28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

BEST OF HYENA: Mají hodinky

V pět hodin ráno je pořád ještě tma. Vzpomínám na chmelové brigády, na tyto donucovací práce, kdy jsme za mizernou mzdu makali – už nevím v kolikahodinových směnách – na jezedáky, kteří v tu dobu jezdili na nakupovací výlety do Prahy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vobr 23.8.2019 8:21

OLDA MÁ ROLEXKY !!!

Přijde nejdřív ke mně,nasadí mi houbu = mokrým čumákem dloube do obličeje a už vylízám z postele.

Na paničku si to nedovolí ... to si sedne u hlavy a pokňourává jako štěně.

:-)))

M. Němcová 23.8.2019 7:22

první odstavec

tohoto jinak dobrého článku jako by napsal samolibý hloupý puberťák..

.nepracovali snad ti líní jezeďáci dost, aby se dostávalo mládeži výuky (a tehdy i školních pomůcek) zdarma? měli přidat? a oni, nestoudní to lidé nechají studenty makat a sami frnk na výlet, my chodili na brambory a to bylo poněkud ostřejší,než nějaký chmel, a jezeďáci pracovali s námi,jen se z nich kouřilo.

J. Kraus 23.8.2019 11:01

Re: první odstavec

Fakta jsou taková, že na sklizeň chmelů (před válkou množné číslo) od nepaměti jezdili nádeníci i z dalekého okolí. Pro mě jezdit na chmel byla radost, dalo se tam kouřit, dokonce jít na pivo a večer se pod širákem na plátno promítaly filmy, čemuž přítomnost našich i cizích spolužaček dodávala vzrušující atmosféru. Vybírání brambor za podzimního šera a studeného mrholení byla ohavnost a nespravilo to ani večerní pivo. Co se týče prvního odstavce i něčeho z úvodníků, vezměme v potaz posici autora, osamoceného u stolku v rohu pražské kavárny a kritické oko kavárenské většiny, a stůjme pevně za ním.

J. Tulejová 23.8.2019 14:22

Re: první odstavec

Ráda čtu Best of Hyena, je to pohlazení na duši, navíc vtipné. Ovšem dnes přesně stejný odstavec jako p. Němcovou mne dnes znechutil. Tehdy byla chmelová brigáda jedna z mála příležitostí jak si jako student vydělat nějakou korunu a navíc, kdo nechtěl, tak na chmel nejel! Tak jsem si v 16 letech vydělala první peníze, koupila jsem si mimo jiné své první rifle v Tuzexu a hlavně - vypadla jsem na 3 týdny z domu! A jezedáci pracovali s námi jako barevní, ovšem to zlatá mládež asi nevnímala.

J. Lepka 23.8.2019 21:00

Re: první odstavec

Zřejmě máme každý jiné vzpomínky. JZDáci samozřejmě pracovali, ale vždy na postech, kde se točily jiné peníze, než na jaké jsme měli šanci dosáhnout my, navíc se snižovali k podrazům, které by byly i zbytečné, kdyby si sami nenastavili mantinely a pak se jim je nechtělo dodržovat. Bylo to konkretně na chmelovém kombajnu, kdy nám nastavili normu, za jejíž překročení byly slíbené prémie a jaká to náhoda, že se těsně před překročením dotyčné normy se vždy kombajn porouchal nebo musel markantně zpomalit.

A ještě malou úvahu : dost let jsem se živil v divadle a nikdo se nepozastavoval nad tím, že máme v sobotu i neděli po dvou představeních, ba dokonce nikdo ani nechtěl po divácích, obvykle ze zemědělských oblastí, aby nám vypomohli s nějakými pomocnými pracemi, prostě dělba údělů na níž jsme si ani nestěžovali. Jo a ještě jednu vzpomínku, pokud mě paměť nešálí, zemědělští pracovníci neplatili daň ze mzdy.

M. Němcová 24.8.2019 11:59

Re: první odstavec

nebyla jsem nikdy na chmelu,, každoročně na gymplu ale na bramborách, pokaždé ti strašní jezeďáci zaujali výhodná postavení, odebírali od nás kbelíky či koše s bramborama a házeli do korby, dokonce šli ve své honbě za penězi tak daleko, že docházeli za těmi, kterým sbírání moc nešlo a dosbírávali s nimi, aby nezůstali za obzorem.

ano, družstevníci neplatili daň ze mzdy, byl to relikt z doby, kdy jejich příjem zatížený ještě touto daní by vedl ke kritickému hladomoru na našich vsích, jednotka za 1 Kčs...

možná kdybyste v divadle pracovali nejen o sobotách a nedělích (což oni dělají a dělali denně, zvířata chtějí potravu, ),, ale za kuropění, v mlze, zimě a plískanicích venku, nějaká ta výpomoc by se vám hodila.platili ti diváci vstupné? my na bramborách jsme vstupné neplatili , zato jsme i se zlotřilými jezeďáky makali od šerého rána do časného večera....:)

M. Němec 24.8.2019 3:05

Re: první odstavec

Na chmelu jsem byl 3x a vždy to bylo povinné.

Na FTVS se za neúčast na chmelové brigádě podmínečně vylučovalo. Bolševické vedení školy bylo podle mě spřaženo s línými jezedáky a dostávalo od nich jestli ne peníze, naturálie zcela jistě. A pochvaly od MV KSČ v Praze za splnění plánu.

Nikdy se mi tam nechtělo, byl to ztracenej čas.

J. Tulejová 24.8.2019 8:06

Re: první odstavec

To je výraz hodný zapšklého pracovitého Pražáka: líní jezedáci. V kterém roce se proboha podmínečně vylučovalo za neúčast na chmelu?

M. Němcová 24.8.2019 12:01

Re: první odstavec

patrně v tom, který teprve bude :) jak my na těch bramborách na Vsočině záviděli těm z Prahy na chmelu....-taková Studená je fakt studená

J. Tulejová 24.8.2019 16:25

Re: první odstavec

My z Moravy jsme jezdili do Čech na chmel, u nás na brambory a navíc na řepu! Všechno bylo vítané, ulili jsme se ve škole. Možná, že by se to mělo zavést i dnes, místo pátečních demonstrací.