19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Proměna Hamasu

Palestinské teroristické hnutí Hamas má stále větší potíže. Od loňského nástupu Muslimského bratrstva v Egyptě si coby jeho odnož slibovalo prudké zlepšení vzájemných vztahů i hospodářské situace v pásmu Gazy a očekávalo úplné otevření hranic, či dokonce vytvoření zóny volného obchodu s Egyptem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brodský 9.8.2013 11:43

To Petr Pavlovský

Ahoj Petře.Částečné respektování "humanitárních" hledisek dokonce i Netanjahuovou vládou nesouvisí, myslím, s křesťanstvím, ale s tím, že je v Izraeli stále relativně hodně "intelektuálů".To jsou lidé, kteří myslí hlavou ve které prý mají navic tzv barevné neurony,které umožňují pociťovat empatii.Následkem toho jsou schopni nejenom vyrábět prvotřídní vojenskou techniku,ale i myslet na víc než na jeden tah dopředu a tím pádem pochopit, že v dlouhodobém konfliktu není plošná nacionální, případně náboženská nenávist nejlepší strategií.

J. Tejkl 9.8.2013 13:08

Re: To Petr Pavlovský

Co přesně míníte "částečným respektováním humanitárních hledisek" a jak tato hlediska souvisí s počtem "intelektuálů" v Izraeli? Jsou to například dodávky elektrické energie a tekutých paliv zdarma na území, ze kterého je Izrael  několik let trvale odstřelován, a kde vládne teroristická entita, která Izrael jako stát neuznává, a přeje si jeho zničení? Jsou za tyto (pro Gazu životně důležité) dodávky odpovědní "intelektuálové"  nebo izraelská vláda, podle Vás plná "nacionální a náboženské nenávisti"? ¨

ačkoliv mi Vaše bohorovné konstatovaní  o "relativním množství intelektuálů"  v zemi, která má deset nobelových cen, 5 univerzit mezi první světovou  stovkou a největší počet galerií a muzeí v přepočtu na jednoho obyvatele, přijde velmi úsměvné, musím Vám dát za pravdu: V Izraeli je opravdu hodně  (nejen) intelektuálů, kteří umí nejen vyrábět špičkovou techniku ale též vidí dál. I když se názory liší (od toho konec konců jsou) a některé lze označit za extrémní, vede se ve společnosti o problému intenzivní debata.  Možná, že řešení izraelsko- palestinského sporu bude možné, až tzv. Palestinci intelektuálně dozrají alespoň do stadia, kdy budou vůbec nějaké debaty (například i sami mezi sebou) schopni.

J. Kanioková 9.8.2013 15:03

:))))))))))))))))

S. Netzer 9.8.2013 16:18

Re: :))))))))))))))))

Hájková by to nenapsala lépe.

S. Netzer 9.8.2013 16:21

Re: To Petr Pavlovský

Já jsem to pochopila jako ironii, pane Tejkle.

Pan Brodský je, pokud se nemýlím, "pravdoláskař".

R. Brzák 9.8.2013 18:14

Re: To Petr Pavlovský

Izrael je především pragmatický. Proto raději zabrání humanitární krizi dnes, než aby musel zítra řešit desetinásobnou. Izrael je totiž jediný stát, který skutečnou pomoc palestinským Arabům praktikuje - protože sypání peněz od EU či USA, nebo nějaký ten bakšiš od Arabské ligy atp. žádnou skutečnou pomocí není. Je to obdobný stav jako s dotacemi v EU, nebo se sociálními dávkami pro sociálně nepřizpůsobené u nás, či pozitivní diskriminace v USA.

Izrael tak činí prostě proto, že pro demokratickou zemi není možné nechat souseda "chcípnout" - a z téhož důvodu není přijatelné žádné "konečné řešení", jakkoliv si o ně možná v některých aspektech své "politiky" vůči Izraeli palestinští Arabové říkají.

V. Novák 9.8.2013 9:34

Krokodýlí slzy.

Stačí se podívat na mapu, jakou část hranice Gazy může blokovat Egypt a kolik Izrael.

Že gazanští rybáři nemohou vyplouvat na moře? - a to je blokuje Egypt nebo Izrael? Ještě jsem neslyšel o egyptské blokádě mořských hranic Gazy (ostatně ani není kde by ji Egypt mohl vyhlašovat) - zato ta izraelská už má na svědomí nemálo životů.

Pokrytectví až na půdu!

J. Tejkl 9.8.2013 10:35

Re: Krokodýlí slzy.

Stačí se podívat na mapu, aby člověk viděl, že u tak malého území (Gaza strip) je celkem lhostejné, kolik km hranice která země blokuje. Egytptská blokáda je navíc mnohem přísnější než izraelská a byla započata také mnohem dříve než izraelská.  Pokud jde o rybáře: rybolov tvořil před započetím blokády cca 2% gazanské ekonomiky. Omezení je pro rybáře jistě bolestné, ale mohou za ně poděkovat Hamasu, který, mimo jiné, v devadesátých letech zorganizoval také několik teroristických útoků na izraelské pláže právě pomocí rybářských člunů.  Dále: kde jste vzal informaci o "nemálo životech", které má na svědomí námořní blokáda? Pokud vím,došlo za celou blokádu ke ztrátě jediného života a několika zraněním gazanských rybářů. Jeden je pro Vás "nemálo"?

V. Novák 9.8.2013 10:47

S odkazem na gazanské rybáře přišla paní krokodýlní slznice,

obra%tte se na ni. Egypt blokuje pašerácké tunely a blokuje STÁTNÍ HRANICI. Izrael blokuje dle svého uvážení a to, že by Gaza mělo být území cizího státu Palestiny odmítá uznat.

