "papíry" převažovalo brexitové ANO.

klidné prožití svátků Vám přeju

J. Nevrkla 20.12.2019 9:12

Z EU se do Británie více vyváží, než se z ní dováží. Případnými cly budou více ohroženy firmy z EU než ty britské. Všichni mají tolik starostí o Británii, naše s tím spojené problémy nikoho nezajímají. Časem se ukáže, kdo tahá za kratší konec.

V. Petr 20.12.2019 11:13

Je to tak. Např. potraviny by Británie mohla nakupovat výrazně levněji než z EU. A třeba pouhý rybolov by dokázal Macronovi zamotat hlavu...

Ostatně, za WW2 nedovážela Británie ze současné EU NIC!

D. Šimáček 21.12.2019 4:20

ale ano, válečné zajatce :-D

V. Petr 20.12.2019 11:23

Nezapomeňte, že šílenství bruselských magorů nepřináší nikomu nic, naopak, generuje ČISTOU ZTRÁTU.

Pokud bychom my zrušili "podporu OZE" a odstavili od rozhodování zelené, vykompenzovalo by nám to více než dostatečně výpadek dotací z EU, kteréžto dotace nás EU navíc nutí z části vynakládat na nesmysly, které ještě musíme kofinancovat!

O snaze navézt k mám migranty nemluvě!

Připomíná mi to situaci, když Cortéz dobýval Tenochtitlan. Vládce Aztéků byl tehdy "dokonce" ochoten odpustit podmaněným kmenům dodávky lidských obětí pro daný rok, pokud mu pošlou vojáky. JENŽE vítězství Cortéze znamenolo naprostý konec lidských obětí...

Konec EU by znamenal faktický konec boje proti "zlému CO2..."

J. Vala 20.12.2019 19:50

podle teto tabulky je dovoz do UK z EU zhruba 0 10% nizsi nez vyvoz z UK do EU.

J. Vala 20.12.2019 19:51

sorry zde je tabulka https://www.manager-magazin.de/politik/weltwirtschaft/mm-grafik-grossbritanniens-handelspartner-a-1032597.html

J. Nevrkla 23.12.2019 9:35

Teď jsem si našel podle britské statistiky, že loni export do EU 289 mld. liber, import z EU 357 mld., tj. o 24 procent více.

S. Sidlichovsky 20.12.2019 8:35

Pane Jégle, já Vás čtu docela rád, ale dnes se tu dopouštíte podvodu. Ten výrok Jacoba Rees-Mogga je ze 7.prosince 2017, kdy celý ten Brexit byl někde úplně jinde.

Zde je projev Jacoba v parlamentu 16.12.2019. (volně přístupné). Těžko by mohl Johnsonovu smlouvu vítat ještě srdečněji.

https://www.youtube.com/watch?v=OlhO-esOy_4

J. Schwarz 20.12.2019 8:28

Proč by dohoda británie s USA nemohla vykompenzovat propad obchodu s EU? Dosud měla Británie na trh EU volný přístup, v obchodě s USA musela dodržovat evropská cla a jiná omezení. Proto byl objem obchodu s unijními státy vyšší. pokud se situace otočí, bezcelní budou obchody s USA a byrokratické překážky se vynoří v obchodu s Unií, mohou se změnit i poměry v obchodní výměně.

S. Sidlichovsky 20.12.2019 8:59

V těch číslech o dovozu a vývozu do/z UK, by bylo třeba uvést tzv. efekt Rotterdam a v menší míře i jednoho irského přístavu (jméno jsem zapomněl), kdy je zboží vykazováno jako export do EU, ale v těchto přístavech se pouze přeloží a pak putuje do celého světa. Odhad tzv. rotterdamského efektu je 16-18 %.

Ke změnám v obchodní výměně již patrně dochází. Velmi často čtu v těch komentářích v Telegraphu - vždycky jsem jezdil v Audi nebo BMW, na jaře budu muset inovovat a procházím nabídky japonských a jihokorejských automobilek.

J. Pospíšil 20.12.2019 2:22

Autor nám uvedl, jak vysoký je vývoz Británie do zemí EU a jak vysoký je dovoz se zemí EU. Země jako takové ve skutečnosti nic nevyvážejí. Vyvážejí firmy a to jen to, co druhý potřebuje a je za to ochotný zaplatit. Tato potřeba britského zboží na kontinentě a kontinentálního v Británii se nezmění. Je pravda, že neochota usnadňovat vzájemný obchod ze strany EU z politických důvodů může zvýšit ceny ve vzájemném obchodu a firmy se začnou ohlížet, zda by nemohli své potřeby určtitého zboží uspokojit jinde levněji a méně komplikovaně. Ale to také platí vzájemně.

Takže sledujme, kdo z vyjednávajících partnerů bude postupovat racionálně a bude se snažit svým vývozcům a dovozcům výměnu zboží co nejvíce usnadnit a kdo bude vzájemný obchod komplikovat a omezovat.

Bude to velmi důležité pro naši budoucnost. A možná to dost ovlivní to, co budeme chtít.