3.8.2020 | Svátek má Miluše


ARCHITEKTURA: Přednášky duben-květen

27.3.2007

Gillar, Fragner, Stalin, New York…

Po čase zase připomenu své nejbližší přednášky o architektuře. V cyklu, věnovaném významným osobnostem české moderní architektury, který probíhá každé první úterý Stalin - Letnáv měsíci v břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz) dojde tentokrát na dva členy Devětsilu – Jaroslava Fragnera a Jana Gillara. Fragnerovými nejznámějšími stavbami jsou rekonstrukce Karolina, kolínská elektrárna nebo práce pro Pražský hrad, méně se ví, že projektoval také planetárium ve Stromovce nebo že vyhrál první soutěž na Masarykův pomník v Praze, kvůli kterému se měla dokonce bourat hradní Jízdárna. Gillarovým životním dílem byla vlastně jeho první realizace – nadčasový areál tzv. Francouzských škol v Praze-Dejvicích. Méně je známo, že je autorem ošklivých typizovaných školek a jeslí – typ s veverkou na portálu. Možná do ní chodili i někteří z vás. V květnu pak cyklus pokračuje přednáškou o dvou pražských německy hovořících projektantech Ernstu Mühlsteinovi a Victoru Fürthovi.

Druhý cyklus běží v kavárně Grand Orient (www.grandorientcafe.cz – viz též zde) v domě U Černé matky Boží. Tady je pozoruhodné už samo prostředí tohoto kubistického podniku. Každý třetí čtvrtek v měsíci tu představuji jeden styl architektury XX. století u nás. Tentokrát dojde na doznívání funkcionalismu a pak na temné a poněkud bizarní období stalinismu – tedy tzv. sorelu. Ukážeme si pár výtvorů včetně Stalinova pomníku, který si ještě pamatuju z dětství. Mimochodem, generalissimus tam stále ještě dlí, jen se nachází v poněkud fragmentárním stavu v prostoru soklu pomníku na velké hromadě. Květnová přednáška pak bude věnována poněkud optimističtějšímu období „Golden Sixties“.

New York - night

V květnu budu mít také přednášku na Dobešce (www.dobeska.cz), tentokrát na atraktivní téma Newyorské mrakodrapy. Koná se v pondělí 21. 5. v 19 hodin.

A příští Psí vycházka? Povede asi do Pařížské a Maiselovy ulice v centru Josefova. Ale kdy se bude konat, zatím nevím…

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.