29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Menangle

Toto je osada na samém okraji metropolitní Sydney, zhruba 65 km jihozápadně od City. Poprvé jsme tuto osadu navštívili v roce 1969, kdy jsme se jeli podívat na moderní „mléčnou“ farmu...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jandáková 21.9.2017 19:17

Proč to vyznívá tak lákavě? -)) . . .

.

Přemluvte sím naše krávy,

aby byly zdrávy! )

AHÓJ! KRÁVY! ] ; ○

Z. Vave 21.9.2017 14:44

To zacházení se zvířaty

se mi moc líbí, Georgi, a takové dobré mléko a smetanu bych si dala líbit. A ta vesnička pro seniory je taky prima. Děkuju za další zajímavý pohled do Klokánie.

A. Lex 20.9.2017 13:02

Odpověď George na naše otázky

Bude to asi zase na pokračování, protože chci dodržet Jiříkovo odstavcování :-). Mám od něj svolení zveřejnit odpovědi na dotazy, které mi přišly mejlem dnes, ve středu ráno.

Vážené a vážení čtenáři,

snad odpovím na všechny dotazy a připomínky v diskuzi k mému poslednímu povídání z Klokánie.

U klokanů se farmáři o svůj dobytek, ať už hovězí a nebo jiný, či slepice a jiné živé tvory starají jako o vlastní děti. Představují jejich živobytí. S koni to je tak daleko, že po aktivním životě jsou „retired“, tedy jdou na odpočinek na pěknou pastvu a nebo do ohrady kde mají veškerou péči. Když přijede jejich čas, tak obvykle putují do krematoria. Jíst koninu by zde pro lidi znamenalo jako jíst hafany, mindy a veverky v kotlince.

Krávy se k dojení dostavují ať, už odkudkoliv, samy. Jsou zvyklé na danou hodinu, tlačí je mléko ve vemeni a navíc při dojení dostanou mňamku. Ty masné, tedy na maso musí být v pohodě a hlavně nevystresované když přijde jejich poslední okamžik. Maso z jakéhokoliv zvířete by nebylo kvalitní a chutné a těžko by se prodávalo, když by bylo napěchované stresovými hormony. Cortisolem, adrenalinem, norepinephrinem, dopaminem a podobně. Pokračování ....

A. Lex 20.9.2017 13:03

Re: Odpověď George na naše otázky-pokračování

Zdejší krávy jsou také horolezkyně a na příklad v kaňonech řeky Cox’s agilně šplhají do téměř vertikálních svahů a dokonce i po skalních útesech se prohání jako kamzíci pár set kilo těžcí. Jak to dokáží na to byste se museli zeptat jich samotných.

Domeček ve vesničce je v soukromém vlastnictví každého obyvatele. Asi takto. Pokud zde jeden celý život tvrdě pracoval a peníze jinak neutratil, tak v penzijním věku má svůj domeček splacený. Když tento prodá tak má potom na víc než si jen koupit domeček ve vesničce. Zde potom platí jen udržovací poplatek vesničky, v každé vesničce to je jinak, ale řekněme 300 AUD měsíčně. Jinak si může, podle možností, zdraví a mobility zajistit asistenci při oblékání a koupání, úklid domečku, údržbu samého, dodávky hotových jídel, praní, žehlení a podobně. Z každého domečku je možno kdykoliv si zavolat pomoc, která je téměř okamžitá, či sjednat dopravu kamkoliv pro ty co už neřídí přibližovadlo. Pokud se podíváte na odkaz vesničky v povídání, tak tam zjistíte, že ve vesničce je půl tuctu, vlastně 9 různých velikostí a tvarů domečků. http://www.durhamgreen.com.au/home

A. Rgova 20.9.2017 9:24

Možná je to jinak v nížině

ale v Olešníku jsou kravíny, kde produkují mléko tři a v období trávy jsou kravky na pastvinách. Na dojení si chodí "samotné" vědí, že v určitý čas přijdou do chléva, dostanou jinou baštu a úlevu od plného vemínka. Dělalo se to tak asi vždycky. Mamka v kravíně dělala spoustu let.

Historka z pastviny- mamka šla předělávat oplůtky a než je měla hotové, ruce omotané dráty, nějaká přiblblá kolegyně ji do nich pustila proud. Mobil ještě nebyl a pastviny veliké hore dole. Pošušňáníčko.

Faktem je, že ta stáda nejsou nijak obrovská, řekla bych kolem sta kusů.

