28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

BIG BEN: Ovládne Čína svět? (2)

John Biden je pro čínské komunisty „novým oknem naděje“, pochválil si ještě před jeho inaugurací čínský ministr zahraničí Wang-ji. A popřál si, aby se nová americká administrativa „vrátila k rozumnému přístupu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hoblík 13.5.2021 17:08

Pokrok nezastavíš, jenom přibrzdíš. Věčná sláva Mao Zedongovi!

E. Pribijl 13.5.2021 14:26

Přečetl jsem si tento článek a myslím že je nejvyšší čas aby na trhu byla za mírnou cenu nějaká publikace pro veřejnost co by stručně seznamovala s Čínským jazykem. Něco jako "Čínština pro samouky". Mohlo by se to hodit. ;-D

M. Pivoda 13.5.2021 20:46

Čínština = mandarinština.

P. Černý 13.5.2021 13:03

Už před řadou let, ve filmu Armagedon, zaznělo: Naše, vaše, všechno je to z Tchaiwanu (pozn. Tedy z Číny)

Je legrační, když si západní filozofove stěžují na přirozenou lehkost, s jakou nejnovější technologické novinky unikají do Číny, která se stala univerzální výrobnou pro celý svět. Včetně high tech součástkove základny.

Možná brzy dojde na situaci, kdy budou americké zbrojovky bombardovat čínské firmy urgencemi urychlených dodávek čipů, aby mohly realizovat pokročilé zbrojní programy určené k obraně svobodného světa proti čínské rozpínavosti. Pokud se to už dávno neděje.

M. Pivoda 13.5.2021 14:50

JANUARY 2008 ARTICLE HARVARD BUSINESS REVIEW.

Innovation Killers: How Financial Tools Destroy Your Capacity to Do New Things

By: Clayton M. Christensen, Stephen P. Kaufman and Willy C. Shih

https://www.hbs.edu/faculty/Pages/item.aspx?num=31559

M. Pivoda 13.5.2021 14:50

ABSTRACT: Most companies aren't half as innovative as their senior executives want them to be (or as their marketing claims suggest they are). What's stifling innovation? There are plenty of usual suspects, but the authors finger three financial tools as key accomplices. Discounted cash flow and net present value, as commonly used, underestimate the real returns and benefits of proceeding with an investment. Most executives compare the cash flows from innovation against the default scenario of doing nothing, assuming - incorrectly - that the present health of the company will persist indefinitely if the investment is not made. In most situations, however, competitors' sustaining and disruptive investments over time result in deterioration of financial performance. Fixed- and sunk-cost conventional wisdom confers an unfair advantage on challengers and shackles incumbent firms that attempt to respond to an attack. Executives in established companies, bemoaning the expense of building new brands and developing new sales and distribution channels, seek instead to leverage their existing brands and structures. Entrants, in contrast, simply create new ones. The problem for the incumbent isn't that the challenger can spend more; it's that the challenger is spared the dilemma of having to choose between full-cost and marginal-cost options. The emphasis on short-term earnings per share as the primary driver of share price, and hence shareholder value creation, acts to restrict investments in innovative long-term growth opportunities. These are not bad tools and concepts in and of themselves, but the way they are used to evaluate investments creates a systematic bias against successful innovation. The authors recommend alternative methods that can help managers innovate with a much more astute eye for future value.

P. Černý 13.5.2021 16:26

Jenže podle textu článku asi nejde až tak o finanční nástroje, nýbrž spíše o přístup k finanční analýze, resp. k analýze efektivnosti inovací.

Část kariéry jsem se zabýval ekonomikou technických inovací. Část ve firmě a část ve vyzkumaku. A proto hned vidím jeden z problémů. Jinak bude hodnotit efektivnost inovací soukromá firma a jinak, dejme tomu, státní výzkumný ústav.

Jinak se budou hodnotit inovace z pohledu byznys plánu a jinak při plánování rozvoje oblasti, oborů či odvětví.

Pokud bude stále převažovat byznys pohled (navíc často jen krátkodobý) nad pohledem celospolečenským, pak bude ( v extrémním případě) docházet k takovým jevům, že původně vyspělá, soběstačná a schopná velmoc sama svým přičinění ze sebe vytvoří, v ekonomickém slova smyslu, kolonii téměř výhradně závislou na ekonomice jiného státu.

