19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ARCHITEKTURA: Psí vycházka po Štěpánské ulici

3.9.2013

Ano, Štěpánská ulice na Novém Městě pražském je tak zajímavá, že nám vydala na samostatnou Psí vycházku (ta minulá viz zde). Začali jsme na spodním – východním konci a šli na ten západní, což jest křížení s Ječnou (dál už se to jmenuje Lípová).

Štěpánská

Šupichovy domy

Na začátku jsme vyrazili po levém chodníku, zpět jsme se vraceli po tom protějším. Na nároží s Václavským náměstím jsou pěkné pozdně secesní Šupichovy domy arch. Emila Králíčka a firmy Matěje Blechy inspirované Zacherlovým palácem ve Vídni od Plečnika. Následuje Havlův palác Lucerna – druhá etapa z roku 1919.

Habich

Vacek

Druhý roh zabírá býv. Šekový úřad (dnes Komerční banka) – hezký moderní klasicismus Františka Roitha. Dále jsme viděli Denisův institut ve formách neoklasicismu od zapomenutého Hugo Vraného, velmi necitlivě přestavěný palác Habich, jednu z prvních pražských funkcionalistických staveb Josefa Havlíčka a Jaroslava Polívky, dnes oplácený nevkusným kamenným obkladem, z druhé strany Denise dvojici funkcionalistických činžáků s krásnými vstupy od Rudolfa Novotného. Naproti pak třeba hotel Alcron – kdysi nejpřepychovější pražský hotel, dílo Aloise Krofty (někdo nás upozornil, že jméno hotelu je odvozeno od jména majitele a projektanta, což mne nikdy nenapadlo), který stavěl i vlastnil i hotely Flora, Splendid nebo již zbořený Wilson. Vedle něj krásný funkcionalistický činžák s průčelím z leštěné žuly od Eugena Rosenberga, později působícího v Anglii (fa YRM). Pasáž do domu-dvojčete v ul. Ve Smečkách s mnoha parádními detaily je bohužel v bídném stavu (viz video Štěpánská pasáž - pozn.red.). Pak je tu ještě Finanční úřad, což je krásný funkcionalismus od Stivo Vacka.

Patria

Obrtel

O něco výše na stejné straně ulice je raně konstruktivistický palác Patria od Ludvíka Kysely a na rohu Žitné funkcionalistický činžák básníka, architekta, člena Devětsilu a tzv. Puristické čtyřky Víta Obrtela. Naproti na rohu Řeznické pak dva domy s keramickým obkladem od J. O. Schüllera a Janákova žáka Jaroslava Vančury.

Longin a Kotík

Metodisti

V úseku mezi Žitnou a Ječnou nás zaujal palác Bohumíra Kozáka s travertinovým pláštěm, vedle něj jeden z neužších pražských domů od Rudolfa Jonáše. Naproti jsme prošli obě paralelní uličky Na Rybníčku s rotundou sv. Longina a sousedním novým blokem Martina Kotíka, v té horní pak Institutem Cervantes od Jaro Šafera a Oldřicha Hájka, rovněž z nedávné doby. A zpět do Štěpánské, kde stojí ještě funkcionalistický činžák Martina Reinera – sochaře a architekta. Naproti jsme ještě nahlédli do Malé Štěpánské uličky, kde je pozoruhodný Sbor metodistů, jenž je kopií obdobných sborů, stavěných v USA.

Psí vycházníci

Zajímavých staveb jsme ovšem viděli mnohem více, uvádím jen ty nejvýznamnější. Obrázky najdete ve fotogalerii.

Na podzim nás čeká ještě Psí vyjížďka a minimálně jedna Psí vycházka.

Foto: autor

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998