8.12.2022 | Svátek má Květoslava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdražilová 10.12.2009 0:37

návštěva M"ullerovy vily, nezapomenutelný zážitek

Jsem potěšena tematem Mullerovy vily v Praze, kterou jsem osobně navštivila s doprovodem  paní, která mě seznámila s historií této vily, s její obnovou a která byla spoluúčastnicí s dcerou rod.Mullerovy ppři obnově interiéru po roce 1989, kdy se mohla po letech mohla vrátit z emigrace. Doporučuji každému, kdo bude mít možnost navštívit a shlédnout interierový unikát, praktické využití vnitřních prostorů,nebude litovat.Měla jsem štěstí, že jsem se dověděla vše o restaurování domu a také historii rodiny.

lucinapes 2.12.2009 11:41

u Loose

mě fascinuje  to měnění úrovní podle účelu prostor -  za sociku se tak měnila výška místností ve starších patricijských domech svépomocí - kdesi na Starém Městě jse, kdysi zažila prostornou ložnici nad knihovnou, do které se lezlo po knižních regálech (do té ložnice), v té době si vícegenerační bydlení vyžadovalo fantastické nároky na fantasii a um obyvatel, když se měli poskládat a nepřekážet si. Dnes v těch bytech žijí většinou staří lidé sami a těžce nesou představu úplné deregulace nájemného.

aida 1.12.2009 20:39

Zcela Ot pro pana Lukeše, jestli ještě nahlédne

V minulých letech jste nám doporučoval různé knížky pod stromeček, vždy jsem s nimi uspěla, co kromě tohoto Loose doporučujete letos? Moc prosím o odpověď, zrovna začínám kupovat dárky.

P.S. Původně jsem z Brna-Lesné, jedna z okolních ulic se jmenovala Loosova. ;-)

M.Rund 1.12.2009 20:25

Díky za článek

jen doplnění- od 16.12. je v Plzeňském muzeu výstava "slavné vily Plzeňského kraje" + stejnojmenná kniha, kde jsou prezentovány i "Loosovské" interiéry v Plzni.!! 

šakal 1.12.2009 17:35

...No,...

...on pan doktor Müller neměl v domě jenom samotné schody. On si tam nechal postavit i výtah. přeci jenom - čtyřpatrová vila je čtyřpatrová vila. Akorát Loos věren své zásadě nedbat příliš na stavební a technické detaily svých plánů ten výtah navrhnul tak nešikovně, že dveře šachty nejdou zevnitř kabiny otevřít. Pro ten účel byl v kabině zvonek, kterým se přivolal někdo ze služebnictva, aby "panstvo" z výtahu vysvobodil. Když se ve výtahu zabouchnete a nikdo není doma, máte smůlu ;-P

krmič 1.12.2009 12:35

"že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

To si děláte srandu? Dům, kde jsou samé schody, to je pohodlí? Beru, že je to krásné, nebo že je to architektův kapric, aby se zviditelnil, i to, že si to majitel možná tak přál. Ale s pohodlím to nemá nic společného. Dovedete si představit, že by se obyvatel octnul po úrazu na vozíčku? Stačila by možná jen zlomená noha anebo přirozené potíže vysokého věku.

(Ne že bych zatím schody nezvládal, ale opak dovedu pochopit. V paneláku, kde bydlím, není třeba překonávat ani jediný schůdek. Pokud není porouchaný výtah, samozřejmě.)

MB. 1.12.2009 15:23

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

Byl jsem tam - a skvele! Pohodlne, s tim schody nemaji co delat

Jakub S. 1.12.2009 15:45

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

Jenže to nebylo na vozíčku, že? Ono na tohle ti slavní funkcionalisti v t é  é ř e  m l á d í (nejenom ve Stalinstánu) tehdy vůbec nemysleli...

Praktik 1.12.2009 16:24

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

Co pořád máte s tím  vozíčkem? Argumentuje snad někdo, že pro horolezce jsou naprosto nevhodné bezbarierové byty?

