29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

BIG BEN: Ovládne Čína svět? (3)

V únoru 2021 britská rozvědka MI6 zahájila vyšetřování dvou stovek britských vědců z více než dvacítky prestižních univerzit za předávání přísně tajných, vysoce průlomových a vojensky použitelných technologií Číně, prostřednictvím čínských „doktorandských studentů“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 18.5.2021 16:20

Ono to nemusí být jen Čína..

Přímo v srdci Evropy provádí tajnou a vlivnou dezinformační síť špinavou práci Dillí

https://voxeurop.eu/en/indian-chronicles-right-heart-europe-secret-influential-disinformation-network-does-delhi-dirty-work/

J. Kraus 17.5.2021 19:55

Buďme trochu optimisté. Čínská říše nikdy nebyla dobyvačná, pouze si jistila hranice. Během staletí připojovala etnicky příbuzné útvary v okolí, války byly vnitřní. Arabové a Peršané považovali Číňany za židy Východu. Čínské enklávy na Dálném východě periodicky vznikaly a zanikaly. Zanikaly vyvražděním Číňanů místními kvůli jejich lichvářskému bohatství a nadřazenosti. Na druhé straně třeba v roce 878 n.l. vyvrcholilo v Číně lidové hnutí proti cizincům a všemu nečínskému. Během pár dní lid vše nečínské vyvraždil, „často strašlivým způsobem, se vším svým zvláštním nadáním a vynalézavostí v ukrutnostech, kdy seraily arabských a perských kupců byly ztečeny statisícovými davy a v ulicích měst se odehrály nepopsatelné násilnosti, jež byly výsměchem vnějšímu přátelství, pod nímž se skrývala smrtelná nenávist“. Takové bylo svědectví jednoho z mála přeživších. Vyvražděných bylo na dvě stě tisíc a nastala mnohasetletá isolace Číny od zbytku světa. Tohle v takřka tisícistránkových Dějinách Číny od Fairbanka, na rozdíl třeba od dlouhého pojednání o deformovaných chodidlech bohatých Číňanek, uvedeno není, zato na Blízkém východě si to pamatují dobře.

Ale k dnešku. Čína ovládla třetí svět bez jeho odporu, pomineme-li Západem tam vydržované rozvratníky. Nevnucuje zaostalým civilisaci, nestaví školy a nemocnice jako kdysi Evropané, nechává vládnout domácí elity, nehoní lid k práci. Buduje infrastrukturu, těžební průmysl, exploatuje zemi a vše osazuje svými lidmi. Nedochází ke sporům s místními, k ničemu je nepotřebuje. Jak ukazují cestopisy, během posledních let je nejen Afrika zaplavena čínským zbožím, domácí primitivnější produkce rychle zaniká a podobně jako na Západě se domácí stávají parasity na cizím těle. Zatím je ty biliony virtuálních dolarů hrnoucích se do Číny za co utratit, ale jistě už existuje plán, co s parasity, až se umělé měny zhroutí. Co že to říkají Konfucius nebo Lenin o parasitech společnosti?

J. Kraus 17.5.2021 19:58

dokončení

Před několika lety proběhla medii zpráva, že Čína vyvtváří jakési uzavřené průmyslové zóny i v USA - doly, hutě, ve kterých Američané nechtějí pracovat, vše oploceno a plně v čínské režii. Dohledat se mi to nepovedlo, ale proč by si někdo takovou věc vymýšlel?

Jak říká nejen pan president Zeman, důležité nejsou absolutní hodnoty, ale směry vývoje. Ve tvářích Číňanů v ulicích, na vojenských přehlídkách vidíme radost a optimismus. Mají důvod, když jejich dědové chodili bosi a ve slaměných šatech. Ve tvářích Rusů vidíme hrdost, u vojáků tvrdé odhodlání, počítají s napadením Západem. Ve výrazu a tónu hlasu pana Putina je oproti loňsku patrná změna - jde do tuhého, ale my se nedali tehdy a nedáme se ani dnes. Oproti nim Zápaďané, do jejichž tváří, odrážejících nadřazené slabošství a zkaženost a na jejichž křečovitou gestikulaci zakrývající vnitřní prázdnotu je stydno pohledět.

