23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ARCHITEKTURA: Vzpomínka na Jana Rosůlka a PV

25.8.2009

Navštívili mne badatelé ze Španělska a chtěli informace o architektu Janu Rosůlkovi, neboť si pro výstavu nejkrásnějších nemocničních staveb ve Rosůlek - Bulovka 2světě vybrali kdysi hojně publikovaný Kožní pavilon na pražské Bulovce. A o jeho autorovi na netu samozřejmě prakticky nic. Rosůlek měl vždy smůlu – vlastně o něm léta nikdo nevěděl – a proč, to se dozvíte za chvíli. Ten pavilon je skutečně excelentní funkcionalistická stavba s originálním půdorysem a motivem křídla, které vystupuje z hlavního kubusu, jenž má tzv. pilovitý půdorys, jak je patrné na obrázku. Podobný motiv není v naší architektuře příliš častý – najdete ho třeba na Liskově činžáku v Ondříčkově ulici na Vinohradech, a ještě na několika pražských domech v Ostrovní, Francouzské a Myslíkově ulici.

Moderní projekt, vzdušné interiéry, hojné užití skla, sklobetonu… Ve srovnání s Rosůlkovým dermato-venerologickým pavilonem jsou další pavilony Bulovky slabé. Pavilon měl také – v době tzv. bílého funkcionalismu v polovině 30. let – nezvykle barevná průčelí.

Rosůlek (nar. 1900) vystudoval pražskou techniku, pak byl dokonce členem legendární skupiny Devětsil. Pracoval v pražském Stavebním úřadě v odboru, kde se projektovaly zejména tzv. obecní domy Obce pražské. Rosůlek se svým přítelem Eugenem Linhartem jich navrhli několik, samozřejmě tehdy – ve druhé polovině 20. let - již byli ovlivněni Bauhausem a Le Corbusierem (najdete je v ulicích Radhošťské, Žateckých, Zikově, Radlické…).

V ulici Na Viničních horách (kde jsme byli před časem na Psí vycházce) si pak Linhart, Rosůlek a jejich kolega Vladimír František Hofmann postavili vilky. Ta Rosůlkova byla ale později romanticky upravena arch. Grégrem.

Po roce 1945 se Jan Rosůlek rozvedl, vstoupil do semináře a vystudoval bohosloví. Léta pak působil jako farář v kostelíku sv. Michala v pražském Podolí. Já ho dvakrát navštívil v jeho bytě v Chocholově kubistickém domě na Rašínově nábřeží. Byla to zajímavá setkání s téměř devadesátiletým pánem a jeho o rok mladší sestrou – známou herečkou Marií Rosůlkovou.

Pan architekt zemřel v roce 1990. A my se - pokud budete mít tuto sobotu v 10 hodin čas a nebude pršet – sejdeme právě tady – u Vyšehradského tunelu, abychom si konečně ty kubistické domy – a další klenoty během Psí vycházky prohlédli. (Minulá PV na Rokosku viz zde).

Rosůlek - Bulovka 1

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998