12.8.2022 | Svátek má Klára


ARCHITEKTURA: Poslední letošní Architektura

19.12.2005 19:24


bude věnována upozornění na nové knížky z oboru - potenciální vánoční dárky - a také bych rád připomenul zájemcům cykly mých přednášek v příštím roce.
Foibos vydává už třetí, doplněné vydání Pražských vil, rovněž také knihu o významných stavbách pražského pátého obvodu, kam patří část Malé Strany, Smíchov, Košíře, Hlubočepy i s Barrandovem a další čtvrti. K tomu bude ve středu otevřena výstava ve smíchovské Portheimce (viz též zde a zde a zde).
Zlatý řez připravil dalšího průvodce po moderní architektuře, tentokrát to bude Morava a Slezsko. Najdete tam opět fotky objektů, půdorysy i plánky jednotlivých měst a další údaje.
Synagoga a Anděl
A teď přednášky: Skončil můj cyklus v Müllerově vile, ale nahradí ho od ledna nový, věnovaný pražským židovským architektům. Bude se konat v Židovském muzeu od ledna do dubna a postupně budou každý měsíc představeni Loosův žák Rudolf Wels, dvojice Mühlstein-Fürth, avantgardisté Feuerstein a Zelenka a v poslední přednášce zbylé osobnosti, dnes už většinou zapomenuté, ale bezesporu velmi významné. K tomu tématu mi vyšla před časem kniha Splátka dluhu, ale snad je prý už rozebraná. Více bude jistě na webových stránkách muzea, první přednáška bude 26. ledna.
V Kaštanu bude pokračovat od února cyklus významných osobností české moderní architektury: bude to Janák, Polívka, Králíček a architekti Devětsilu. Více i rezervace vstupenek opět na webových stránkách Kaštanu.
Na jaře začnou opět Psí vycházky. Půjdeme do Tróje, na Židovský hřbitov a na další místa - posílejte tipy.
Hezké Vánoce.

Ilustrační fota z mého archívu představují zajímavé stavby Prahy 5: Loosovu druhou, méně známou vilu Winternitz v ul. Na Cihlářce, detail spořitelny Leo Lauermanna na ul. Štefánikově, vilu absolventa Bauhausu Václava Zralého Nad Buďánkami a obří dům Skodawerke (dnes Penzijní úřad) v Křížové ulici od Kotěrova žáka Adolfa Foehra. Dále synagogu, přestavěnou ve 30. letech Leopoldem Ehrmannem (v pozadí Nouvelův Zlatý anděl) a konečně pasáž Carrefouru na Plzeňské (co stávala Ringhofferova továrna).

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!