22.9.2023 | Svátek má Darina


ARCHITEKTURA: Rodinný dům rostoucí ze země

27.11.2007

Dnes opět jeden pohled na současnou holandskou architekturu (minulý díl viz zde). Wilbrink 4

Vybral jsem si tentokrát rodinný dům Wilbrink, který postavili v letech 1992-4 architekti Ben van Berkel (*1957) a Caroline Bos (*1959) v městě Amersfoort. Nachází se v malebné enklávě rodinných vilek, v zeleni protkané kanály, takže se k nim dá zajíždět i po vodě. Z ulice (jmenuje se shodou okolností po slavném finském architektu Alvaru Aaltovi) stavba prakticky není vidět – jsou tu jen mírně stoupající střechy, kryté štěrkem a mezi nimi zapuštěný vjezd do garáže (s krásným Renaultem Mégane Coupé).

Nic ovšem nebrání, abyste po střeše vlezli nahoru a podívali se do malého patia, odkud je prosklenými stěnami vidět do místností kolem něj. Majitelé jsou milí a rádi si popovídají o nezvyklém bydlení. Focení jim nevadí, naopak ještě nabídnou další zajímavé záběry. Za domem je ještě malá „japonská“ zahrada, dosti asketická, končící huňatým živým plotem. Materiál – cihly, kov, sklo, kámen.

Mám rád domy, které si vystačí jen s přízemím a vnitřní átrium je stavbou obkrouženo ze všech stran. Zabírá to větší plochu pozemku, ale odpadají zato vnitřní schodiště. Tenhle dům působí nenápadně a vlastně do ulice nemá fasádu. Možná inspirace pro naše potenciální stavebníky?

Wilbrink 1

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998