Z. Inka 20.9.2017 7:30

před 34 lety jsem

nastoupila do velkokapacitního kravína jako reprodukční technik a končila jako jeho vedoucí. Kapacitu měl 1200 krav a opravdu v podmínkách Polabí nebylo a nebude možnost celodenní pastvy pro tak velké stádo. Zařídili jsme ale solária pro vysokobřezí krávy a ty mohly být venku. Dojírny jsme měli již tehdy, u nás karuselovou pro 16 kusů, akorát se množství jádra neřídilo počítačem, ale krávy byly srovnány do sekcí podle březosti a podle toho dostávaly jádro. Jinak ty neotočné se zovou rybinové a používají se třeba hodně u koz.

Obsah tuku v mléce je kupodivu jedna z plemenných vlastností, jsou krávy, které dávají mléko s 8% tuku. Tuk se od mléka odděluje v mlékárně při zpracování a zase se do mléka přidává, aby mělo konstantní tučnost - 0,5%, 1,5%, 3% a výše. I ta odtučněná se v Klokánii určitě prodávají. Smetana ke šlehání má u nás nejčastěji 33% tuku, ale pokud by bylo potřeba, mlékaři by dokázali určitě udělat i tu 50%

Z. Lika 20.9.2017 8:43

Re: před 34 lety jsem

Ano, všímám si nápisů na obalech, bývá tam třeba "standardizované" - tj. obsah tuku odpovídá číslu na obalu a žádoucí procenta se namíchají v mlékárně. Jinak mám v oblibě mléko nehomogenizované, tj. u kterého se dělá nahoře vrstva tuku :-)

Odtučněná mléka se nepochybně prodávají všude, průmysl fitness se o to určitě postará.

Z. Lika 19.9.2017 15:18

Krávám blahopřeju

k tomu, že se tak pěkně v Austrálii chytily a přežily. A zachází se tam s nimi, doufám že většinou, slušně, nakonec i na té poslední cestě. Ale to by bylo jiné, třeskutější téma.

Paní Anna má skvělé bydlení. Výborná je ta pergola a výhled do volného kraje. Jo a musím zdůraznit tu kytici, co jste jí přivezli, ta byla opravdu povedená!

Přeji spoustu pěkných výletů a ať kamarádi vydrží co nejdéle.

Z. Jenny 19.9.2017 14:34

Dnes jsem

u vytržení. Kde jsme mohli už být a věřím, že by to naši lidé taky dokázali, nebýt těch a těch...Kruciš, dneska jsem závistivá babizna.

Ale kravičkám to vše přeju. Seniorům taky. Ach, ta 40% smetana, uf!

To by bylo máslíčko. Mno nic, co už včíl. Řepka, pesticidy,uhynulých 20metráků ryb z postřiků etc. Tak to dopadne, když nejsme jako oni akorát oni jsou furt ti samí.

Jirko z Klokanie moc díky!

A. Lex 19.9.2017 13:12

Když jsem

chodila nedávno na U3V na Veterinární fakultu, obor veterinární medicína, tak jsme se učili o welfare hospodářských zvířat. Je to o pohodě zvířat v obecné rovině, jak fyzické, tak duševní. Pouštěli nám filmy z českých farem, kde všechno tohle bylo. Jenomže člověku, vyrostlému v Kotlince, se dere do myšlenek nepěkná realita. Nejsou to Potěmkinova zařízení? Ale pasoucí se dobytek už skutečně není rarita!

Ž. Petrs01 19.9.2017 15:39

Re: Když jsem

Už někdy před 10-12ti lety jsem byla v kravíně, který by se ti asi líbil - a bylo to u nás, na Moravě! Byli jsme tak jako dodavatel, žádná exkurze, nic uměle připraveného. Prostě zootechnik měl radost, tak nás provedl. Volné ustájení, v boxech vysoká slámová podestýlka, obojky s čipem. Do dojírny šly krávy přes vany s desinfekcí kopyt. Dojírna kruhová (počet krav nevím, rozhodně míň, ale jestli 7 nebo 10...), umývání vemen a obsluha lidská, ale vybudováno tak aby bylo vše v rozumné výšce "po ruce".

Skutečná pastva se u nás provozuje asi jen u masného skotu, maximálně v pár kusech u nějakého biozemědělce. Představa dvakrát denně přehánět krávy ze vzdálených pastvin k podojení je dost nereálná. Ale volné ustájení a venkovní výběh, to jo. Ale i to se dá dělat... různým způsobem. Je vůbec ještě vazné ustájení povolené?