Ano, Západ, hroutící se stále rychleji a snažící se s sebou strhnout další velkou válkou, drastickou redukcí počtu lidí a následným velkým resetem celý svět, by ještě šlo, za cenu potoků krve, zachránit. Třeba se o to někdo pokusí, ale ještě nepřišel správný čas. I ti francouzští generálové budou muset počkat, až se přirozeným způsobem od sebe oddělí různé navzájem nepřátelské síly a dostatečně se zdecimují. Až i poslednímu aktivistovi bude zřejmé, že pravda a láska ho neochrání před podříznutím. Pak teprve bude moci zasáhnout armáda. Ale francouzská armáda? Ke komu se přidá těch cca 20% neevropských vojáků? Nebo těch cca 20% Afroskotů v kiltech z Argyll regiment? Docela závidím západní generalitě štábní válečné hry, ten bezpočet kombinací jak by to mohlo proběhnout. Je takřka jisté, že s pádem Západu by padl celý svět. Nechá to Čína dojít tak daleko?

M. Pivoda 17.5.2021 20:56

Dlouhý výčet minulých událostí. A pak je výše uvedena úvaha o budoucím konfliktu, na který se vojenská generalita připravovala jako na minulý střet. Jenže!

Chybí mi úvaha o tom, ke komu se asi přidá flotila dronů (tzn. aplikace technologie, které se říká umělá inteligence). Tento druh inteligence nerozlišuje mezi evropskými a neevropskými vojáky.

Současné 21. století je o moderních technologiích mnohem více, než tomu bylo v lidské minulosti.

P. Milan 17.5.2021 21:10

O tom je otoman, Pepíku montovno.

Všechna století byla determinována tehdy moderními technologiemi.

M. Pivoda 17.5.2021 21:18

Na pochopení současného technologického potenciálu Karel Šebesta intelektuálně evidentně nemá.

Proto se zde raději preventivně skrývá jako agent Milan Prokop.

J. Kanioková 18.5.2021 16:13

Trapné Rv

P. Han 17.5.2021 23:56

Ty drony někdo vyrábí a někdo řídí. Ta vaše "umělá inteligence" se opravdu sama nereplikuje.

P. Milan 17.5.2021 21:08

Čína nebyla mírumilovná, když nebyla slabá.

Napadení Ruska Západem je Putinův blábol za účelem udržení domácí discipliny, ze strachu.

Naštěstí se pořád ještě bojí NATO, hlavně USA, jinak už bychom je tu zase měli.

P. Hák 17.5.2021 19:18

Západ se Číně zatím nepostaví, protože urputně bojuje minulou válku proti dávno neexistujícímu komunistickému bloku. Bojovat takovou válku je velmi pohodlné, vítězství je zaručeno. Ovšem je to k ničemu...

Výsledkem též bývá, že se přehlédne to, co se aktuálně děje.

P. Milan 17.5.2021 21:11

Trump s tím začal, bohužel by poražen podvodem vodičů Klusáčka.

P. Hák 17.5.2021 22:14

Ano, ovšem důvody byly vnitropolitické...

M. Pivoda 17.5.2021 18:11

O čem Playboy nepíše: Pozor na Zhurong. Ovládne Čína Mars?

On March 14, China landed a rover on Mars for the first time, according to state media. The Zhurong rover joins NASA's Curiosity and Perseverance rovers as the only wheeled robots trekking around the surface of the planet. ... Perhaps most intriguing is Zhurong’s ground-penetrating radar that will let it peer into activity and structures underground 100 meters deep—10 times further than Perseverance’s radar. The hope is that this instrument will be able to detect potential reserves of water ice underground.

Google Translate

14. března Čína podle státních médií poprvé přistála na Marsu s roverem. Rover Zhurong se připojil k vozům Curiosity a Perseverance NASA jako jediný robot na kolečkách, který se pohyboval po povrchu planety. ... Asi nejzajímavější je Zhurongův radar, který proniká do země a který jej umožní nahlédnout do aktivit a struktur v podzemí 100 metrů hluboko - 10krát dále než radar Perseverance. Doufáme, že tento přístroj bude schopen detekovat potenciální zásoby vodního ledu v podzemí.

M. Pivoda 17.5.2021 17:29

Analýza úspěchu Číny (k datu květen 2021).

