28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Sága dvojího občanství se táhne dál

Nedávno byli dva senátoři Zelených nuceni opustit parlament poté, co se ukázalo, že se narodili v jednom případě na Novém Zélandu, a v druhém v Kanadě, přičemž se nikdy oficiálně nevzdali občanství, jichž tímto nabyli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kovaříček 18.8.2017 12:38

Často se zaměňují dvě kvality - národnost a občanství. Narodil jsem se a vyrostl jako Čech a to mi zůstane i kdybych nechtěl a měl třeba pět občanství. Rozhodující je dominantní jazyk a kultura. Moje dcera se narodila v Aurstrálii, čeština je její otcovský jazyk, neb jsem ji ho naučil já. Považuje se za Východočešku a je na to hrdá.

Občanství je moderní výmysl a je snadno změnitelné. Jestliže někdo vyrostl v Austrálii, ale vyloučen z politiky jen proto, že jeho rodiče pocházejí z Nového Zélandu, to považuji za hovadinu, kterou jen politici mohou vymyslet.

Do demokratických parlamentů by měli mít nárok na zvolení jen kandidáti, kteří svými slovy a hlavně činy prokáží své demokratické přesvědčení. Mně větší starost dělá to, že v parlamentu sedí muslim. O islámském názoru na demokracii toho vím dost. Stejně tak mi vadí v české politice komunisté. To, že byli zvoleni, není důkazem síly demokracie nýbrž její slabosti. Nebude asi trvat dlouho a do parlamentů budou voleni třeba i prznitelé dětí, když už máme tu degraciji.

Austrálii nejvíce uškodili

politici, kteří s občanstvím problémy neměli, byli však členy Fabiánské společnosti. A tak tady pomalu a potichu ten sicialismus vybudovali. Tohle už není ta svobodná země do které jsem skoro před 50 lety emigroval.

Tak jako každvý rok trávím nějaký čas v Thajsku. Pozval jsem svoji přítelkyni na návštěvu Austrálie, ale australský imigrační úřad v Bangkoku činí šílené potíže. Tak to bylo u nás za totáče! Ti gaunéři žijí i z mých daní, ale chovají se ke mně jako byli školení v Severní Koreji. A tak na stará kolena musím se znovu chystat k emigraci.

V Austrálii je jen hrstka solidních politiků hájících tradiční hodnoty a svobody - Pauline Hanson nebo Cori Bernardi. Mainstreamový politický establišment se je snaží zničit. Situace je vážná a optimismus jsem už pozbyl.

V. Koreis 18.8.2017 12:54

Re:

Jaroslave, v lecčems s tebou souhlasím. Problém je ale v tom, že co stojí v zákonech nevymysleli současní ani nedávní politikové, ale lidé kolem roku 1900, když se psala ústava. A ta se dá pouze změnit referendem. Což je svým způsobem dobře, protože jinak by mohl kdekdo měnit kdeco, třeba i ten muslim v parlamentu by mohl navrhnout právo šarža a kejvalové by mu to schválili. Ve jménu náboženské svobody.

J. Kovaříček 19.8.2017 8:29

Ano, Vojene, máš pravdu a já to vše vím. Když se ovšem do parlamentu dostane většina muslimů, a v budoucnu se to stát může, tak se na celou ústavu vykašlou a zavedou svůj kouzelný zákon šária. Ostatně ústava nebyla nic platná, když se soudruzi rozhodli vybudovat v Austrálii socialismus, pěkně pomalu pofabiansku. Začalo to Withlemem a dnešní liberál Malcom žádný skalní demokrat není, je to pouze oportunistická huba s jediným talentem - vrazit kudlu do zad kolegovi. A tak dnešní Austrálie se vůbec nepodobá té svobodné zemi, do které jsem přišel v roce 1968. Všimni si těch příkazů i zákazů, přibývá jich čím dál tím více. Stává se totaltní společností, ovládanou podřadnými politiky a arogantními státními úředníky.

Když jsem přiletěl r. 68, konala se tu moratoria proti válce ve Vietnamu. Být proti válce by mi nevadilo, vádily mi ty rudé prapory s kterými pochodovali revoluční studenti. Nu a dnes ta svoloč přerostla do státního aparátu avládne. Lid čumí na sport a pohospodách tiše nadává.

