28.11.2023 | Svátek má René


ARCHITEKTURA: Znovu test, prapor nad Klárovem a panáci

13.6.2006

Minule jsem tu dával hádat, co je na obrázcích, někdo poznal správně synagogu v Čáslavi. Zkuste ještě tipnout, co je na dalších snímcích.

Klárov 01Dnes jen připomenu, že v Praze máme další pomník. Stojí na Klárově a je věnován památce odboje proti nacismu. Na pomník byla kdysi vypsána soutěž, nikdo nevyhrál, tak následovala další, vyzvaná. Tu, jak známo vyhrál David Černý, ovšem rozhněval si zadavatele různými výroky, a tak dostal nakonec zakázku druhý v pořadí. A tím byl známý výtvarník Vladimír Preclík (v Praze má mimochodem ještě plastiku Charlese Chaplina na barrandovském sídlišti). Preclík zopakoval starší nápad, s nímž kdysi vyhrál soutěž na památník amerických vojáků v Plzni - to byla bronzová americká vlajka. Plzeňanům se to tehdy zdálo příliš odvázané a místo toho udělali zcela konvenčně pojatý pomník.

Na Klárově tedy stojí kamenný podstavec ve tvaru kužele, navržený brněnským Klárov 02architektem prof. Ivanem Rullerem, a z něho trčí potrhaná československá vlajka z bronzu s barevnou patinou. Nejjižnější část parčíku byla taky slušně upravena a objevily se tam nové lavičky (viz obrázek). Zbytek Klárova působí dále nevábně a rozpačitě - zřejmě se tam budou stavět léta slibované podzemní garáže.

Zajímavé - to, co před nějakými deseti lety působilo v Plzni téměř jako avantgarda, působí dnes v Praze celkem konvenčně. Ale na druhé straně takový památník asi nikoho moc nenadchne, ale ani nenaštve. Jsem zvědav na vaše postřehy.

Klárov 06Víc mne zaujali pajduláci na betonové stěně pod Chotkovou silnicí. Tady sprejeři po léta vesele sprejovali a jejich výkony nebyly nic moc. Bylo jasné, že po opravě konstrukce začnou svou práci znovu a tak asi někoho napadlo, že je moudřejší rovnou pozvat ty nápaditější (možná studenty výtvarných škol - nevím) a zadat jim téma - lidská figura. Výsledek působí docela zábavně - viz obrázky. Otázka zní, jak dlouho to tam vydrží a kdy to nějací blbečkové pokryjí svými klikyháky.

Proti sprejerům mám jednu radu, kterou jsme si úspěšně vyzkoušeli na omítaných zdech hned naproti - na svahu pod Richterovou vilou. Poradil jsem nešťastným zahradníkům, ať udělají na zeď treláž, kterou nechají porůst popínavou zelení. A je pokoj.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998