20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

ARCHITEKTURA: Švehlova kolej v Praze

Před devadesáti lety byla v Praze na Žižkově – svérázné čtvrti, připojené o dva roky dříve k československé metropoli – dokončena zajímavá budova. Stojí na rohu dnešní Slavíkovy a Křížkovského ulice a byla určena studentům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Křepelka 9.9.2014 21:59

Vladimíra Lista spojovat s tituem profesor.

Pane Lukeši, jako vždy výborné, Vaše příspěvky nikdy nevynechám.

Pouze si dovolím doplnit, že mám výhrady už k samotné pamětní desce iniciátorů pražského metra a to, že Vladimír List je tam uveden prostě s titulem Ing. Ale takto byl titulován pouze do roku 1911, kdy se tento Pražák křtěný Vltavou stal profesorem české techniky v Brně, se kterým spojil celý zbytek svého dlouhého a nadmíru plodného života (1877 – 1971). Profesor List se nesmazatelně zapsal do historie hned v šesti oblastech: konstrukční elektrotechnika, elektroenergetika, elektrická trakce, teplárenství, technická normalizace jejíž byl v Československu zakladatelem a technická pedagogika. Udělal obrovský dojem na Karla Čapka, jehož postava prof. Lupena z R.U.R. byla inspirována vskutku renesanční osobností prof. Lista. Plným titulem Prof. Ing. Dr. h. c. Vladimír List, DrSc. A to jako absolvent Akademického gymnázia, mezi jehož profesory patřil i Alois Jirásek byl vybaven vysoce kultivovanou češtinou. Když navíc jeho manželka Helena byla rozená Gebaureová, dcera bohemisty a profesora Univerzity Karlovy, známého již z boje o Rukopisy.

P. Sulc 9.9.2014 7:03

Pane Lukesi, vase clanky jsou perfektni, je to neco

co se da stale cist s dobrym pocitem v dusi. Nicmene, neco mi schazi: clanky, obcasne, o tom, co se udelalo v Praze spatne. Mam ted na mysli treba zbourani Kaplirovy i jinych ulic na starem Zizkove a postaveni tech hnusnych krabic, a po pravde , ta vez je take dosti odporna.Mejte se fajn, zdravi at vam slouzi.