P. Milan 13.5.2021 16:35

Pivoda a ekonomika ... :-P

M. Pivoda 13.5.2021 18:47

Pokud jde o vývoz americké technologie do Číny:

Největší negativní dopad na USA mělo asi chybné užití ukazatele ROA (návratnost aktiv), který nutil k vývozu amerických aktiv (ať už státních nebo firemních).

Upozorňoval na to (dnes už zesnulý) profesor Clayton M. Christensen.

Osobní poznámka: Na Harvardu jsem, v květnu 1992, měl rozhovor s jiným profesorem Christensenem, byl to asi otec (nebo nějaký příbuzný) Claytona M. Christensena.

M. Pivoda 13.5.2021 14:59

Díky velké akademické sviňárně Jeho Magnificence Jiřího Zlatušky z Masarykovy Univerzity v Brně, dostal svět zcela zdarma práci (viz odkaz níže), na které se dala (ve své době) stavět technologická konkurenční výhoda. Geniální, ale naivní moravský matematik Doc. Václav Polák usiloval o vědeckou Nobelovu cenu, nikoliv o ekonomickou prospěšnost České republice.

https://www.amazon.com/Mathematized-Humanities-Via-Humanized-Mathematics/dp/8085219220

M. Pivoda 13.5.2021 12:00

Pod článkem bylo napsáno to nejdůležitější sdělení.

Cituji: "Převzato z Playboye".

Ovládne dnešní svět Playboy?

M. Constant 13.5.2021 12:12

No, snaží se o to od té doby co byl jeho redaktorem A.J.Liehm certifikovaný agent STB....

V. Hodorka 13.5.2021 10:56

Uvědomme si, že té deseti tisícovce mocných a bohatých v USA je úplně jedno co se děje v Číně a co Čína špatného dělá v USA, oni jen chtějí zvětšit svoji moc a majetek. Zájmy USA a obyčejných američanů jsou jim úplně ukradené. Takhle je to všude na světě. Podívejme se co předvádí politici u nás. 90 procent politiků prioritně myslí na své koryto. A je jedno zda jde o americké republikány a demokraty, či české piráty, babišovce, komouše, socany, odeesáky, okamurovce...

A. Pakosta 13.5.2021 12:42

Ano, to je děsivá realita demokracie dnešních dnů.

P. Milan 13.5.2021 16:36

A před dnešními dny to byla jen děsivá realita, bez demokracie.

P. Černý 13.5.2021 17:25

Válka je mír. Svoboda je otroctví. (1984)

Všechno už bylo řečeno. V globále není vlastně co dodat.

F. Navrátil 13.5.2021 9:33

Z toho, že se Bidenovic rodina obohacuje šmelinářstvím s čínskými firmami nelze vyvozovat politické závěry. Bidenovi se stejně, po způsobu hyen, napakovali ve válce na Balkáně a následném vyrobení muslimského pastátu Kosova, stejně jako při kšeftech na Ukrajině.

M. Valenta 13.5.2021 9:04

Je to obráceně. Nadějí pro čínské komunisty a stejně tak pro Kreml byl a stále je Trump, člověk známý svým okatým nezájmem o vše kromě byznysu. Stačí si ho představit v r. 1940 místo Churchilla. Byla by to katastrofa.

P. Milan 13.5.2021 16:39

Jen takový dotaz, vám Biden připadá jako Churchill?

Mně spíš jako Attlee nebo některý z jeho labouristických nástupců, za nichž šla britská ekonomika i politika do kopru a zachraňovala to až Thatcherka.

Trump občas blbnul, ale většinou dělal potřebné. Klusáček jen blbne.

So geht das.

D. Laurencikova 13.5.2021 18:23

Jak jste na to prisel? Trump Cine prave pristrihl kridla a je-li cinsky komunismus (statni kapitalismus) na necem interessiert, tak je to byznys.