Té Austrálie je Škoda, bývala to příjemná a svobodná země!

P. Vaňura 18.8.2017 11:10

Československá ústava, platná v letech 1948-1960

to měla ošetřeno jednoduše. "Československé občanství ztrácí ten, kdo přijal občanství jiného státu."

J. Chaloupka 18.8.2017 10:02

Otázka je, v jaké armádě bude sloužit, až

budou ty dvě země v konfliktu? Už staré české přísloví říká, že nelze být jednou zadnicí na dvou posvíceních.

J. Hanzal 18.8.2017 10:08

Re: Otázka je, v jaké armádě bude sloužit, až

Ale jde pane Chaloupko, stačí se podívat na kolika "posvíceních" sedí prdelí naši "skvělí" státovládci.

V. Němec 18.8.2017 8:57

Žádné

sezení na dvou židlích!

Dvojí občanství je záměr jak komplikovat již tak problematický svět.

V. Koreis 18.8.2017 6:11

Aktualizace

Mezitím se vyskytly v posledních hodinách aspoň dva další případy senátorů, o jejichž způsobilosti zasedat v horní komoře parlamentu by měl rozhodnout Nejvyšší soud. Jednou z nich je zástupkyně vůdce agrárníků a ministryně v koaliční vládě Fiona Nash, jejíž dvojí občanství už bylo potvrzeno britským ministerstvem vnitra. Druhým je nezávislý senátor Xenophon, jehož otec pochází z Kypru, přijel sm ale na britský pas. Jeho situace je zatím nejasná. Xenophon většinou volí s vládou, takže ta může mít ještě další problémy.

Teď se čeká, jestli něco podobného přijde z opačného tábora, kde momentálně panuje podezřelé ticho.

S. Ševeček 18.8.2017 11:50

Re: Aktualizace

Pane Koreisi, ale to jsou pořád jenom ty konkretní "praktické" případy a detaily. A stále to pojímáte "politicky" jak kdo kdy kde volil a podobně , a co strana a vláda. O to vůbec nejde.

Jde o morál, o to, že - jak patrno z Vašich informací - tito poslanci se stále snaží udržet si pelíšky, vykroutit se ze zákona, aniž by oni osobně něco obětovali. Jestli je tady zákon, ať ho respektují a "druhého" občanství se jednoduše vzdají.

Mají přece možnost následně za změnu toho "diskriminačního" zákona působit*.

____________

*chtěl jsem napsat pracovat, ale rozmyslel jsem si to.

V. Koreis 18.8.2017 12:44

Re: Aktualizace

Pane Ševečku, vyjádřil jsem jasně svůj osobní názor, že ten kdo rohoduje o věcech v parlamentu, by měl mít jen jedno občanství. Tak to stojí v ústavě. K tomu aby se tohle nějak změnilo, by bylo nutné mít referendum, - jinak se tady v Austrálii zákon změnit nedá. V parlamentu si to poslanci jen tak odhlasovat nemohou.

Všichni ti jichž se to týká a je jich už tuším šest (a bude možná víc), se druhého občanství buď už vzdali nebo se o to pokoušejí. Problém je v tom, že se na to přišlo až teď, že jejich zvolení by mělo vlastně být neplatné. To, že o svém dvojím občanství nevěděli, čímž se většina z nich hájí, je neomlouvá - neznalost zákonů neomlouvá nikoho.

Vinu na celém zmatku nesou také politické strany, které si měly zjistit jestli jsou kandidáti, které navrhují, v tomto směru čistí. Nikoho to ale nenapadlo se tím zabývat, až nyní.

První dva na něž se přišlo, rezignovali z parlamentu okamžitě. Ti další už se vykrucují, jak to nazýváte. V zemi, kde vládní koalice má většinu jednoho mandátu, se asi nic jiného čekat nedalo. O tom, co se stane, bude muset rozhodnout Ústavní soud, hned to ale nebude.

Co zatím? neptejte se mne. Nevím...

S. Ševeček 18.8.2017 14:37

Re: Aktualizace

Je dobře, že v takových případech nikoliv "volení" zastupitelé, ale referendum, přes veškerá rizika , které tento institut přináší - zejména v dnešní píár elitantní "demokracii" a "občanské společnosti".

