16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirka Plosová 14.11.2009 11:11

jméno architekta domu v okolí

Pane architekte, chceme obnovit krásnou mozaiku na našem domě v Ondříčkově ul.1213/7 . Prosím,můžete zjistit ,který architekt postavil náš dům ? Děkuji.

? 27.10.2009 13:25

Mno, Janákův komplex není špatný,

ale první sakrální funkcionalistickou stavbou byl Víškův Husův sbor v Brně. A jak tak koukám, on se Janák dost inspiroval...:-)

ZL 27.10.2009 14:26

Re: Mno, Janákův komplex není špatný,

Máte pravdu, určitě se Víškovým sborem v Brně Janák inspiroval, podobně jako Fuchsovým hotelem Avion, když dělal hotel Juliš na Václavském náměstí.

? 27.10.2009 15:11

Re: Mno, Janákův komplex není špatný,

No, ale ten Juliš byl hotový 1926, zatímco Avion až 1928...:-)

ZL 27.10.2009 21:46

Re: Mno, Janákův komplex není špatný,

Není to tak. Juliš měl dvě fáze, ta první byla adaptace průčelí barokního domu do náměstí a dostavba dvorního křídla do Františkánské zahrady ve stylu art déco (první polovina 20. let), druhá znamenala zbourání barokního domu a jeho náhradu funkcionalistickým hotelem se známou kavárnou, což se odehrálo v letech 1931-34 (Avion je 1927-28).

Moudrá Hlava 27.10.2009 12:37

Dost již Plečníka!

Podle mne je Plečníkův "chrám" nejhorší ohavnost v Praze a vždy mě naštve, že je vidět i od Hradu. Tak se odvrátím, sejdu do zahrady a tam mě udeří do očí Plečníkův nočník.

žibřid 27.10.2009 15:01

Re: Dost již Plečníka!

Taige dokonce, když viděl kostel Njesv. Srdce Páně, řekl, že "Plečnik je vůl." Ale mně se zahrady Hradu líbí, stejně jako téměř veškerá Plečnikova práce.

jj 27.10.2009 16:30

Re: Dost již Plečníka!

No vidíte to a mně se ten kostel velmi líbí a neokoukal se mi i když jsem kolem něj chodil několik let denně do práce. Je to úžasná stavba, do detailu promyšlená a do detailu dotažená. Mám z ní dojem až jakoby rukodělné práce - podobný dojem jsem měl v Loosově vile, u Gaudího staveb v Barceloně nebo Stowody ve Vídni, ale jen z Plečnika cítím nějaký vnitřní pevný řád a prostotu.

R.J. 27.10.2009 11:51

Pane Lukeši, omouvám se Vám, že Vás obtěžuji svým pocitem,

 ale nemohu si pomoci,  nějak funkcionalismu nemohu přijít na  "chuť".  Neustále si do funkcionalismu promítám pozdější dobové  šílení, jako by to byla předzvěst té doby.  Nebo "spolu- ideový" základ těch krušných dob ? Nepřipadá Vám funkcionalismus jako potlačení rozmanitosti a ponechána jen jednoduchá funkce ?   Těžko se to definuje, je to můj subjektivní pocit, ale ta jednoduchost  slohu, ono racionální využití prostoru, jen žádnou křivku, hezky to "nalajnovat" , oprostit se od složitosti a naopak vyzdvihnout jednoduchý  "Řád" , který má prostupuvat  celou společností, zjednodušení všeho, ona racionalita, která má vést k nějakému novému ideálu. Kam to vedlo víme.Je paradox, že minimalismus ve tvaru,  měl vést k  nějakému "osvobození "  a nastolit  jakési estetické  uvolnění  pro rozvoj v jiných oblastech , což se také dělo, ve výtvarném umění, v hudbě a literatuře. Ale účinek se nějak míjel s cílem. Jak ukázala budoucnost.  Možná že funkcionalismus vyjadřoval, nebo měl vést  k protestantskému ideálu života, skromnost , odříkání a nerozptylování se , je to vidět  v náboženském životě té doby,  na odklonu od  "Říma" a příklonu společnosti po I.WW k protestantismu. Zejména u nás, milion věřících "odchází od Říma" až si z toho dělá Durych legraci.V tom nadšení ze vzniku samostatného státu, prostupuje společností  heslo " Svaly tuž, vlasti služ. ". Do toho hesla mě zapadá přesně funkcionalismus, potlačení rozmanitosti , jako by podřízenost něčemu vyššímu a při tom  tam někde v krátké budoucnosti číhá kolektivismus, tak  "krásně" ztvárněný Koldomem. Třeba si to vysvětluji špatně , ale ten můj pocit je nějak neodbytný, žádný sloh ve mne nevyvolává takovéto negativní pocity, jako funkcionalismus.  Ten si spojuji,  jako jednoho ze  "spolutvůrců"  doby, která později nastala a vyústila u nás v absurdní abstraktní režim , také v podstatě jednoduchý a samá "přímka" ,  jehož následky pociťujeme dodnes. 