A teď prakticky: pokud má někdo na takový dům, není pro něho problém si na stáří nechat postavit zase něco jiného.

Mám neodbytný dojem, že jste zaslepeni závistí vůči těm, kteří nejen něco dokázali (získali poctivě majetek), ale kteří měli navíc tu drzost po sobě zanechat odkaz pro další generace.

krmič 1.12.2009 16:54

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

Co blbnete se závistí? Podle mně prostě schody nejsou pohodlné. Když chcete mít nepohodlný dům, tak si ho mějte. Proč by měl být dům pohodlný? Nemusí. Ale netvrďte že je pohodlný.

Taky mě hned napadlo, že pan Müller si nechal na stáří postavit něco jiného nebo že těch baráků měl víc. :-)

MB. 2.12.2009 0:42

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

Chapu. Podle vaseho popisu je nejpohodlnejsi panelak. Vsechno v byte je v jedne rovine.

lucinapes 2.12.2009 11:31

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

připoměl jste mi, že Rakoncaj kdysi řekl, že nejlepší bydlení je panelák -má výtah a teplou vodu.

ZL 1.12.2009 16:13

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

Pozor, v Mullerce je pohodlný osobní výtah.

krmič 1.12.2009 16:56

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

Zastavuje v jedenácti úrovních?

lucinapes 2.12.2009 11:31

Re: "že ho zajímá především pohodlí obyvatel"

ne, jen v těch, kterými vede.

? 1.12.2009 11:11

Možná srandovní prkotina, ale přece jen -

Loos nebyl český, ale brněnský rodák. Nebýt této okolnosti, asi by se nedal na studia do Vídně, kam měli Moravané přirozený spád. Podařilo se mu tak mj. vymknout domácí provincionalitě. S níž mají v Čechách architekti dodnes potíže, jak jsme viděli na Kaplickém...

? 1.12.2009 11:20

A omlouvám se autorovi, má to v článku správně, jen nadpis je zavádějící

"Nad novou publikací o tvorbě českého rodáka a fenomenálního světového architekta"

Zda byl A.Loos vůbec Čechem je sporné, ale budiž. Ostatně jeho rodný dům je poněkud okázale ponurá měšťanská stavba tak z 2. poloviny 19. stol. Loosovo dílo k ní stojí v přímé opozici, jako ta vídeňská Reifessenka.

Jakub S. 1.12.2009 11:39

Re: A omlouvám se autorovi, má to v článku správně, jen nadpis je zavádějící

Tak definitivně, proboha - : byl to  m o r a v s k ý  N ě m e c .  Pokud jde o rodáctví (budiž...), byl pochopitelně moravským rodákem. A pro Otazník: to není sporné, je to jednoznačné - Čechem nebyl vůbec,v žádném smyslu. Pane Lukeši... tohle mne na vás strašně mrzí. Jako kunsthistorika, jako Brňáka... a jako překladatele!

? 1.12.2009 12:06

Re: A omlouvám se autorovi, má to v článku správně, jen nadpis je zavádějící

No, být moravským Němcem neznamená ještě být vyloučen ze seznamu občanů zemí Koruny české, k níž Morava prostě patří, jak asi víme oba. Tedy v tom směru nelze vznášet zcela kategorické námitky. Loos tak unikl národoveckým povinnostem a mohl se proto plně věnovat kosmopolitním trendům architektonické moderny. :-)

idol 1.12.2009 11:38

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen -

"...... nebyl český, ale brněnský rodák" .... a co jako? Nevíš, že ti, co jsou zrození tam, kde říkají Brnu "metropole", jsou pouze ...... "češi na Moravě zrození" /x/?

x) ... definice podle F. Palackého

? 1.12.2009 12:09

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen -

Když už, tak Češi rodu moravského, chcete-li to přesně. Ale moravští rodáci měli, ať se to v Čechách líbí nebo ne, přirozené kulturní a hospodářské centrum nikoli v Praze, ale právě v té Vídni. Což je mj. případ i toho Loose, Masaryka a mnoha dalších...:-)

vnn 1.12.2009 15:26

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen - tak jděte do Vídně.

