Neděle 16. března 2025, svátek má Elena, Herbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Slovenská epopej 3

diskuse (1)
Bystrička 3aneb Z Martina na Štrbské Pleso

Minule jsem tu referoval o naší Psí vyjížďce, ale nyní se opět vracím k reportáži z naší červnové cesty po architektuře na Slovensku s cestovní kanceláří JL Turist (první dva dny viz zde a zde).

Třetí den jsem vyjeli z Martina nejdřív do nedaleké Bystričky, kde si ve 20. letech nechal postavit prezident Masaryk na místě oblíbené chalupy, kam léta jezdil, novou rezidenci. Je to taková velká vila nebo možná spíš malý zámeček, který stojí mezi domky. Projektoval ho pražský stavitel Jan Pacl, který v naší metropoli např. postavil domy se Štursovým a Slavíčkovým atelierem v ulici Na Výšinách v Bubenči za letenskou vodárnou (projekt arch. Jan Mayer 1910) nebo školu na náměstí Svobody v Praze 6 (20. léta). Pacl také spolupracoval s Dušanem Jurkovičem na jeho moravských a slovenských realizacích. V Bystričce to není žádná zvláštní architektura – takový opatrný neoklasicismus. Kdysi jsem tam už byl – zrovna v době rozdělování Česko-Slovenska a tehdy byl dům v dosti špatném stavu, právě tam rušili předtím narychlo zřízenouBystrička 2 expozici TGM. Prý to půjde do privatizace na hotel a nový majitel to přestaví. Proto nás nyní překvapilo, že dům je hezky udržovaný a současný majitel pan Ján Barta nás zavedl do krásného salonu, zařízeného nábytkem z 19. století ve stylu původní rezidence. Jsou tam i dobové fotografie rodiny. Bylo to milé přijetí! Mne samozřejmě už při první návštěvě zajímalo, zda tam není něco od Plečnika – a je! Jsou tam třeba jeho slavné „šakalí“ kliky, které známe z Býčího schodiště a Lví síně na Pražském hradě. A taky garnýž a možná i oplocení, které připomíná obdobný prvek z Lán. Slovinský architekt zřejmě dostal za úkol interiér a zahradu nějak doplnit, ale žádné plány se k tomu nedochovaly. Hezké jsou i dvě dřevěné stavby v lidovém stylu v zahradě. Že by Jurkovič? (O této části Slovenské epopeje psala rovněž Marcela Matějková v článku Bystrička a TGM - poznámka redakce.)

Další putování nás zavedlo do Ružomberoku. Centrum je dost rozbité, ale na kopci je dosti architektonicky odvážná stavba Galerie Ľudovíta Fully od Martina Kusého z 60. let s výrazně vykonzolovaným patrem. Byl to u nás v Československu první případ, kdy ještě za života postavili nějakému umělci galerii, v níž měl současně byt a atelier (zařízeno v postbruselském stylu). Fulla bylFulla-galerie velmi nadaný malíř, dost ovlivněný Chagallem, Kleem i lidovým uměním. Uměl to dost dobře prodat i komoušům, dokonce si mohl občas střihnout i nějakou tu „lidovou madonu“. Kusý dělal i jeho hrobku na hřbitově – ta se ale moc nepovedla, neb působí velmi těžkopádně. V Ružomberoku jsme viděli i pěknou funkcionalistickou školu Kotěrova žáka a profesora VŠUP Adolfa Benše (v Praze palác EP v Holešovicích a /staré/ ruzyňské letiště) s nádherným schodištěm, hodným Le Corbusiera.