lucinapes 27.10.2009 12:15

Re: Pane Lukeši, omouvám se Vám, že Vás obtěžuji svým pocitem,

jak je to všechno subjektivní! Pro mě, která jsem prakticky celý život prožila v socialistickém pa-ráji, naopak funkcionalismus ztělesňoval vysněnou Ameriku a její mrakodrapy, a (nejspíš proto, že na mojí Letné byly funkcionalistické domy poslední postavené, tedy čisté, bílé, neopadané, zánovní) solidní čistotu první republiky. Rozhodně asociovaly přepych a jakési "lepší" obyvatele, na rozdíl od paneláků stojících v bahně a plných jakýchsi neurčitých protekčních přistěhovalců do Prahy - teprve později mohli i Pražani řešit svoji bezútěšnou třígenerační bytovou situaci svépomocnou družstevní výstavbou.

R.J. 27.10.2009 13:43

Re: Pane Lukeši, omouvám se Vám, že Vás obtěžuji svým pocitem,

No, je to i o měřítku, přece jen mrakodrap je jiná káva, nehledě na to, že spousta jich měla docela zdobnou fasádu. Zejména ty z doby funkcionalismu u nás a chvilku potom.  Víte lucinopse, srandovní nick a oslovení, já mám třeba ještě docela odpor k Dejvicím, kolem "kulaťáku", od malička , když mě tam vodila babička na Matějskou. Později jsem si uvědomil, že to je lidma tam bydlícími, kdo tam bydlel v padesátých letech je jasné. Dva roky jsem se tam denně v roce 72-74 ochomítal, a moje averze vzrůstala,  vždy jsem koukal vypadnout od "kulaťáku" co nejdál. Pokud to šlo. Já vím,personifikuji si i architekturu, ale nemohu si pomoci. Myslím, že lidé ji užívající, ji mění k "obrazu svému" a devalvují jí. Když se přidržíme posledních padesáti let.    

ZL 27.10.2009 14:24

Re: Pane Lukeši, omouvám se Vám, že Vás obtěžuji svým pocitem,

Ovšem, funkcionalismus měl nepřátele už v době vzniku, kromě toho paralelně běžel třeba tzv. moderní klasicismus (který se v Plečnikově podání zase nelíbí jinému diskutujícímu:-), ale také pozdní historismus, už koncem 20. let se stala odnoží funkcionalismu organická architektura, kde se právě ty různé zakřivené plochy objevují. Byl to prostě jeden z alternativních směrů, který se pak vyčerpal ve 30. letech a který byl v letech 50. tvrdě stalinisty napadán, stejně, jako abstraktní umění. nespojujte ale F. jen s levičáky a s pokusy o standardizaci, bylo to trochu složitější.

R.J. 27.10.2009 14:58

Re: Pane Lukeši, omouvám se Vám, že Vás obtěžuji svým pocitem,

Díky za odpověď pane Lukeši. Máte pravdu ,byla to doba složitější, nakonec před válkou dochází k rozdělení levičáků, v padesátých letech je to dokonáno, před tím jiný socialista tahá z kapsy revolver, když slyší slovo kultura.  V těchto případech posloužilo dílo  jen jako zdroj další nenávisti . Ale to jsem nemyslel. Jenom se ptám, zda funkcionalismus nebyl v architektuře částečně duchovním vyjádřením oněch iluzí o jednotě . Jak se mě to pocitově jeví.  

ZL 27.10.2009 21:50

Re: Pane Lukeši, omouvám se Vám, že Vás obtěžuji svým pocitem,

Máte pravdu, funkcionalisté měli skutečně v programu vytvořit  směr, který nezná hranic. Leč dnes se pořádají konference na téma regionalita ve funkcionalismu, takže se to zas tak moc nepovedlo. Prostě od teorie (někdy) dogmatiků, jako byl třeba Teige, k praxi bývá někdy daleko...

mirek 27.10.2009 8:44

vysílačka českého rozhlasu

chodil jsem do základky v Kladské ul. č.1 v letech 1950-57 a měl jsem mimo jiné spolužáka Jiřího Slonka - bydleli v bytovce Husova sboru ( emigrovali po 68 ) a ten ve škole vyprávěl, že jeho táta stejného jména obsluhoval v květnu 45 právě tuhle vysílačku - víc o tom nevím - hezký den