Psal jsem o celkové izraelské námořní blokádě Gazy - chcete tvrdit, že izraelské námořnictvo zabilo během blokády jen toho jednoho rybáře?

S. Netzer 9.8.2013 11:50

Re: S odkazem na gazanské rybáře přišla paní krokodýlní slznice,

1 fisherman was killed by naval gunfire (http://en.wikipedia.org/wiki/Blockade_of_the_Gaza_Strip#Land_blockade), tak jako těch 9 darebáků z "mírové flotily" na turecké lodi Mavi Marmara.

V. Novák 9.8.2013 15:22

Deset mrtvých je pro mě "nemálo". Pro vás ne?

...

S. Netzer 9.8.2013 16:17

Re: Deset mrtvých je pro mě "nemálo". Pro vás ne?

Každá lidská bytost, která přijde o život neštastnou náhodou nebo zlým úmyslem je přespříliš.

Soutěžení o to, která strana má na svědomí víc mrtvých, jak to zde někteří praktikují, jsem vždycky pokládala za amorální a nechutné.

Rozdíl mezi oběmi stranami v tomto konfliktu spočívá v tom, že IDF nemá, na rozdíl od různých palestinských "osvobozeneckých" hnutí, vyhlazení Palestinců nebo jejich vysídlení v programu.

Umíte si představit, že by na palestinské straně mohlo existovat něco podobného jako B´ Tselem? Myslím, že byste byl zajedno s Kopretinou, že něco podobného by byla "vlastizrada". :-)))

J. Tejkl 9.8.2013 11:54

Re: S odkazem na gazanské rybáře přišla paní krokodýlní slznice,

Zřejmě jste se ještě zcela neprobudil. Co vlastně chce svým zmateným příspěvkem říct? Že egyptská blokáda je oprávněná a ta izraelská není nebo co? :-)) Vaše fantazírování, že Izrael odmítá uznat Gazu jako součást budoucího palestinského státu je rovněž úsměvné. Přečtěte si laskavě text s názvem dohody z Oslo. Navíc pokud to nevíte, právě probíhají rozhovory o budoucí podobě palestinského státu mezi PA a Izraelem. Hamas se rozhovorů neúčastní, protože: A) Abu Mazen  nemá dle Hamasu mandát k vyjednávání  za všechny Palestince, B)  Hamas neuznává stát Izrael v žádné podobě a ve své zakládací listině (charta Hamasu) požaduje jeho zničení a vyvraždění všech židů. Z hlediska Hamasu je jediným legitimním prostředkem  v jednání s Izraelem ozbrojený boj.  Takže kdo tady koho neuzává?

ano, chci tvrdit, že izraelské námořnictvo zabilo během blokády jen toho jednoho rybáře. Máte jiné informace?

R. Gramblička 9.8.2013 7:31

nic tak po ránu člověka nepotěší

jako když se dozví, jak výtečně se daří našim milovaným utěrkáčům v Plastelíně. Díki, paní Zbavitelová

P. Lenc 9.8.2013 9:08

Re: nic tak po ránu člověka nepotěší

Jen aby to vydrželo.

S. Netzer 9.8.2013 9:50

Sice nevím, co je "to",

ale faktem je, že jen omezenec může čerpat neději z toho, že Hamas "zvýšil celkové množství zbraní čtyřnásobně a zdokonalil je natolik, že v současnosti ohrožuje 70 % Izraelců".

P. Lenc 9.8.2013 9:56

Re: Sice nevím, co je "to",

Vy jste ještě větší slepice, než jsem si myslel.

S. Netzer 9.8.2013 11:52

Re: Sice nevím, co je "to",

Já si o Vaší inteligenci žádné iluze nedělám.

R. Gramblička 9.8.2013 10:28

Re: Sice nevím, co je "to",

To, že i v těžkých časech investuje Hamás peníze do zbraní znamená, že jinde mu budou chybět: na výplaty státních zaměstnanců, za energie, na korupci a různé příspěvky obyvatelům. Což povede k větší nespokojenosti a snad až k svrhnutí Hamásu vlastním lidem. To by Izraeli i Egyptu vyhovovalo nejvíc

J. Tejkl 9.8.2013 10:44

Re: Sice nevím, co je "to",

za energie Hamas v podstatě neplatí. Prakticky všechna tekutá paliva a víc  než polovinu elektrické energie  má zadarmo z Izraele a z dotované nafty, kterou dostává  oficiální cestou z Egypta, vybírá od gazanských obyvatel taková cla, že kvůli tomu bylo už několik nepokojů. Samotní představitelé Hamasu ovšem požívají dotovanou naftu pašovanou tunely, která pochopitelně proclená není...

S. Netzer 9.8.2013 11:50

Re: Sice nevím, co je "to",

Jistě, to by bylo ideální.

http://www.debka.com/article/23158/Tehran-For-restored-Iranian-aid-Hamas-must-go-back-to-supporting-Bashar-Assad-

P. Pavlovský 9.8.2013 5:04

Fundamentalisticky křesťanský postoj dnešního Izraele vůči Gaze

(uděří-li tě v jednu tvář, nastav druhou) nechápu.

V EU to přece nikdo neocení!

B. Volarik 9.8.2013 5:27

Re: Fundamentalisticky křesťanský postoj dnešního Izraele vůči Gaze

V Gaze taky ne.

S. Netzer 9.8.2013 11:51

Re: Fundamentalisticky křesťanský postoj dnešního Izraele vůči Gaze

To není žádný "fundamentalisticky křesťanský postoj dnešního Izraele", nýbrž Realpolitik.