1.4.2023 | Svátek má Hugo


ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Svatováclavskou vinici

1.7.2008

Sobotní Psí vycházka za ideálního počasí vedla po čase opět na Pražský hrad (viz též zde). Svatováclavská vinice 3Navzdory termínu – začátek prázdnin – a propagaci pouze zde na NP přišlo snad rekordní množství lidí i nějaká ta zvěř (odhad přes 100 osob?). Ovšem do míst, která byla pro veřejnost po desetiletí nepřístupná (nepočítám-li tři krátkodobé výstavní akce konané v 90. letech): na tzv. Svatováclavskou vinici na kopci nad Klárovem (přesněji: na hřebeni mezi Opyší, Jelením příkopem, Starými zámeckými schody a Klárovem). Vinice tu kdysi byly, pak ovšem zanikly a v 90. letech tady bylo zpustlé území s náletovou zelení a několika ovocnými stromy. A se zbytky vinné révy na rozpadající se pergole.

Na východním konci hřebene pak stojí tzv. Richterova vila, postavená v letech 1832-35 podle plánů Josefa Klementa Peschky (1790-1862) ve stylu pozdního klasicismu, s portikem obráceným k severu nad Chotkovu silnici. Po válce tu byly byty, pak Svatováclavská vinice - Richterova vila 2kubánská ambasáda a nakonec policie. V přilehlém skleníku měla kanceláře a ještě v roce 1990, kdy jsem tam přišel poprvé, se tam válely psací stroje a kancelářský nábytek. Ve vinném sklepě, vytesaném do skály v podloží vily zřejmě za války, byl ovšem barový pult a zbytky po papalášských oslavách.

Vila měla vlastně štěstí – nikdy neprošla zásadnější rekonstrukcí, nepočítáme-li trochu kýčovité adaptace v intriéru z válečných dob, kdy vilu obsadili Němci, a pak výše zmíněné devastační zásahy z éry komunismu. Naopak tu zůstalo zachováno dost původních prvků – schodiště, litinová zábradlí na terasách, někde podlahy… Už dávno by byla opravena, nebýt nesmyslného a deset let se táhnoucího restitučního sporu, který nakonec vyhrál Pražský hrad, když údajný restituent nepředložil žádný důkaz o vlastnictví domu.

Před časem byla vinice a vila pronajata společnosti Villa Richter, ta obnovila vinici, vyčistila zahradu, obnovila i kašny (je jich tu 5) a terasy, opravila vstup na dolní Staré zámecké schody (dílo prof. Otto Rothmayera) a zrekonstruovala Richterovu vilu. Vznikla i nová pergola na páteřní komunikaci. Projekt celé rekonstrukce je dílem předního ateliéru D3A studio (na Hradě např. postavil v 90. letech nové skleníky v Lumbeho zahradě nebo upravil cestu z Chotkových sadů k Prašnému mostu). Pod pergolou a ve vile jsou restaurace, kavárny a vinárny, které společnost nájemce pana Hykla otevřela (zatím ve zkušebním provozu) veřejnosti před deseti dny.

Jelení příkop - Masarykova vyhlídka 1

Během Psí vycházky jsme viděli nádherné panoráma Prahy, odtud včetně východního průčelí Hradu. Poté jsme zamířili do Jeleního příkopu a prošli se až na Masarykovu vyhlídku na horní hraně příkopu. Tam jsme už kdysi byli, ale tentokrát jsme k ní a staré lípě na ní vystoupali po nové cestě, vzniklé na základě vítězného návrhu ze studentské soutěže.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998