10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


ARCHITEKTURA: Psí vycházka od Hradčanské po Dejvickou (ulici)

5.10.2010

První letošní podzimní vycházka v sobotu dopoledne proběhla za již tradičně krásného slunného počasí. Sraz byl u nových skleněných vstupů doKotas-Hradčanská stanice metra Hradčanská od Patrika Kotase, které přece jen oživily trochu aseptické úpravy v souvislosti s budováním té nešťastné Blanky.

Přešli jsme Buštěhradskou dráhu (neexistuje podchod pod tratí, takže když jede vlak, stojí lidé u závory jako kdysi). Vstoupili jsme do ulice Pod Kaštany, v jejímž průhledu je v dálce vidět Místodržitelský letohrádek ve Stromovce, k němuž tato starobylá cesta směřuje od Pražského hradu. Zástavba je tu neorenesanční a secesní. Viděli jsme modernistické „viladomy“ Karla Hermana ve stylu Kotěrovy moderny, z dálky i Spielmannovu rezidenci USA – dříve to byla jedna z pěti Petschkových bubenečských vil z konce 20. let.

Pohybovali jsme se chvíli v Dejvicích a chvíli v Bubenči (Praha 6), hranice tu vede Jaselskou ulicí a pak Dejvickou. V Bubenečské jsme si prohlédli secesní Petrákovy domy s pohádkovou dekorací (jeden se Stibraltaky jmenuje „V Pohádce“). Jsou tu i dva domy Kotěrova žáka Františka Kavalíra a rohák dalších jeho žáků bratří Jaroslava a Josefa Mayerových – všechny tyto stavby však přišly o část původní dekorace. Dále Jaselskou do krátké Mařákovy, kde je možná jeden Plečnik a každopádně hezký rohák s keramickými prvky na atice od Josefa Kovařoviče. Další secesní architekt Bohuslav Homoláč navrhl skupinu domů na konci Jaselské – tam, kde ústí do Dejvické ulice. Ještě jsme se zastavili v ulici Eliášově, kde je pozoruhodný dům se sgrafitovým průčelím podivína Ladislava Skřivánka a taky další hezké secesní Petrákovy domy s kuriózní reliéfní dekorací a hezkými kovovými balkony.

V Dejvické jsou mj. dva hezké domy Kotěrova žáka Jaroslava Vondráka. Potom dále do Kafkovy a Wuchterlovy ulice, kde je malé náměstí s nedávno zhotovenou kašnou – koníky dle návrhu tvrdohlavého sochaře Michala Gabriela. Hlavní dominantou prostoru je husitský sbor – dnes evangelická fakulta UK ve stylu velmi velmi opožděné gotiky od prof. Jiřího Stibrala. Na nároží Kafkovy je konstruktivistický činžák od Jana Zázvorky a naproti v Kafkově další podivný Vondrákův dům s keramickými vázičkami. A tam naše vycházka skončila. Na podzim bude asi ještě jedna.

Předchozí Psí vycházky viz zde a zde. Psí vyjížďka zde.

Psí vycházníci - foto P. Vrbová

vychazka

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!