Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Hřebenky

25.11.2008

Konečně na ni došlo, ale začátek byl dramatický – když jsem přijížděl na místo srazu u Spartakiádního stadionu, krčili se tam psí návštěvníci před sněhovou vánicí. Pak však – jako zázrakem – vysvitlo slunko a svítilo naplno po celý zbytek vycházky, jako by ani nebyl ponurý podzim, Fanta-vila Vosmíkale jaro, jako v květnu, kdy jsem šli na PV do nedalekých Košíř (viz zde).

Stadion byl původně dřevěný, na slety sokola od arch. Aloise Dryáka. Pak ho nahradil betonový s cihelným desénem arch. Karla Koppa a Ferdinanda Balcárka, v 50. letech přibyla sorela od neznámého architekta a poslední etapa proti kolejím je od arch. Zdeňka Kuny ze 70. let. Naproti studenské koleje (ale postavené jako spartakiádní ubytovny) ze 60. let (Viktor Formáček a kol.), menza (arch. Hanf a Franc) a nové luxusní bytovky na hraně kopce od ateliéru A69 (velmi povedené).

Pak jsme slezli po schodech kolem obřího výdechu ze Strahovského tunelu (Karel Prager?) a vypravili se k vlastní vile bratří Otto a Karla Kohnových - funkcionalistické, ale s nezvyklou pultovou střechou. Prý v ní bydlel taky ministr Kahuda. Ta vila je Na Fialce, před ní velmi pěkná skupina řadových „skandinávských“ domků arch. Vrátníka-Lasovského-Barocha z přelomu 60. a 70. let (jeden domek dost necitlivě přestavován).

Dále dolů uličkou Pěší koem neorenesančního sanatoria Palata (arch. Leopold Řechka) do ulic U Plátenice a U Nesypky. V první je velká vila Weiss od Ladislava Machoně a taky průhled vedle nové bytovky na krásný dům Jacquese Groaga v ul. Na Hřebenkách – významného česko-Kavalírrakousko-britsko-izraelského architekta a Loosova žáka. Nyní se má tento skvost bourat a nahradit ho má předimenzovaná bytovka. Dům je přitom ve velmi dobrém stavu!

V ulici U Nesypky a Tiché jsme viděli postupně vily od Antonína Belady, Rudolfa Stockara, Františka Kavalíra (ten tu doslova řádil s domy se sgrafity), Karla Mottla, Aloise Kordy, Karla Hermana, opět bratří Kohnů, možná jednoho Jurkoviče (kamenný dvojdomek pro Bartoně z Dobenína) a nakonec Fantova vila s vysokou štíhlou věží (dnes v bídném stavu) pro sochaře Čeňka Vosmíka.

Pak zpět do ulice Na Hřebenkách, kde jsou sgrafitové domy Kavalírovy, vila J. L. Hölzela a dům s válcovitou střechou Aloise Petráše. A pod nimi zdevastovaná barokní kaplička (sakra, aspoň tu by mohl ten Jančík opravit!) a bývalá barokní usedlost, přestavěná Kotěrovým žákem Františkem Kavalírem ve 20. letech. Dolů na Plzeňskou pak jdete kolem vil Kavalírových a Jaroslava Rösslera. Na kopci nad vámi ční pak obří sídlo podnikatele Viktora Beneše.

Tolik asi letos poslední PV…

Psí vycházníci

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek