19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
doxtan 18.11.2006 6:00

směr rotace

vždy mě přesvědčovali, že směr rotace záleží na polokouli, že na jižní polokouli se vír otáčí na druhou stranu než na severní. To ale znamená, že na jižní se musí otáčet stejně, na Zemi, Marsu nebo Saturnu? Nebo ne.

Lubomir Ptáček 18.11.2006 8:52

Re: směr rotace

Předpokládejme, že Země i Saturn rotují stejným směrem (asi ano). Otázkou pak je, zda severní pól planety je ten, který směřuje zhruba k Polárce, nebo zda se určuje podle polarity magnetismu, která se tu a tam v průběhu geologických období změní. Pokud by platilo to první, pak by opačná rotace víru na jižním pólu Saturnu byla opravdu záhadou. Také bych uvítal podrobnější vysvětlení.

honzak 18.11.2006 17:06

Re: směr rotace

jestli se nepletu,tak určující je Coriolisova síla. A otázkou zůstává, zda jsou severní pólu obou planet na stejné straně vůči rovině oběžných drah koem Slunce a zda mají stejnýsmysl rotace. Něco mi našeptává, že jedna z planet je tzv. retrográdní (točí v opačném smyslu),  ale nevím která. A hledat to nebudu.

Hh. 18.11.2006 21:03

Re: směr rotace

Ahoj, pokusím se vám zodpovědět obě otázky.

Co se týče směru rotace planety, ve sluneční soustavě rotují retrográdně (v opačném smyslu než Země) dvě planety: Venuše a Uran. Je pak věcí konvence, jestli je u těchto planet severní pól ten, který leží "nad" rovinou oběžné dráhy, nebo ten, kolem kterého planeta rotuje proti směru hodinových ručiček (u Země a ostatních planet platí obojí). A aby to nebylo jednoduché, u Venuše se zpravidla používá ta první definice, zatímco u Uranu ta druhá. ;-) Nicméně Saturnu se to netýká.

Coriolisova síla skutečně určuje směr rotace víru - ale ještě je nutné rozlišit mezi cyklónou a anticyklónou. Cyklóna vzniká v důsledku poklesu tlaku, vzduch proudí do středu cyklóny a Coriolisova síla jeho dráhu stáčí tak, že na severní polokouli se vzniklý vír točí proti směru, na jižní po směru hodinových ručiček. Anticyklóna vzniká kolem tlakové výše, vzduch proudí ven, a vzniklý vír se na severní polokouli točí po směru, na jižní proti směru hodinových ručiček.

Vír na Saturnu je tedy cyklonický (jako pozemské oceánské hurikány) a rotuje stejně jako na Zemi; nesprávnou poznámku o opačném směru připsala česká redaktorka, v zahraničních zdrojích ji nenajdete. - To, co je záhadné, není směr rotace bouře (ten je normální), nýbrž mechanismus jejího vzniku, který zůstává nejasný.

jiri 9.1.2007 21:45

Re: směr rotace

Však on se také otáčí úplně stejným směrem jako na zemi kolem tlakových níží. Na severní polokouli vlevo (to je proti směru hodinových ručiček) a na jižní ve směru hod. ručiček!