15.7.2020 | Svátek má Jindřich


ARCHITEKTURA: Psí vycházka

24.7.2018

Po Holešovicích a pak Libeňským mostem do Libně

Třetí letošní Psí vycházka se konala v sobotu 21. července od 10 hodin (minulá PV viz zde) za účasti asi 40 vycházníků, vč. jednoho psa. Počasí jako vždy krásné. Z Dělnické ulice jsme se nejdřív vydali ulicí Na Maninách kolem bloku domů družstva Domovina z poloviny 20. let (architekti Karel Roštík a Bohumír Kozák), v němž bývalo kdysi i stejnojmenné kino a funguje dodnes víceúčelový sál. Blok byl za bolševika dokonce národní kulturní památkou, neboť se v něm konal sjezd KSČ v roce 1929, kdy se k moci dostalo stalinské křídlo v čele s Gottwaldem, jak dodnes připomíná pamětní deska.

Kavalír

Kavalír

Bendelmayer

Bendelmayer

V ulici jsou dále malobytové domy Obce pražské od Rudolfa Hraběte. Pak jsme zabočili do ulice U Průhonu a prohlédli si secesní dům Bohuslava Homoláče a v ulici V Háji Bedřicha Bendelmayera s hezkými cihelnými detaily. Naproti pak sgrafitové domy Kotěrova žáka Františka Kavalíra. Dále jsme pak pokračovali ulicí U Průhonu do Jankovcovy, kde je vedle nové zástavby (architekti ADNS, CMC) také pozůstatek holešovického přístavu z roku 1905 od Františka Sandera (nově je tu dokonce i Sanderova ulice), jeho několik cihlově-omítaných a hrázděných objektů je tu dodnes, v jednom z nich příjemný pivovárek a restaurace.

Petříkovi ve fasádě Kova

Petříkovi ve fasádě Kova

Naproti v Janovcově jsou pak artdecový dům manželů Petříkových (roh Přístavní) nebo funkcionalistické činžáky Josefa Martínka (na rohu Dělnické). Konečně vstupujeme na Libeňský most – kdysi nejdelší silniční most přes Vltavu v Praze. Po stranách máme věžové domy arch. Zdeňka Edela (žák Jaroslava Fragnera) – bývalý palác Kovo ze 70. let, a Lighthouse, tedy česky Maják, od izraelského investora z let devadesátých.

Libeňský most

Libeňský most

Libeňský most navrhl Pavel Janák s Ing. Františkem Menclem v roce 1925, dokončen byl k výročí republiky o tři roky později. Styl je konstruktivistický (s kubismem, jak se někdy uvádí, nemá nic společného, ten Janák opustil již v roce 1913). Konstrukce není v dobrém stavu, ale i vzhledem k tomu, že je stále využíván automobily i tramvajemi (ty zde ovšem jezdí krokem), věřím, že se dá opravit, případně nejhorší úseky nahradit.

Marina Libeň - Schindler Seko

Marina Libeň - Schindler Seko

Marina Holešovice

Marina Holešovice

Z mostu jsme pak na holešovické i libeňské straně sledovali novou výstavbu, na níž se podílejí architektonické ateliéry Schindler Seko, Qarta a Ian Brian Architects. Libeňský přístav – značně už zchátralý – je tedy pryč. Nová výstavba je sice kvalitní a vedle kanceláří se v této lokalitě chválabohu staví i byty, ale zdá se na obou březích poněkud přehuštěná, což je škoda. Voda v jednotlivých zálivech má však k modré laguně, jak ji představovaly reklamní letáky, hodně daleko;-)

Psí vycházníci

Psí vycházníci

Foto autor a Marcela Bendáková

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Buďte mezi 40 testerkami, které vyzkouší chléb Quinoa od Penamu!
Buďte mezi 40 testerkami, které vyzkouší chléb Quinoa od Penamu!

Přihlaste se do testování chleba Quinoa, který vás potěší svou vyváženou chutí. Díky té dokonce vyhrál řadu ocenění, jako je Vynikající chléb roku bez hranic 2018, Česká chuťovka roku 2018 i 2019 a Inovativní výrobek roku 2019.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.