18.5.2021 | Svátek má Nataša


ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Svatováclavskou vinici

1.7.2008

Sobotní Psí vycházka za ideálního počasí vedla po čase opět na Pražský hrad (viz též zde). Svatováclavská vinice 3Navzdory termínu – začátek prázdnin – a propagaci pouze zde na NP přišlo snad rekordní množství lidí i nějaká ta zvěř (odhad přes 100 osob?). Ovšem do míst, která byla pro veřejnost po desetiletí nepřístupná (nepočítám-li tři krátkodobé výstavní akce konané v 90. letech): na tzv. Svatováclavskou vinici na kopci nad Klárovem (přesněji: na hřebeni mezi Opyší, Jelením příkopem, Starými zámeckými schody a Klárovem). Vinice tu kdysi byly, pak ovšem zanikly a v 90. letech tady bylo zpustlé území s náletovou zelení a několika ovocnými stromy. A se zbytky vinné révy na rozpadající se pergole.

Na východním konci hřebene pak stojí tzv. Richterova vila, postavená v letech 1832-35 podle plánů Josefa Klementa Peschky (1790-1862) ve stylu pozdního klasicismu, s portikem obráceným k severu nad Chotkovu silnici. Po válce tu byly byty, pak Svatováclavská vinice - Richterova vila 2kubánská ambasáda a nakonec policie. V přilehlém skleníku měla kanceláře a ještě v roce 1990, kdy jsem tam přišel poprvé, se tam válely psací stroje a kancelářský nábytek. Ve vinném sklepě, vytesaném do skály v podloží vily zřejmě za války, byl ovšem barový pult a zbytky po papalášských oslavách.

Vila měla vlastně štěstí – nikdy neprošla zásadnější rekonstrukcí, nepočítáme-li trochu kýčovité adaptace v intriéru z válečných dob, kdy vilu obsadili Němci, a pak výše zmíněné devastační zásahy z éry komunismu. Naopak tu zůstalo zachováno dost původních prvků – schodiště, litinová zábradlí na terasách, někde podlahy… Už dávno by byla opravena, nebýt nesmyslného a deset let se táhnoucího restitučního sporu, který nakonec vyhrál Pražský hrad, když údajný restituent nepředložil žádný důkaz o vlastnictví domu.

Před časem byla vinice a vila pronajata společnosti Villa Richter, ta obnovila vinici, vyčistila zahradu, obnovila i kašny (je jich tu 5) a terasy, opravila vstup na dolní Staré zámecké schody (dílo prof. Otto Rothmayera) a zrekonstruovala Richterovu vilu. Vznikla i nová pergola na páteřní komunikaci. Projekt celé rekonstrukce je dílem předního ateliéru D3A studio (na Hradě např. postavil v 90. letech nové skleníky v Lumbeho zahradě nebo upravil cestu z Chotkových sadů k Prašnému mostu). Pod pergolou a ve vile jsou restaurace, kavárny a vinárny, které společnost nájemce pana Hykla otevřela (zatím ve zkušebním provozu) veřejnosti před deseti dny.

Jelení příkop - Masarykova vyhlídka 1

Během Psí vycházky jsme viděli nádherné panoráma Prahy, odtud včetně východního průčelí Hradu. Poté jsme zamířili do Jeleního příkopu a prošli se až na Masarykovu vyhlídku na horní hraně příkopu. Tam jsme už kdysi byli, ale tentokrát jsme k ní a staré lípě na ní vystoupali po nové cestě, vzniklé na základě vítězného návrhu ze studentské soutěže.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.