25.4.2024 | Svátek má Marek


ARCHITEKTURA: Znovu Holandsko a PV

16.5.2006

Před nedávnem jsem tu dvakrát psal o holandské architektuře: představil jsem unikátní tvorbu De Klerkovu v Amsterodamu (zde) a pak vilu majitele továrny na čokoládu v Rotterdamu (tady). Dnes se do země tulipánů ještě vrátím a připomenu pár dalších kultovních staveb moderní světové architektury.

Holandsko 2Jednou z nich je kavárna De Unie v Rotterdamu od J. J. P. Ouda z let 1924-25. Oud patřil k představitelům holandské meziválečné avantgardy, přednášel také v letech 1925-6 v Praze a Brně. Uliční průčelí kavárny je vlastně barevnou kompozicí ve stylu neoplasticistů ze skupiny De Stijl, k nimž patřili malíři Piet Mondrian a Theo van Doesburg. Známá umělecká kavárna byla ovšem vybombardována během války. Dnes můžeme tedy vidět jen její repliku, postavenou v polovině 80. let. Stojí dokonce trochu jinde, než původní objekt. To ale nevadí, a mimochodem, večeří se tam výborně.

Další legendární stavbou z této doby je tzv. Open Air School arch. Johannese Duikera a Bernarda Bijvoeta z let 1927-30 v Amsterodamu - tedy škola, která umožňovala za pěkného počasí alternativní výuku na prostorných terasách, které přiléhaly ke každé třídě. Tento hezký ale nákladný pokus našel odezvu i u nás, byť realizovanou jen z části. Šlo o Francouzské školy arch. Jana Gillara v pražských Dejvicích. Zúčastníte-li se sobotní Psí vycházky, uvidíte ji na vlastní oči. Holandská škola dodnes slouží dobře svému účelu. Kolem ní je velké nádvoří, kde děti dovádějí o přestávkách. Od komunikace je pak oddělena vstupním pavilonem, takže jsou tu děti v bezpečí.

Třetí stavba se nachází pro změnu v Utrechtu. Známe ji ze všech encyklopedií moderní architektury, ale nalézt ji není snadné, protože se ukrývá na předměstí u náspu se silnicí a ukončuje řadu dělnických domků. Je to dům architekta a výtvarníka skupiny De Stijl Gerrita Rietvelda z roku 1924 pro Schröderovu rodinu. Drobný objekt je opět kompozicí geometrických prvků různých barev (jde samozřejmě o základní barvy - modrá, žlutá, červená, doplněné o bílou a černou, jak je známe z Mondrianových obrazů) a tvarů, uvnitř není klasická dispozice, ale kontinuální flexibilní prostor. Objekt je po smrti paní Schröder součástí utrechtského muzea a je možné si ho prohlédnout i uvnitř. 

Na závěr pozvání na výše avizovanou Psí vycházku (uskuteční se, pokud nebude pršet). V sobotu v 10 hodin se sejdeme na Kulaťáku (Vítězné náměstí) v Dejvicích v Praze 6 v segmentu mezi ulicemi Evropskou a Jugoslávských partyzánů. Je to u výstupu z metra "A" Dejvická. Prohlédneme si zajímavé stavby, včetně výše zmíněných škol a vyšlápneme si nahoru na Hanspaulku k jedné krásné vile. Vaši psí mazlíčci jsou samozřejmě jako vždy vítáni.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998