Předposlední odstavec článku (z odborného časopisu Playboy) začíná větou: "Mix leninismu, konfucianismu a kapitalismu. ..."

P. Hák 17.5.2021 22:25

Oni jsou pragmatici, od všeho si berou, co potřebují...

L. Šimon 17.5.2021 17:09

Západ? Tak ten je se svými francouzsko německými fuehrery v pr.eli už dnes. Už není schopen rozpoznat nebezpečí migrantů, natož pochopit 100 letý plán číny. (- krásná kniha od amerického spisovatele.

L. Šimon 17.5.2021 17:19

Michael Pillsbury - Stoletý maraton

R. Toman 17.5.2021 16:25

Tak snad lepší Číňan než muslim.

J. Plzák 17.5.2021 14:46

Naprostá pitomost - ne autora: "čínský model vládnutí..., ..se zdůrazněním, jak znamenitě zafungoval na covidovou pandemii..."

Nikdo neví, jak to v Číně je. Nikdo nemá nejmenší pojetí o tom, kolik na kovid lidí v Číně umřelo, nebo umírá.

Z velkou pravděpodobností se v převážné části Číny nedělá nic a epidemie odešla, jako ta chřipková před sto lety u nás a zdejší komentátoři to považují za úspěch čínského způsobu vládnutí.

Proč není oslavován Lukašenko a nebo proč není dokázáno, že Bělorusko umírá?

S. Rádl 17.5.2021 18:17

Možná by stálo za to se naučit číst, nebo si pustit nějaké video (např. Dvoříka) z Číny.

M. Hoblík 17.5.2021 14:44

Číňan je mi stejně milejší, než potroublý strýček Sam!

S. Kovarna 17.5.2021 14:57

já jen doufám, že nejapně žertujete, protože blbost tohoto druhu snad není ani možná

S. Kovarna 17.5.2021 15:09

aby nedošlo k omylu, reakce uvedená výše byla odpověď na podivnou připomínku páně Hoblíka, nikoliv na článek (který je výborný).

P. Milan 17.5.2021 15:53

Hoblík tu takhle blbne často.

E. Pribijl 17.5.2021 13:14

Je dobré taky vědět že Čína vlastní ohromné dolarové reservy a státní Americké emise, v podstatě tím může zásadně ovládat Americké hospodářství a není pochyb o tom že až v Pekingu dospějí k závěru že se to musí použít tak to udělají a tím rozvrátí celou světovou hospodářskou soustavu. Naivní a zdegenerovaní intelektuálové po světě jim ještě budou tleskat.

P. Milan 17.5.2021 15:54

S tím ovládáním amerického hospodářství jim to moc nejde.

V. Hodorka 17.5.2021 17:45

Asi podobne jako se spolkem BRICS, ktery pred deseti let tvrdil, ze dolar konci a bude nahrazen juanem.;-)

V. Humble 17.5.2021 12:19

Kde se vzala naivita? Ta tu byla vzdycky. Po druhe svetove valce Britove prodaly motory rolls royce sovetum kteri ho zkopirovali a vytvorili mig 15 ktery ke vzteku Americanu a dalsich zapadnich spojencu sestreloval jejich letadla v korejske valce.

V. Hodorka 17.5.2021 17:47

Ale tim to pro rusaky skoncilo. Neumeli je zmodernizovat a vyuzivat dale. Podobne jako dnes iranci se stihackami f14, ktere kdysi koupili od USA.

J. Ptáček 17.5.2021 10:47

Jako čtenář cítím, že s tou Čínou to zas tak slavné není. Světový úspěch jejich výrobků je dán nízkou cenou při nižší kvalitě.Tradičně kašlou na ekologii, jejich nevolníci mají mizerné platy, pracovní morálka je ovšem velmi dobrá, vyšponovaná ještě centrálními hrozbami shora. Jakmile přestanou jejich pacholkům ubohé platy stačit, výrobky prudce podraží a výroba se bude stěhovat do jiných zemí. Svět bude žádat lepší kvalitu a cena prudce stoupne na úroveň vyspělých zemí. Navíc některé suroviny má Čína ve velkém, ale spousta zcela chybí. Pokud ovšem Čína opět zaboduje s něčím tak úspěšným, jako Covid 19, pak asi svět ovládne.