1.10.2023 | Svátek má Igor


TUGENDHAT: Ještě ke sporu Doležal vs. Zlatuška

5.3.2007

Vracím se stručně ke korespondenci mezi politologem Bohumilem Doležalem a senátorem Zlatuškou na téma vily Tugendhat a jejího navrácení rodině městem Brnem (viz zde).

Tugendhat-sochaOdpůrci navrácení včetně Zlatušky teď argumentují mj. tím, že rodina prodala Lehmbruckovu sochu, která kdysi ve vile stála a byla nedávno vrácena Tugendhatům Moravskou galerií. Ve vile je však – jak je vidět na fotce, kterou jsem pořídil loni v červnu - bronzový odlitek plastiky. Jako syn sochařů vím, že z originálu je možno pořídit pět odlitků, které jsou rovněž považovány za originály (musí být očíslovány). Kromě toho originál byl údajně v sádře, takže by stejně nemohl být ve vile nikdy umístěn, neboť riziko poškození je samozřejmě enormní.

Takže nevím, o čem je řeč – ve vile socha je a jistě bude i nadále. Původní plastiku i její odlitky v omezeném množství může rodina klidně prodat. Vila by jí pak měla být vrácena prostě proto, že vlastník ji nedokázal za 17 let po převratu opravit, ač to neustále sliboval (proto o ni Tugendhatovi logicky nežádali – teď už prostě ztratili trpělivost). Po pokaženém výběrovém řízení by navíc problém pokračoval nadále.

Stav domu je nedůstojný a výmluvy typu prodej sochy (na jejíž zapsání mezi movité památky mělo mimochodem Brno neuvěřitelných 61 let času, a přesto tak neučinilo!) na tom nic nezmění.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998