Tak jděte do Vídně Brňáci všichni nacionalisti. Akortát, že Vídeňáci další lonťáky moc nevítají.

Loos byl Němec - no a co? Kafka taky - no a co?

? 1.12.2009 15:32

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen - tak jděte do Vídně.

Ale co se vztekáte, človíčku? Já za to přece nemůžu, že z Moravy se do světa chodilo přes Vídeň a ne přes Prahu. Janáček by mohl vyprávět...:-)

Jakub S. 1.12.2009 15:46

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen - tak jděte do Vídně.

Nic. Rozčilujete se, srandovně, vy. My ne... mmch lonťák je něco jiného, kemo. Byď zdravé.

vnn 1.12.2009 16:39

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen - tak jděte do Vídně.Revisited

Lonťák je pro obyvatele brněnského katastru ten kdo žije vně tohoto katastru. To jde až tak daleko pokud kruhy na vodě nenarazí na skutečnou metropoli. Z logiky pohledu by v jejím gravitačním poli měli i prňáci být již ne kofry, machry ,ale lonťáci. Není tomu ale tak. V Praze nikdo nezaregistruje vůbec odkud kdo je. Ve Vídni zase měli skoro až do teď všechny z bývalé monarchie za méněcenné. Tedy ani ne za lonťáky.  Pro Vídeňáky je lonťák obyvatel Dolních Rakous mimo Vídeň. Takže vlastně sorry.

vnn 1.12.2009 17:31

Re: Možná srandovní - tak Vídně.Revisited II. Srandovní je tato debata

Srandovní je určitě tato "odborná" debata v dnešní době vůbec. Vídeň už není ta metropole s dominancí jakou měla. Praha je originálním hlavním městem Českého království. Brno je druhým konsekutivním hlavním městem markrabství moravského. A všichni jsme v EÚ. V tom EÚ je důležité , aby se "národ český v Čechách a v Moravě" nerozplynul v jakési rybí polévce  EÚ, když už jsou národní akvária omezována. Soustřeďme se na podstatné. Brňáctví - lont -cajzlové jsou termíny, které patří do 20. století.  Jen relikt. Dnes jen zbytečný luxus. Jsou jiné priority.Času a síly není na plýtvání.

Když mluví Moravané čistou moravskou češtinou, jsou spisovnější a čistší než Pražáci. Hantec je zase  humoristická hříčka pokud se nechce tvářit jako náboženství a pokud máme smysl pro humor. Ten je třeba pěstovat , v tom je síla.

Škoda, že zatím nedokážeme myslet jako čtyřjazyční, ale jednonárodní Švýcaři. To byli a  jsou frajeři.

ZL 1.12.2009 16:14

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen -

Nikde jsem nenapsal, že Loos byl český rodák. To si do podtitulku přidaly Lidové noviny. Já píšu o brněnském rodáku a po roce 1918 držiteli československého občanství.

? 1.12.2009 17:35

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen -

Já se omlouvám, pane ZL. Netušil jsem, že to vzbudí takovou debatu.

Mimochodem, fascinovalo mne, jak se Loos dovedl přizpůsobit i vkusu stavebníka a okolí - to při vzpomínce na Tzarův dům v Paříži.

A je dobře, že se o něm mluví a píší knihy. Osobně rád Vaše články čtu a taky jsem dodatečně zjistil, že to v textu máte správně - viz výše.:-)

ZL 1.12.2009 16:16

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen -

Nikde jsem nenapsdal, že Loos byl český rodák, to si do podtitulku přidaly Lidové noviny. Píšu, že byl brněnským rodákem a po roce 1918 držitelem československého občanství.

lucinapes 2.12.2009 11:43

Re: Možná srandovní prkotina, ale přece jen -

Taky by býval po válce odsunut - po zásluze?!?