V. Cícha 13.5.2021 8:51

Coby můj příspěvek do diskuse dovolím si odkázat na můj text v NP Dostanou svět bez výsttřelu...? z února 2020

J. Kouk 13.5.2021 8:08

Nečetl jsem článek celý... USA se stávají podle mého názoru dost rozporuplní i vůči Číně a svým principům... Třeba Xiaomi... Měl dopadnout jako Huawei. Xiaomi v USA označili jako vojenskou korporací Číny, ale jedním dechem dodali, že se Xiaomi může vykoupit, pokud část akcií prodá americkým majitelům... To už by nebyla vojenská korporace? Je známo, že Čína je největším věřitelem USA, ta se zbavuje dolarů, jde může a určitě by akcie Xiaomi byly zakoupený za dolary, nez za zlato, či brambory... Očekávám, kdy USA zmrazí veškerá aktiva Číny, jak to dělá s každým druhým, ovšem obávám se, že ani sankce pro toho, kdo by obchodoval s Čínou mic nepomohly. Čína je ohromný dodavatel pro celý svět a je otázka, jestli jiné státy potřebují více americké zbraně, či jejich základny na svém území, než čínské klávesnice, talíře, či boty. . Aby Čína nedobyla svět, musíme pěstovat svůj česnek a nezvyšovat, jak je moderní, uhlíkovou stopu, jeho dovozem z Číny :) Kolik továren Se zavřelo, Svit, Sklárny Kavalier a to nikoli vinou Číny, ale vinou našich nových bratří a ti zjistili, že dopadly s výrobou obuvy, jako my, tak nyní je Čínské nebezpečí... Spíš jde o peníze, než o princip...

J. Krásenský 13.5.2021 12:26

Sklarny Kavalier zavřené nebyly, prošly insolvenci díky skvělým majitelům Souček& Květ, kteří raději koupili hotel Pup a golfové hřiště, než aby se zajímali o podnikání. Zlatá Rázlová.

J. John 13.5.2021 7:49

Ideologickým blábolům komunistických aparátčíků by na Západě mnoho lidí neuvěřilo. Ta čínská propaganda se realizuje hospodářskými úspěchy. V Číně vládne tvrdší kapitalismus než na „Západě“ a komunistická strana vývoj jen sleduje.

Nebo Čína vynalezla nový typ socialismu, který je daleko efektivnější než západní kapitalismus?

L. Písařík 13.5.2021 8:17

Asi nejste dostatečně informován nejen o té zjevné, ale především o skryté politice KS Číny.

J. John 13.5.2021 8:48

Tak mě poučte.

J. Kouk 13.5.2021 6:53

Ještě jsem neslyšel, že by u nás nějakého miliardáře oligarchu odsoudili na desítky let, natož popravili, jako v Číně. Komunisticke rezimy se se svými souputníky nepadaly nikde na světě... Nevím, do jaké míry se Čínský komunismus od jiných lisi... U nás zmizely trestné činy, jako rozkrádání socialistického majetku, nebo nedbalostní trestné činy, vůči socialistickému majetku. Tak že hned po přečtení první věty reaguji... Tím samozřejmě nevylučují ohýbání prava jako takového, jak to komunisti dovedli až ke své "dokonalosti'. Nicméně, ani zde to s rovným právem pro každého nemáme tak ideální...

R. Vacek 13.5.2021 5:57

Copak čínské praktiky, ale i západní politici bojují proti západu. Migrační politika, sebemrskačství za minulost, energetika závislá na OZE zdrojích, likvidace autoprůmyslu - to vše jsou projekty západních politiků, se kterými nemá Čína nic společného.:-)

J. Kouk 13.5.2021 7:02

Neznám čínský styl vedení, ale vím, jak se naši komunisti postarali o "prosperitu". Určitě tam rozhodují přestárlí soudruzi s IQ našich... I když takový ekonomický vzestup jako mají oni, jsme nikdy neměli a že by statisíce Číňanů emigrovalo ať z politických, či ekonomických důvodů, taky nejspíš není, sportovců, jak bylo u nás, jak by smět, jinak by to média opakovala každou chvilku.. Že by měli lépe zadrátovanou hranice taky netuším. Možná to dělají lépe než naši bývalí a nekecaji do všeho, i když, ta osobní hodnocení, aby mohli jet do jiného města, vypovídají o mnohem a nebo naší stouralove nejsou tak objektivní. Nevím, nemůžu soudit. Mě spíš zajímá, kdo bude můj soused, než jestli Číňan k návštěvě rodičů, potřebuje vízum.

J. Jurax 13.5.2021 11:57

Nemá nic společného, ale ráda urputné blbostí politiků tzv. Západu využije ...