24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ASTRO: Jupiter - pod maskou přítele se skrývá vrah

V červnu roku 1770 navštívila naši Zemi neobyčejná kometa. Pohybovala se velmi rychle a byla poměrně jasná. Kometa byla pojmenována podle ruského astronoma finsko-švédského původu Andreje Ivanoviče (přesněji Anderse Johanna) Lexella, který jako první propočítal parametry její dráhy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 30.3.2012 12:35

Jupiter jak garant života.

Pěkná úvaha ale s trochu neadekvátním přirovnáním k tomu Jupiterovi jako "né zrovna dobrému kamarádovi" -  mám totiž v celku právě opačný náhled.

0. --- Jupiter je relativně velmi hmotný a to má vedle zmíněného negativního rizika pro život na Zemi podstatné pozitivní vlastnosti. Není ale zas příliš hmotný což by vedlo ke vzniku dvojhvězdného pro vznik či jen udržení života velmi problematického prostředí.

1. --- Předně svou hmotností stabilizuje rotaci Slunce podobně jak náš Měsíc gravitačně stabilizuje rotační Zemskou osu. Mars má např. v tomto směru dost velkou smůlu která vede až k tomu, že se u něj čas od času rotace až převalí přes původní poly.

2 --- Jupiter posunem gravicentra moduluje sluneční činnost do jakýchsi mírných mořských vlnek a tím umožnuje rytmické dýchání vlivů na Zemi které procesům vzniku života dává kýženou dynamiku jako přiliv a odliv oceánů....

3.---. Svou hmotností a polohou Jupiter umožnil zalití naší planety vodou a to právě podobným gravitačním mechanismem jenž autor zminuje - i když se ale jednalo převážně nikoli o velké komety ale o jakýsi vesmírný sníh bez kterého by ale Slunce samo odfouklo všechnu vodu až za hranice tepelně životadátné zony.