9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

ARCHITEKTURA: Vratislavice a Jablonec

Z Liberce jsme zamířili stylově tramvají číslo 11 směr Jablonec nad Nisou, ale vystoupili jsme ve Vratislavicích (dříve Mattersdorfu) hned za Libercem. Tady jsme si šli prohlédnout nové muzeum zdejšího rodáka a geniálního automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Pavel 16.7.2013 8:09

Vratislavice

se jmenovaly Maffersdorf, ne Mattersdorf. Docela mne mrzí, že po Josefu Zaschem není pojmenováno náměstí před kostelem Povýšení sv. Kříže, to dnes nese jméno Boženy Němcové, která už v Jablonci ulici má. J. Zasche by si to zasloužil.

Mimochodem, k pojmenování ulic v Jablonci – když v r. 1945 došlo k přejmenování ulic, aspoň se držel "systém", takže ulice pojmenované po německých osobnostech dostaly nová jména po osobnostech českých. Např. hudebníci: Mozartova je nyní Smetanova, vědci (Humboldtova - Jungmannova), malíři (Wanderova - Alešova), teologové (Döllingerova - Husova), etc. Tedy ono náměstí před kostelem Povýšení sv. Kříže se před Boženou Němcovou jmenovalo Josef Scheibler Platz. Scheibler sice nebyl spisovatel, ale mecenáš, který zakoupil pozemek pro budoucí kostel, takže jeho jméno si náměstí jistě zasloužilo.