20.1.2022 | Svátek má Ilona


ARCHITEKTURA: Psí vycházka Petrskou čtvrtí

12.12.2006

Petrská čtvrťSobotní vycházka vedla tzv. Petrskou čtvrtí, tedy oblastí Nového Města mezi Revoluční ulicí a Těšnovem, Vltavou a ulicí Na Poříčí. Sešli jsme se na předmostí Štefánikova mostu, tam, kde donedávna stávala socha Švermy. Most je poválečným dílem Vlastislava Hofmana a nahradil řetězový most Františka Josefa I. od inženýrů Ordishe a Lefevra z roku 1868.

Šli jsme pak po nábřeží a prohlédli si velké budovy, které vznikly na základě soutěže na úpravu pravého vltavského břehu z 20. let. Stavby projektovali Wagnerovi žáci Bohumil Hübschmann (Úrazovou pojišťovnu), František Roith (totéž a ještě Ministerstvo zemědělství) a Antonín Engel (Ministerstvo železnic – dnes dopravy). Mezi těmito kolosy je ještě blok domů s luxusními byty profesora pražské německé techniky Fritze Lehmanna, který bydlel přes řeku ve Skalecké ulici.

Poté jsme zahnuli k jihu a došli na Petrské náměstí, v jehož okolí jsme viděli kromě Zvonice u sv. Petraraně gotického kostela, jenž dal oblasti jméno, funkcionalistické domy pražských židovských architektů Mühlsteina, Fürtha, Zelenky a Ehrmanna. Taky nový (a ošklivý) Špačkův dům (pardon: Prague Byznys Centre). A potěšily nás úpravy parteru od bratří Sedlákových – nové dlažby, zeleň, kašna. Vše pokračuje i na místě parkoviště, tady se dokonce objeví i stromy.

Nakoukli jsme do Biskupské ulice a Biskupského dvora, kde jsou domy od Kozáka a Mühlsteina. Proti kostelu pak krásná Wiehlova fara ve stylu české neorenesance se sgrafity.

Vraceli jsme se pak Klimentskou ulicí, kde patří k nejhezčím Zascheho Uranie (bývalo tam kino Klub) a funkcionalistický činžák s bílou kachlíkovou fasádou Ervina Katony. Sv. KlimentZde, u kostela sv. Klimenta, jsme se rozloučili s tím, že další Psí vycházka bude následovat zase někdy na jaře.

A pro přátele moderní architektury ještě zpráva, že Kubista vydal Kubistickou mapu Prahy (viz zde) nyní také v češtině. K dostání v domě U Černé Matky Boží.

Omlouvám se (generálně) za své obrázky nejen v tomto článku. Nejsem profi fotograf a na úpravu snímků (na jejichž kompozice během vycházky skutečně nemám čas) rezignuji, i tak tomuto koníčku (psaní do Psa a vycházkám) věnuji dost úsilí. Kdo chce lepší, nechť si nafotí sám nebo si najde odkazy na stránky těch, co fotili profesionálně, pan Wagner tu občas na některé dává odkaz, pokud se mu přihlásí :- )

Už se přihlásil:-)
Pan Zdeněk Tichý poslal odkaz na svoje fotky z vycházky.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.