22.9.2020 | Svátek má Darina


ARCHITEKTURA: Psí vycházka do okolí Riegrových sadů

15.12.2009

Poslední letošní Psí vycházka navazovala na tu předešlou (viz zde). Ta vedla Mánesovou ulicí na náměstí Jiřího z Poděbrad k PlečnikovuHomoláč-Čerchovská kostelu. Tam se nás v sobotu sešlo asi kolem padesátky (za mírného sněžení). Vyšli jsme nejdřív do Slavíkovy ulice na rozhraní Prahy 2 a 3. V ní je pěkný secesní dům Bohuslava Homoláče s barevnou freskou ve štítu, o kus dál pozdní dílo Osvalda Polívky – šedivý obrovitý dům – a naproti na růžovo natřená budova Švehlovy studentské koleje architekta a posledního českého Wagnerova žáka z vídeňské akademie Jana Chládka ve stylu národního dekorativismu.

My jsme se ale otočili na druhou stranu směrem k Riegrovým sadům a nahlédli do hezky opravených ulic Krkonošské, Na Švihance a Čerchovské, v nichž snad všechny domy mají rekonstruované fasády. Je to přehlídka eklektické architektury počátku XX. století v podání zejména Aloise Zimy (renesančně-gotické paláce s věžemi) a Josefa a Oldřicha Kutinových (pozdní geometrická secese). V ulici Na Švihance jsou dva hezké domy Ladislava Čapka – jeden se zelenou, druhý s červenou fasádou, hrázděným štítem a řadou secesních motivů. Reliefy by mohly být od Stanislava Suchardy. V krátké ulici Čerchovské je hezký dům od Homoláče s kubistickými detaily na průčelí. snad to neni Šipek

To nejcennější se ale nalézá v ulici Chopinově naproti parku: dva modernistické domy Kotěrova žáka Bohumila Waiganta s dekorací jeho bratra Antonína a sousední Laichterův dům samotného Jana Kotěry (1906-7) s na svou dobu velmi moderně pojatou bezozdobnou fasádou (dnes zde sídlí nakladatelství Paseka).

V ulici U Rajské zahrady někdo kýčovitě přestavěl hezký secesní dům od Čapka a na fasádu naplácal všechny možné materiály (zbytky secesního zábradlí v kombinaci s kuželkami, jinde zas high-tech skleněné zábradlí…). Výsledek je dosti nevkusný a bohužel dosti připomíná produkci Bořka Šípka. Jen doufám, že to není jeho dílo, ale výplod nějakého epigona…

Nakonec jsme prošli Riegrovými sady, kde je rozlehlá sokolovna ve funkcionalistickém stylu s hřištěm a také kdysi slavná zahradní restaurace s hudebním pavilonem (dnes bohužel administrativa) – obě stavby jsou dílem Gočárova žáka z AVU Františka Marka, který mj. navrhl taky dostavbu Gočárovy Legiobanky na Poříčí (palác Lípa s pasáží U Rozvařilů a koncertním sálem – dnes divadlo ARCHA) a taky vyhrál soutěž na pietní území v Lidicích.

Pak jsme kolem nedávno opravené (ale v zimě uzavřené) Rajské zahrady sešli na Žižkov. Minuli jsme garáž, známou z filmu Vrchní prchni a taky kuriózní secesní dům U Severní točny. Další PV bude až na jaře.

Psí vycházníci

Foto: Zdeněk Lukeš a Ivana Frolíková.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.