12.8.2022 | Svátek má Klára


ARCHITEKTURA: Projekt Intercity Berlin - Praha

4.11.2008

Mladí čeští a němečtí architekti vystavují své projekty a realizace Der Berg

V pražské Galerii kritiků v paláci Adria probíhá až do 16. listopadu výstava Intercity: Berlin – Praha. Je to už pátý ročník této akce, ty předešlé představily práce mladých výtvarníků a designerů, tentokrát je téma zaměřeno na architekturu. Tři němečtí a tři čeští kurátoři společně s autorem projektu Josefem Vomáčkou oslovili projektanty do 40 let z menších projekčních studií, kteří už mají za sebou první úspěšné realizace. Výstava je tak přímou konfrontací tvůrců ze dvou měst, která prožívají v posledních letech nebývalý stavební boom. Je vidět, že způsob myšlení se příliš neliší, u obou skupin najdeme obdobné formy i způsob experimentování. Obecně mám však dojem, že mladí Němci jsou o něco uvolněnější, jejich tvorba je pestřejší. Možná je to dáno také klienty: ti naši většinou nemají rádi žádné výstřednosti.

Česká studia patří vesměs k naší špičce. A 69 představují kultivované realizace, k nimž patří stylově čistá budova balneosanatoria nebo netradičně řešený rodinný dům na Žižkově, studia 4A a Atelier K2 prezentují rovněž minimalistickou architekturu obytných souborů, HŠH architekti oceňovanou rekonstrukci a dostavbu Arcidiecézního muzea v Olomouci a atelier Chalupa architekti například mimořádně invenční stavu hotelu Metropol na Národní třídě – možná nejdůležitější pražskou realizaci posledních let. Dále vystavují studia KSA, OK Plan a Sporadical. Baumhäuser

Z německých týmů zaujmou více některé vize než provedené stavby. Skupina Raumlabor vstupuje do centra Berlína invenčním souborem ježatých staveb pod názvem Der Berg – Hora a především asi nejvýraznějším projektem celé výstavy – lesním městem se souborem zeleně zbarvených objektů na na štíhlých pilířích mezi korunami stromů. Wilk – Salinas Architekten prezentují podmanivý soubor plovoucích staveb „Zimní lázně na lodi“, který prozrazuje vliv Kaplického vizí. Studia Realarchitektur, Realities: United a Robertneun tm různé pohledy na řešení galerijních prostorů. Dalšími německými ateliéry na výstavě jsou Zanderroth, Plus 4930 a Magma.

Expozice se na jaře příštího roku přesouvá do německé metropole v rámci prezentace pěti výstav, které představí současnou českou tvorbu.

LN, 30. 10. 2008

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!