Z. Matylda 19.9.2017 16:19

Re: Když jsem

U nás na dědině je školní statek. Krávy se běžně pasou venku, pastvina je třeba i vedle supermoderního koupaliště, kam se jezdí z Brna, tak to dětičky mají i s kravičkma :) Ale jsou to masná plemena. Málokdy jsou venku stračeny.

Ž. Petrs01 19.9.2017 21:08

Re: Když jsem

Masné krávy byly venku snad vždycky, tam se to jinak nevyplatí. Potřebuješ aby skoro nic nestály a jen rostly. Mléčné jsou prostě chodící výrobna. Potřebuješ na jedné straně tlačit vysoce hodnotné krmivo a z druhé strany odebírat mléko.

O. Joklová 19.9.2017 12:57

jako už věkovitou

mě nejvíc zaujala ta vesnička pro seniory a stejně jako Alex by mě zajímalo, zda domek vlastní nebo platí nájem... a taky zda by na něj "dosáhla", kdyby velkého jmění (to je citace jednoho zdejšího rčení, chicht) nenabyla prodejem vlastního předchozího domku

JanoBa, ale taky se mi to zdá velké - a to ne že by měl senior žít nějak stísněně, ale sama nevím co bych si proboha počala se šesti nebo kolika pokoji????

Z. Matylda 19.9.2017 12:59

Re: jako už věkovitou

Víš, Bedo, když jsi zvyklá bydlet v paneláku, tak ti to přijde jako moc místa. Ale zvyknout se na to dá báječně a rychle :)

A. Bytová 19.9.2017 13:57

Re: jako už věkovitou

Jéje, na takovej domeček bych si zvykla rychlostí metelescu blesku. :) Jedinej problém bych viděla s úklidem, v tomto věku se už jednomu asi moc luxovat nechce. A okna a trávník. Ale zřejmě jsou v ceně i služby.

Z. Jenny 19.9.2017 14:55

Re: jako už věkovitou

Se zeptej mně! Kdybych byla mladší zkusila bych někde vlomit takový developerský projekt.

Jenže u nás kotlince kdyby se toho někdo dnes chopil, to by bylo tak max. pro božského Káju G., pro nás určitě né. Tak za 50 let, možná.

G. Švehla 21.9.2017 5:54

Jako už věkovitou

A úklidem nemá Anna problém. Chodí jí tam uklízet. A že je ten domek dost velký - Anna ho kupovala (zatím byl jenom v plánech, takže si vybrala místi i velikost), dokud žil její manžel. Takže to bylo pro 2. Pokud se týká úklidu, tak tady si lidé nechají uklízet docela běžně. Senioři to mají přes sociální podporu. Moje starší známé tuhle službu využívají. Ti pracující si to platí, obvykle přes různé agentury, uklízející musí být prověřeni. Obě naše snachy si nechají uklízet také. Já bych si asi těžko zvykala, že někdo cizí mi uklízí, ale ony si to chválí. Prý mají víc času o víkendu na jiné práce. Je předem dohodnuto, co všechno bude zahrnuto.

Všechny čtenáře moc zdraví Míla

Z. Janaba 19.9.2017 10:49

Páni,

Ta místní Jednota je miniaturní obchodní dům! Zaskočíš si pro prasklou gumu do kalhot a domů přineseš i šampaňské a novou lampičku!

Ten točivý dojivec bych moc ráda viděla na vlastní oči. Tu technickou domyšlenost a spolupracujíci zvířata. A už tenkrát! Pane jo, co všechno nám bylo odepřeno vědět!

Z. Iva 19.9.2017 10:45

Pěkné,

jen se mi zdá, že pro jednoho člověka na "dožití" (paní má osmdesát?)poněkud velké.

Z. Janaba 19.9.2017 11:13

Re: Pěkné,

Měla by být norma pro paní nad osmdesát zemřít ve dvaceti metrech čtv. se záchodem na chodbě? Proč? Jistě jako cizinec musela dost tvrdě pracovat, v jakémkoliv oboru, aby si ve stáří mohla dovolit koupit, nebo pronajmout velké, světlé, prosluněné místo na své "dožití". Nepřiměřené mi to nepřipadá, měl by to být standard.

Doufám, že až mi bude osmdesát, budu moci "dožít" ve svých dvouch obývacích pokojích, třech ložnicích, dvouch toaletách a a a... . Nikomu místo nezabírám.