S. Ševeček 18.8.2017 5:49

Každý občan by měl být

se svým občanstvím vyrovnán - a každému by mělo stačit pouze jedno.

(působí takovej dienstbier či svejnar pro U.S.A. nebo pro Česko?)

V. Koreis 18.8.2017 6:29

Re: Každý občan by měl být

Někdy se lidé pohybují mezi dvěma i více zeměmi a mít dvě či víc občanství jim třeba pomáhá v obchodu, zaměstnání, atp. Může to potom být i v zájmu těch zemí jejichž pasy mají, když například jejim občanům poskytují zaměstnání. Proto bych to neviděl takhle černobíle.

Pokud ovšem chce někdo zasedat v parlamentu, měl by mít podle mne jen jedno občanství. Tam by se na dvou židlích sedět nemělo. Tak je to i psáno v australské ústavě, kterou nenavrhovali žádní hlupáci. Ti, kteří se i přes své dvojí občanství dostali do parlamentu tam vlastně nemají co dělat. Vina je na nich samotných, ale také na stranách, které je nominovaly jako své kandidáty.

S. Ševeček 18.8.2017 7:03

Re: Každý občan by měl být

Směšné, pane Korejsi - takže někdo je občanem vícekrát? Že to pomáhá v obchodu ... a v zájmu zemí?

Každý jednou a basta!

J. Lepka 18.8.2017 8:42

Re: Každý občan by měl být

Obávám se, že jste vedle, jak ta jedle. Nebo snad znáte nějaký důvod, proč by musel člověk, který žije na dvou místech a pravidelně mezi nimi pendluje, pokaždé postupovat nudné vízové procedury? Troufám si tvrdit, že se na to pak vy...e a jediný efekt to bude mít v tom, že v jedné z těch zemí přestane utrácet a platit daně.

Z. Lapil 18.8.2017 18:09

Re: Každý občan by měl být

Dovedu si představit nějaké paušální vízum nebo zákon na způsob "na potomka zde narozených rodičů se kromě branné povinnosti a práva být volen hledí jako na občana". Cizincům utrácet nikdo nebrání a podnikání lze vždycky zařídit na způsob "místní společnost vlastněná cizincem" (rozhodně to tak bylo a nejspíš ještě je v ČR).

Rozhodně na mě působí dost hrůzostrašně představa, že jeden člověk je zároveň poslancem nebo dokonce členem vlády dvou zemí.

V. Koreis 18.8.2017 23:20

Re: Každý občan by měl být

Tak daleko to asi stěží dojde, stačí ale pomyšlení na to, že někdo zasedá v parlamentu jedné země a je potají loajální vůči jiné zemi, která může být třeba i nepřátelská.

Myslím, že něčeho takového se obávali australští otcové vlasti, když dávali dohromady ústavu země, před nějakými 120 lety. Tehdy asi měli dost strach z Němců a konečně, dějiny jim daly za pravdu.

Z. Lapil 19.8.2017 15:16

Re: Každý občan by měl být

Já to samozřejmě dohnal ad absurdum, ale dovedu si třeba představit, že by někdo takhle ve vší poctivosti kandidoval a byl zvolen za účelem přátelství "mezi vlastí mou a mých rodičů". Byl-li by ten někdo Němec z karlovarských rodičů, měl by 15. března 1939 docela co řešit. A to bylo vlastně formálně "přátelské převzetí správy", co takový japonský Američan v době Pearl Harboru.

... Raději "dohodnuté převzetí správy", to přátelské je vážně hloupost.

V. Koreis 19.8.2017 15:38

Re: Každý občan by měl být

Ten potenciál tam vdy bude, v té ústavě "otcové vlasti" se myslím pouze snažili jej eliminovat co nejvíc.

Mimochodem, před několika hodinami oznámil senátor Xenophon, který se sice narodil v Austrálii, jeho otec ale pocházel z Kypru a přišel sem na britský pas, že podle britského ministersva vnitra je veden jako britský občan. Takže příad půjde definitivně k Nejvyššímu soudu. Xenophon se ale zatím mandátu vzdát nechce. Zamotává se to - Británie, OK, ale Kypr, to už je jen kousek od takového Turecka či Syrie!

Celkově již je v této konstituční krizi, jak se tomu zde už říká, zamotáno 7 poslanců či senátorů. A může jich být víc...