2.6.2023 | Svátek má Jarmil


ARCHITEKTURA: Vily, styly a jiné

19.1.2010

Po čase přináším přehled přednášek. V kubistické kavárně Grand café Orient v domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu v Praze bude tentoŽák - Hein čtvrtek, tedy 21. ledna, repríza mé prosincové přednášky o zajímavých pražských vilách (viz též www.grandcafeorient.cz). Na všechny zájemce se tehdy nedostalo, takže teď bude znovu příležitost se s těmito stavbami různých osudů blíže seznámit. Začátek je v 19 hodin a lístky je možno si předem v kavárně zakoupit.

Od února také pokračuje cyklus měsíčních přednášek v břevnovském Kaštanu, což je zařízení Unijazzu na Bělohorské ulici č. 150 (tramvajová zastávka U Kaštanu, linky 215, 22, 25). Ty bývají zpravidla každé první úterý v měsíci (výjimkou je hned ten únor, kdy půjde o druhé úterý) vždy od 18:30 hodin. Vstupenky je možno si objednat prostřednictvím internetu na stránkách www.kastan.cz. Po představení zajímavých staveb pražských čtvrtí a asi tříletého cyklu o osobnostech, které působily na naší architektonické scéně od druhé poloviny XIX. století, tentokrát k dalšímu tématu. Tím budou architektonické styly, kterých se u nás za posledních cca 150 let vystřídalo docela dost. Takže 9. února to bude historismus ve všech svých podobách, 2. března malebná secese, 6. dubna poněkud přísná, leč elegantní moderna, 4. května výstřední kubismus a konečně 1. června barvami hýřící dekorativismus. Další styly si pak představíme na podzim.

A ještě jedna mimopražská akce: 18. února budu mít besedu o moderní architektuře ve Fryčově antikvariátu a knihkupectví v Liberci (Pražská ulice 14), a to od 19 hodin.

Bílek - vila

Plíživě se blíží jaro a s ním i obligátní Psí vycházky, o nichž budu včas v této rubrice informovat. Obrázky ve fotogalerii připomínají první zmíněné téma: pražské vily.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998