Z. Iva 19.9.2017 13:50

Re: Pěkné,

Jano, to přeci není o "normě", jen se mi to zdá opravdu velké, paní to nezávidím. Nevím, jak dlouho jseš pryč, ale tady bydlí čtyřčlenné rodiny na podstatně menším prostoru, neboť mnozí, ikdyž pracují celý život, tak na víc bohužel nedosáhnou..., proto se mi to zdá pro jednoho obrovské.

Z. Iva 19.9.2017 17:13

Re: Pěkné,

Tak jsem schválně koukla na ten domek, má pouhých 210 m2 užitné plochy, běžný český 3+1 se vejde třikrát.

Z. Lika 19.9.2017 19:11

Re: Pěkné,

Je to podobné, jako když Američané přijedou do Paříže a u někoho bydlí - a ve velké většině se těm "krcálkům" - mimochodem menším než běžným českým - diví. Australané jsou na velké prostory zvyklí, "zabydlí" je.

T. Zana 19.9.2017 10:25

Pěkné

Krávy venku jsou u nás poslední léta taky hodně vidět, jen nevím, jak velké procento z celkové populace to je.

No a to bydlení - to by mi docela vyhovovalo, myslím v současné době, někde v Brdech nebo v Jizerkách :-)))

Z. Matylda 19.9.2017 8:56

Hm, hm,

před 14 dny jsme byla na exkurzi na mléčné farmě (kapku jsem se oborově trochu posunula a začala využívat zapomenutou maturitu ze zemědělství). Dojírna nebyla taková, ale rovná a rovněž řízená počítačem. Jen se kravám krmení dováží a nejsou venku- holt nám tady chybí ty pláně.

Jak běžné je podobné bydlení pro důchodce? Chci říct, jaké procento lidí si je může dovolit?

Z. Yga 19.9.2017 8:19

Milý Jiří

Jelikož jsem v mládí dva roky o prázdninách "robotovala" na kolchozi v živočišné výrobě - jednou teletník a jednou kravín - tak ten život mléčného skotu v Austrálii mne velmi zaujal. No jo - tak to nejsou žádná vékáčka (či-li velkokapacitní kravíny), ale pastviny a parádní krauselová dojička. Když si vzpomenu na systém branek, kterým se na chodbách kravínu oddělovaly krávy vydojené od nevydojených (a jak ta jedna nezajištěná branka brnkla kámošku Vlastu tak nešťastně, že z toho měla střední otřes mozku), tak jsem nadšená tímto vynálezem! A čtyřicetiprocentní smetana - tak to je u nás už de-luxe! I když mám dojem, že plnotučné mlíko má tučnost 3,5 % (a vzpomínám si, jak mne v Chorvatsku nadchlo jejich mlíko s tučností 4,2 %).

A jakou tučnost má mlíko, pro které si jezdím přímo ke zdroji do kravína nevím, ale stačí ho nechat stát pár hodin a na povrchu je silná vrstva smetany - mňam.

Jinak se mi líbí výhled z domku paní Anny - doufám, že jí ho nezastaví dalšími bungalovy. Rozlehlost domku mne taky dost překvapila, ale, jak říká Alex, v Austrálii zřejmě všechno rozhlehlé, zatím místa dost, tak proč se mačkat na dvaceti metrech čtverečních. A rukodělné přehozy jsou moc hezké.

Z. Iva 19.9.2017 10:34

Re: Milý Jiří

To mléko z kravína nebude o moc tučnější než plnotučné. Ta smetana se usadí díky tomu, že mléko neprošlo v mlékárně homogenizací.

A. Lex 19.9.2017 7:23

Tedy Georgi

tak ten "starobinec" mne dostal do kolen. Paní Anně přávidím takové bydlení na stará kolena, i když mně by stačila jedna koupelna a jedna ložnice, ale vím, v Klokánii je všechno velké. Ale klid a výhled na pastviny, tak to tedy je all inclusiv.

Zajímalo by mne, jestli je domek v jejím vlastnictví, nebo zda platí nájem a tak. Jestli jsou domky univerzální, nebo různé.

Z. Xerxová 19.9.2017 6:41

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Na svobodné, po sytě zelené trávě se popásající kravky jsme se teď čtyři dny dívali. A byly to kravky horolezkyně. Už ve skotských horách jsem si říkala, jak jsou to šikovná zvířata a kde všude se dokáží popásat. Teď, na vysokohorských pastvinách jsme je fakt obdivovali. Jen tedy průchody mezi pastvinami umí ve Skotsku líp - tady jsme občas měli potíž dostat Nighta na druhou stranu...