Další cesta nás vedla k Vysokým Tatrám. Na jejich úpatí je areál dětské zotavovny Lučebná, v níž je hezký funkcionalistický pavilon Janákova absolventa Františka Faulhammera. Vedle pak stojí obec Batizovce, jejíž historický název se zalíbil Baťovi – ani nemusel nic po sobě přejmenovávat a založil tu továrnu (jméno této části obce změnili až bolševici na Svit). Stojí tu typická kolonie baťovských dělnických domků, z velké části ovšem přestavěných. Lépe řečeno, je těžké najít intaktní domek, podobně jako ve Zlíně. A samozřejmě typické továrny z betonového skeletu s válcovými sloupy v modulu 6,15 x 6, 15 m. Podíleli se na tom František Lydie Gahura, Jiří Voženílek a další, stavěno na konci 30. let, včetně krásného nádraží. Další Baťovo městečko Baťovany (Partyzánske) ještě navštívíme.

Konečně jsme vyjeli nahoru do Tater a první zastávkou byly Vyšné Hágy se známým sanatoriem TBC od Františka Alberta Libry a Jiřího Kana – vítězůHágy 1 velké soutěže (v Praze projektovali např. továrny v Hlubočepích, Vysočanech, řadu činžáků a vil. Dále krásné spořitelny v Rakovníku, Lounech, Rokycanech, Chrudimi. Poelzigův žák Kan zahynul v koncentráku). Obrovitá stavba se před námi zjevila jako přízrak. Snad nikdy jsem neviděl v Evropě tak velkou budovu. Vůbec se nevešla na záběr a tak přikládám složené panoramatické foto paní Marcely Bendákové. To monstrum se zdálo zcela opuštěné, ale když jsme ho obešli, bylo vidět, že funguje, dokonce se průběžně rekonstruuje. Fascinující je, že celá stavba je obložena béžovými obkládačkami RAKO.

Silnička na Štrbské Pleso byla po sesuvech neprůjezdná, tak jsme tento úsek museli objet. Tatry působí dost depresivně po obrovských polomech a následujícím požáru. Stavby, které nebylo od Popradu mezi stromy prakticky vidět, jsou dnes mezi nízkým porostem dokonale čitelné. Nicméně padlé kmeny byly důsledně odstraněny a nový les rychle roste - snad bude odolnější. Naštěstí jak Štrbské Pleso, tak na druhém konci Tatranská Lomnica takto postiženy nebyly. Příště se podíváme na další zajímavé stavby v tatranských letoviscích.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Konzervativní noviny
15. 3. 2025

Demokratický svět jsme si svázali, ale na predátory to nemělo žádný dopad.

Jan Kovanic
15. 3. 2025

Psalo se mi to těžko, u takovýchto textů trpím jako Kassandra.

Hyena Neff
15. 3. 2025

Víkend byl tak jarní, že se před tím nedaly zavírat oči.

Karel Wágner
15. 3. 2025

Trump překotným tempem snižuje finanční podporu vědy na federální úrovni.

Aston Ondřej Neff
13. 3. 2025

Doba nazrává ke zlomové situaci, kdy bude nutné uvažovat o roli hajzlů.

Aston Ondřej Neff
14. 3. 2025

Rychlé ukončení bojů na Ukrajině se nedalo a nedá čekat.

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Alexander Tomský
13. 3. 2025

Pro Evropany je Trumpova politika zlá, přestože je v zájmu Ameriky.

Chechtavej tygr
15. 3. 2025

Letí v letadle Trump, Putin, Babiš a potulný vandrák.

Lidovky.cz, ČTK
16. 3. 2025

Jemenská šíitská povstalecká skupina Húsíů tvrdí, že v reakci na americké údery na své pozice...

Tomáš Šťástka
16. 3. 2025

Herci Denisa Barešová a Mark Kristián Hochman podali podle divadelních kritiků nejlepší výkony v...

Martin Korbáš
16. 3. 2025

Sedmnáct zákroků českého gólmana Petra Mrázka dalo základ k výhře Detroitu 3:0 nad Vegas v úvodním...

Lidovky.cz, ČTK
16. 3. 2025

Po více než měsíci zveřejnil Vatikán fotografii papeže z římské nemocnice, kde se léčí od poloviny...

Lidovky.cz, ČTK
16. 3. 2025

Na Medvědíně u Špindlerova Mlýna v neděli zemřel lyžař. Na sjezdovce narazil do pevné překážky,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz